444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ray Sigorta Oto Dışında Atağa Hazırlanıyor

13 Haziran 2011
Sabah
 
Ray Sigorta, acentelerini kazan-kazan ilkesiyle pazar payını artırmayı hedeflediği motor dışı branşlarda komisyon artırımı ve kampanyalarla destekliyor. Ray Sigorta'nın en önemli parçası olan acenteleriyle uzun soluklu işbirliği gerçekleştirdiğini belirten Ray Sigorta İcra Kurulu Üyesi ve Satış Direktörü Anıl Rasih Gülcen, 'Ray Sigorta satış ekipleri olarak acentelerimizin yüzde yüz memnuniyeti için çalışıyoruz ve acentelerimizi özellikle karlılığı yüksek ürün gruplarında özel kampanyalarla destekliyoruz' dedi. Ray Sigorta'nın portföy değişim sürecini acenteleriyle birlikte başarılı bir şekilde yürüttüğünü belirten Gülcen, bu süreçte düzenlenen kampanyalarla ilgili şunları söyledi: 'Acentelerimizi karlı branşlarda üretim yapmaları konusunda kampanyalar ve 'artan komisyon oranları' ile destekliyoruz. Yoğun rekabetin yaşandığı ürün gruplarında acentelerimizi daha güçlü kılmak ve kazanırken ödüllendirmek amacıyla düzenlediğimiz 1 Şubat- 30 Nisan tarihlerinde geçerli olan 'Hedef Prag' kampanyamız ile yangın, mühendislik, sorumluluk ve nakliyat branşlarında üretim yapan acentelerimizi Avrupa'nın 'Altın Şehri' olarak adlandırılan Prag'da ağırlayacağız. Yine şubat ayı itibariyle başladığımız ev ve işyeri poliçelerimize yönelik yüksek komisyon uygulamalarımız devam ediyor. Acentelerimizi özellikle konut sigortası ve işyeri poliçeleri konusunda desteklemeyi ilerideki dönemde de sürdüreceğiz' 
 

720 Acente

 
Ray Sigorta'nın 2011 yılında nisan sonuna kadar 34 acente açılışı yaparak, acente sayısını 720'ye ulaştırdığını ve Ray'ın acenteleriyle birlikte büyük bir aile olduğunu vurgulayan Anıl Rasih Gülcen sözlerini şöyle sürdürdü: 'Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda acentelerimizin çapraz satış tekniği ile satışlarını güçlendirmelerine yardımcı oluyoruz. Yüzde 30 büyüyen acente satış temsilcisi ekiplerimizle acentelerimizle daha yakın iletişim kuruyor, gelirlerini artırıcı kampanyalar düzenliyoruz.'

Okumaya Devam Edin

İkinci El Otomobilde Hasar Kontrolü

08 Haziran 2010 Salı

Sigorta Bilgi Merkezinin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve yine Türkiye'de bir ilki temsil edecek olan SMS Projesi tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

Şirketlerin Öncelikli Hedefi Online Satışı Artırmak

04 Haziran 2010 Cuma

AMPD Benchmark Araştırması'na göre Online pazarlama ve yeni online hizmetler ise ikincil öncelikler olarak ortaya çıkıyor.

Sigortacılık Büyümesini Sürdürecek

10 Haziran 2010 Perşembe
Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Uzun vadede bakılırsa sigorta sektörü Türkiye’de gelişmekte olan bir sektördür ve daha da gelişme potansiyeli var” dedi.