Polen Filtresi Nedir?

Polen filtresi nedir, polen filtresi ne zaman değiştirilir? sorularını soran araç sahipleri için polen filtresi hakkında merak edilenleri yazımızda bir araya getirdik.

Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Polen filtresi, klima sistemi olan araçlarda, dışarıdan gelen havanın aracın içine ulaşmadan önce arınmasını sağlar. Böylece dışarıdan gelen hava size ulaşmadan önce toz ve topraktan arınmış olur. Siz de aracınızın içinde ferah ve temiz bir havanın keyfini çıkarmış olursunuz. Araç kliması için gerekli olan bu parçanın bakımı ve temizliği de bu sebeple önemlidir. 

Polen filtresine dışarıdan gelen pislikler yapışır ve filtreyi kirletir. Filtre kirlendiği zaman aracın içine giren havanın da kalitesi düşmüş olur. Bu durum da zamanla arabanızın içinde kötü kokuların oluşmasına sebep olur.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

Polen filtresinin görevini iyi bir şekilde yapabilmesi için belirli sürelerde değiştirilmesi gerekir. 13.000-15.000 km’de bir filtrenin değiştirilerek yenisinin takılması ve bu bölümdeki tüm birikintilerin temizlenmesi filtrenin iyi derecede havayı temizlemesini sağlar.

Filtrenin ne zaman değişmesi gerektiğini nasıl anlarım diyorsanız şu özelliklere dikkat edin: havalandırma deliklerinden gelen hava akışının azalıyorsa, yeterince soğutma ve ısıtma yapamıyorsa, filtrenin değişim zamanı gelmiş demektir.

Özellikle yaz aylarında hava kanallarının filtresini sık sık temizlemeniz ve belirli aralıklarla filtreyi değiştirmeniz yararlı olacaktır. Özellikle polen alerjisi olan kişilerin bu konuda daha fazla hassasiyet göstermesi gerekir.

Periyodik Araç Bakımınızı da İhmal Etmeyin!

Aracınıza düzenli olarak bakım yaptırmak, performansı korumak ve uzun süreli kullanımı sağlamak adına önemlidir. Periyodik araç bakımı ile hasar riskine karşı önlem alabilirsiniz. Km’leri belli bir aşamayı geçen araçlara düzenli bakım yaptırılmadığı taktirde, kaza riskleri de artar. Siz de aracınızı ve bütçenizi korumak adına bakım işlemlerini ihmal etmeyin, güvenli bir sürüş deneyimi geçirin. Periyodik bakım ile ilgili daha detaylı bilgi almak için “Aracınızın Periyodik Bakımı İçin Kritik Noktalar Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaskosuz Trafiğe Çıkmayın!

Araç bakımı kadar aracınızın kasko sigortasının da olması gerekir. Trafiğin yoğun olduğu yerleşimlerde aracınızın başına gelebilecek kaza riskleri oldukça fazladır. Park halinde ya da sürüş sırasında aracınızın zarar görmesi, bütçenizi istemediğiniz şekilde etkileyebilir. Yüksek maliyetli hasar masraflarını ödemek yerine, kasko sigortası yaptırın, hasar ödemenizi poliçeniz yapsın.

En uygun kasko fiyatları için 2 dakikada teklif alın, fiyat ve teminatları tek bir ekran üzerinden karşılaştırın. Dilerseniz Sigortam.net 444 24 00 7/24 Sigorta Destek Hattımızı arayarak telefonda teklif alın, sigorta uzmanlarımıza kasko hakkında merak ettiklerinizi danışın.

Müşteri Yorumları