444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ray Hızlı Onarım Merkezleri Hasar Durumunda Fark Yaratıyor

13 Ocak 2011
Ray Sigorta, 2009 yılında uygulamaya başladığı Hızlı Onarım Merkezleri’nde (HOM) hasar durumunda sigortalılarına profesyonel onarım ve bakım hizmeti veriyor.  
 
15 ilde 25 servis ağı ile Ray Sigortalılara hizmet sunan Hızlı Onarım Merkezleri, hasar durumunda sigortalılara pek çok avantaj sağlıyor:

Ray Hızlı Onarım Merkezi; hasar durumunda sigortalının aracını şehir merkezi sınırları içinde istenilen yerden teslim alır ve onarımını yaptıktan sonra sigortalıya istenilen yere teslim eder.

3.000 TL’ye kadar olan kasko hasarlarında eksper atanmaz  ve sigortalının aracı en fazla 3 iş günü içerisinde onarılarak teslim eder.

Poliçe süresi içerisinde 1 kez olmak şartıyla Ray Hızlı Onarım Merkezi’nde aracının onarımı yapılan ve başka hasar almayan sigortalının hasarsızlık indirimi bozulmaz.

Onarımı yapılan araçlarda mutlaka orijinal yedek parça kullanılır.

Onarım sırasında değiştirilen parça ve yapılan işçilik için 1 yıl süreyle garanti altındadır.

Hizmet kalitesi, iç-dış görüntüsü ve personel yapılanmasıyla Ray Sigortalılara hizmet veren HOM’ların tamamının TSE Kalite Yeterlilik Belgesine sahip servisler olduğunu belirten Ray Sigorta Hasar&Rücu Müdürü Fahrettin Turan; “HOM’lar Hasar ve Rücu Departmanına bağlı olarak çalışan Satın Alma ve Lojistik bölümü tarafından ihtiyaç dahilinde tespit ediliyor. Poliçe ve Hasar yoğunluğunun yüksek olduğu iller tespit ediliyor ve aday servislerden, teknik ekibi, altyapısı ve kaliteli ekibiyle güven veren,  müşteri memnuniyetini sağlayacak servisler Hızlı Onarım Merkezi ağımıza dahil ediliyor” dedi.

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.