Ramazan Ayını Rahat Geçirmek için Dikkat Edillmesi Gereken 5 Nokta

Ramazan ayı yine kapımızda. Ülkemizde ve dünyada milyonlarca müslüman oruç tutarak ibadetlerini yerine getirecek. Ramazan geldi gelecek derken herkes sıcaklardan bunalmış bir şekilde bu ayı nasıl daha rahat geçirebileceğini düşünüyor. 
 
Hava tahmin uzmanlarının verdiği bilgiye göre önümüzdeki 30 yıl içerisindeki en sıcak Ramazan ayı bu yıl yaşanacak. Havanın sıcaklığına günlerin uzun olması ve oruç tutulan saatlerin artması eklenince, sağlığınıza bu yıl her zamankinden daha fazla özen göstermeniz gerekecek.
 
Orucunuzu bilinçli bir şekilde tutmak, hem ruhani hem de fiziki anlamda sizi güçlendirecektir. Bilinçsiz, yani kendimize özen göstermeden tutulan orucun da bize sağlığımızı kaybettireceği açık. 
 
Biz de Ramazan ayını Temmuz’un sıcağında sağlıklı bir şekilde geçirmeyi planlayanlar için ipuçları içeren bir rehber hazırladık. İşte Ramazan’ı rahat geçirmek için dikkat etmenizi tavsiye ettiğimiz  5 nokta:
 

 

1- Beslenme Planınızı Yapın, Öğünlerinizi Atlamayın

 
Ramazan’da oruç tutulan saatlerin dışındaki zamanı iyi planlayarak kendinize yeni bir beslenme programı yapın. Kilo sorununuz veya şeker, tansiyon gibi sistemik bir hastalığınız varsa doktorunuzdan veya bir diyetisyenden yardım almanız daha uygun olacaktır. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

– İftar’ı uzun açlık süresinden sonra hafif bir kahvaltı gibi düşünerek açın. Yemeklere birden bire yüklenmeniz vücudunuzun tüm dengesini bozacaktır. 
 
Su ve kuru meyvelerle iftarınızı yaptıktan sonra, bir süre bekleyin. 1 kase hafif bir sebze çorbası ve çay içebilirsiniz. Bu şekilde yemek yemeye her gün kendinizi alıştırmanız gereklidir. 
 
İftardan bir süre sonra akşam yemeğini ikinci öğün gibi düşünerek yiyin. İftar sonrasında hemen yemeklere geçmek, kahvaltı ile öğlen yemeğini bir arada yemeye benzer. Bu nedenle arada iftarda yediklerinizi sindirmek için zaman bırakın. 
 
Diyetisyenler az ama sık yemenin sağlık açısında önemli olduğunu vurguluyorlar. 
 
Yemek sonrası sindirime yardımcı meyveler ve bitki çayları içerek midenizi rahatlatabilirsiniz.  Uzmanlar tatlı yenmesini önermiyorlar, ancak yemeniz gerekiyorsa hafif ve sütlü tatlıları ve kuru meyveleri tercih edin ve yemekle tatlı arasında bir süre boşluk bırakın. 
 
Bu yıl oruç süresi 17 saati bulacak. Bu nedenle sahur, atlanmaması gereken önemli öğünlerden biri. Size gün boyunca enerji verecek yiyeceklere yönelin. Kuru meyveler ve sebzeler bunun için çok uygundur. Hem ağırlık yapmaz hem de enerjinizin yerine gelmesini sağlarlar. 
 

2- Dışarıda Çok Zaman Geçirmemeye Dikkat Edin

 
Uzmanlar normal koşullarda bile günün sıcak saatlerinde kapalı yerlerde bulunmamızı tavsiye ederken, Ramazan’da da bu tavsiyeye kulak vermemiz gerektiği bir gerçek.  
 
Dışarı çıkarken hafif, pamuklu ve açık renkli giysiler giymeye özen gösterin.
 
İmkanınız bulunuyorsa öğle saatlerinde 1-2 saatlik uyku kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır. 
 
Ayrıca gün içinde sıcaktan dolayı vücut terle birlikte tuz da kaybedeceği için eğer özel bir rahatsızlığınız yoksa iftar sofranızda tuzu eksik etmeyin. Tuz takviyesi yapmamanız, gün içinde halsizliğe yok açacaktır. Oruç tutmadığınız saatlerde bol bol su içmeniz, terlemenizi dengeleyecek ve sıcak çarpmasını önleyecektir. 
 

3- Susuzlukla Başetmek İçin Bitki Çaylarına Başvurun

 
Gün içinde uzun saatler boyunca susuz kalmak, hem de sıcak havalarda bunu yaşamak, sağlığınızı etkileyecektir. 
 
Oruç tuttuğunuz süre boyunca susuzluğu daha az hissetmek istiyorsanız iftar sonrası ve sahurda nane ve papatya çayları tüketin. 
 
İftarla sahur arasında çok miktarda siyah çay ve kahve tüketimi gün içinde size sıkıntı verecektir. Bu içecekleri ölçülü tüketmeye gayret edin. Uzmanlar ayrıca Ramazan’da gazlı içeceklerden de uzak durmayı tavsiye ediyor. 
 

4- Çalışırken Veriminizi Düşürmemek için Sabah Saatlerinde İşe Yoğunlaşın

 
Çalışan biriyseniz ve oruç tutuyorsanız, iş yerindeki yoğun tempo sizi normalden daha çok yoracaktır. Ayrıca açlık ve susuzluktan dolayı öğleden sonra konsantrasyonunuz azalabilir. Çalıştığınız ortam sıcak ise yaz mevsimi sizi daha da zorlayabilir. 
 
Oruçluyken çalışma hayatınızı aksatmamak için önemli ve dikkat isteyen  işleri sabah saatlerinde bitirmeye çalışın. Vücudunuz zinde ve zihniniz açıkken
çalışmanız daha verimli olacaktır. 
 

5- Baş Ağrısı Yaşamamak İçin Fiziksel Aktivitenizi Kontrol Altında Tutun

 
Açlık ve sıcakla baş etmeye çalışırken şiddetli baş ağrıları hissedebilirsiniz. Bunu önlemek için gün içinde sık sık nefes egzersizleri yaparak ciğerlerinizi temiz havayla doldurmanız öneriliyor. Yoğun bir temponun arasında kendinize 5 – 10 dakikalık dinlenme, gevşeme ve derin nefes alma molaları vermeniz baş ağrınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. 
 
Sinirlerinizin gerildiği durumlarda kapalı ortamlardan biraz uzaklaşmak iyi gelebilir. Ofis içerisinde havasız kalmak hem sinirlilik halinizi hem de baş ağrınızı artırabilir. 
 
Yine sağlığınızı dengede tutmak için oruç sırasında mineral ve su kaybına yol açacak ağır fiziksel aktivitelerden ve uzun süreli spor yapmaktan kaçının. İftar sonrasında enerjinizi yenilemişken hafif bedensel hareketler veya yürüyüş yapmak sizi daha zinde tutacaktır. Yürüyüşe alternatif olarak yüzme de önerilmektedir. 
 
Baş ağrılarınız dayanılmaz ise mutlaka bir doktora başvurmanızı tavsiye ediyoruz. 
 
Ramazan ayında kendinizi iyi hissetmek, orucunuzu rahatça tutabilmek ve ruhsal açıdan da yenilenmek için sağlığınızı ihmal etmeyin. Özel sağlık sigortası ile Ramazan ayında meydana gelebilecek rahatsızlıkların üstesinden zahmetsizce gelebilir, kontrollerinizi kolayca yaptırabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL