Rahat Bir Uyku için Öneriler

Dünyada uyumayı sevmeyen var mıdır? Sevip sevmemenin ötesinde uyku, beden ve ruh sağlığımız için en az uyanık olduğumuz zaman yaptığımız aktiviteler kadar önemli. Düzenli ve sağlıklı bir uyku, insan bedeninin pek çok sistemi için olduğu kadar yaşam kalitesi için de vazgeçilmez. 
 
Uyumayı ne kadar seversek sevelim, hayatımızın bazı dönemlerinde yaşamdaki strese ve diğer sağlık nedenlerine bağlı olarak uykusuzluk sorunu çekebiliyoruz. Uzmanlar uykunun süresinden çok kalitesinin önemli olduğunu belirtiyor.
 
Uyuma süresi genelde yaşa bağlı olarak değişse de, her insanın kendine ait bir uyku süresi bulunuyor. Bazı kişiler 12 saatlik uykuya ihtiyaç duyarken, bazıları günde sadece 4 saatlik bir uykuyla zinde olabiliyorlar. Diğer yandan bazı insanlar erken yatıp, sabah erken kalkmayı severken, bazıları da gece geç yatıp sabah uyumaya alışkındır ve ancak bu şekilde uykusunu almış olarak uyanır. Uyku konusunda kendi ihtiyacımızın kaç saat olduğunu bilmek ve buna göre uykumuzu düzenlemek hayatımızı kolaylaştırır.
 
Kişi uyku için yeterli zaman ayırmadığında ve doğru saatler arasında uyumadığında  gün içerisinde uykulu olmasının yanı sıra, zihinsel sorunların da ortaya çıktığı görülüyor. Günlük hayatta ve işte karar vermek zorlaşıyor, yeni bir şeylere başlamak ve öğrenmek daha yavaş olmaya başlıyor.

Uykuda Rahat Bir Gece Geçirmek için:

Rahat bir uyku için yatış pozisyonları önemli. Hangi pozisyonda daha rahat olunduğu yine kişiden kişiye değişiyor gibi görünse de uzmanların önerilerine göre bazı pozisyonlar vücüdumuz için daha rahatlatıcı olabiliyor. En fazla önerilen yatış şekli sağ tarafa doğru yatmak. Sağ tarafa yatıldığında sindirim sisteminin rahatladığı, mide ve bağırsakların daha rahat ettiği görülmüştür. Kalp atış hızı yavaşladığından uykuya dalmak daha kolay olmaktadır.
 
Sol tarafa doğru yatıldığında sempatik sinir sisteminin faaliyetleri arttığından, kalp atışı hızlanır ve kişi heyecanlanmış gibi hisseder. Bu durum da uykunun bozulmasına yol açabilir. Yüzüstü yatıldığında iç organlar baskıya uğradığından uykuya geçişte gecikme olabilmektedir.

Uykuya Kolayca Dalmak için Neler Yapılabilir?

 • Uykuya dalmayı kolaylaştırmak için ortamın uygun özelliklerde olması gereklidir. Çok aydınlık ve gürültülü bir ortamda etraftaki uyaranların çokluğu nedeniyle uykuya geçiş doğal olarak zorlaşacaktır.
• Uyuma ortamının karanlık, sessiz ve serin olması, kışın dahi çok sıcak olmaması gereklidir. Yatağın da kişiye uygun sertlikte olması önerilir. Yatağınız çok eskiyse ve uyurken hareket etmekte zorlanıyorsanız, değiştirmekte fayda vardır.
• Akşam yenen yemekler de uykuya geçmede etkilidir. Rahat bir şekilde uykuya dalmak için yemek yedikten ve / veya alkol aldıktan en az üç saat sonra yatılması tavsiye edilmektedir.
• Akşam yemeğini çok geç saatlere bırakmamak, bunun yanı sıra protein ağırlıklı, ağır ve baharatlı yiyecekler yerine daha hafif, az yağlı öğünler tercih etmek rahat bir uyku sağlayabilir.
• Akşamları geç saatlerde çay, kahve, kola, çikolata gibi kafein içerikli yiyecekleri tüketilmesi de uyku kalitesini etkileyebilmektedir.
• Yoğun ve stresli bir günün ardından geceleri uykuya dalmakta zorlanıyor veya psikolojik nedenlere bağlı uykusuzluk çekiyorsanız gece yatarken
papatya, melisa gibi çaylar veya 1 bardak ılık süt içerisine 1 tatlı kaşığı tarçın ekleyip içmek sizi rahatlatacaktır.
 

Uykuyu Artırmak için Beslenme Önerileri:

 Doktorlar, triptofan adlı maddenin uyku düzenimize etkili olduğunu belirtiyor ve vücut triptofanı kendisi üretemediği için bu maddeyi besin destekleriyle almak gerektiğini dile getiriyorlar. Uykunun düzene sokulmasında da çok önemli bir rol oynayan triptofan içeren başlıca besinler arasında hindi, tavuk, dana ve balık etleri, fındık, süt, peynir, yumurta, patates, meyve ve sebzeler bulunuyor.
 
Kas gevşetici etkisi olan muz, sakinleştirici papatya çayı, ılık süt ve içine katılan bir çay kaşığı bal, triptofan içeren ve mideyi rahatlatan patates, strese karşı etkili yulaf,  kalp dostu ve kasları rahatlatıcı badem, yatıştırıcı etkisi olduğu bilinen kavun ve bunlarla birlikte turp, kayısı ve elma da derin bir uykuya yardımcı olan besinler arasında.
 
Uyku bozukluğundan şikayetçi iseniz, altında yatan sorunları araştırmak ve rahat bir uyku düzenine geri dönmek için bunları çözüme kavuşturmak gereklidir. Düzensiz uyku için doktora başvurduğunuzda özel sağlık sigortanızdan faydalanabilirsiniz. Özel sağlık sigortası hakkında uzmanlarımızla görüşebilir, hem kendinizin hem de ailenizin sağlığınız güvence altına alabilirsiniz.
 

Müşteri Yorumları