Araçlarda Renkli Camın Cezası

Araç sürücüleri cam filmi cezası var mı ön cam filmi yasak mı sorularının cevaplarını meraj ediyor. Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre renkli cam kullanımı yasaktır ve cezası vardır. 

Renkli cam filmi cezası hakkında detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Renkli Oto Cam Cezası

Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre "taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır." ifadesi vardır. Araca cam filmi takmanın cezası 314 TL olarak belirlenmiştir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Bugün gazetesinin haberine göre; bir vatandaşın “Renkli camlar ve araç camlarına film takılması yasal mı?” sorusunu cevaplayan Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı, ‘Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği’ile araç camlarının teknik özelliklerinin belirlendiğini bildirdi.

Yapılan açıklamaya göre; araç camlarının ışık geçirgenliğinin %70’in altında olmaması gerekiyor. Eğer altındaysa, düzenlenen bu tür renkli camların ‘E’ veya ‘e’ işaretinin yanında ‘V’ sembolü ile gösterilmesinin zorunluluğu belirtiliyor. Belirtilen teknik uygulamaya uygun olmayan oto camları kullanan sürücüler, ceza ödemek zorunda kalıyor.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre; araçların ilgili yönetmelikte belirtilen teknik şartlara uygun olması bir seçenek değil, zorunluluktur. Açıklamada yer alan ifadeler ise şöyle;

“Eksiklik ve bozukluklarıyla güvenli sürüşü riske atacak, bir kaza halinde yolcular için tehlikeli olabilecek aksesuarları olan, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak, görüşü engelleyerek çevredekileri rahatsız edecek derecede duman çıkaran veya gürültülü olan araçlarla yola çıkan sürücülere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanun’u gereğince 314 TL idari para cezası uygulanır.”

Yasal Sis Farı Kullanımı

Görüş açısını bozan ve trafikte risk oluşturan camlara dair cezalara değinen Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı, sis farları kullanımına da değindi. Başkanlığın yaptığı açıklamaya göre; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Işıkların kullanılması başlığı altındaki; “Gece sis ışıklarının; sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılması yasaktır.” İfadesini hatırlattı.

2021 trafik cezaları ile ilgili diğer detaylar için “Trafik Cezaları Yaptırımları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hem trafik sigortası geciktirme cezaları, hem de yasalarla sınırları çizilmiş trafik kurallarının ihlali bütçenizde büyük maliyetlere neden olabiliyor. Trafik sigortasını yaptırmamış olmak da bir çeşit kural ihlalidir.

Siz de umulmadık cezalarla karşılaşmamak için Sigortam.net’in trafik sigortası sorgulama yapın, sadece 2 dakikada teklif alın. En uygun araç sigortasıyla güvenceyi yakalayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Müşteri Yorumları