Ruhsat Yenileme Nasıl Yapılır?

Ruhsat, aracın size ait olduğunu gösteren resmi bir belgedir. Nasıl ki nüfus cüzdanınız olmadan dışarı çıkmıyorsak aracınızın ruhsatını yanınıza almadan trafiğe de çıkmamanız gerekir. Araç ruhsat belgesinde aracın motor ve şase numarası, koltuk sayısı vs. teknik özellikleri de yazar. Trafiğe çıkan araçlarda trafik memurunun istemesi üzerine bu belgenin gösterilmesi zorunludur.

Ruhsatsız trafiğe çıkmak yasaktır ve cezası vardır. Bu nedenle ruhsatın kaybolması durumunda hemen yenilenmesi gerekir. Ruhsatı kaybeden bir kişi ruhsatının fotokopisini elinde bulunduruyorsa yenileme için bu belgeden yararlanabilir. Eğer yoksa aracının kayıtlı olduğu Trafik Tescil Kuruluşu’na müracaat ederek aracının kaydıyla ilgili belgeleri aldıktan sonra yeniden ruhsat çıkarmak istediğine dair bir form doldurmalıdır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Ruhsat Yenileme Yaparken İstenen Belgeler

  • Sahiplik Belgesi faturası
  • Karayolu Uygunluk Belgesi
  • ÖTV Ödeme Belgesi
  • Zorunlu Trafik Sigortası

Ruhsat yenilemede sunulması zorunlu evraklardan olan trafik sigortası, ayrıca trafiğe çıkan motorlu her taşıtın da yaptırması zorunlu olan bir sigortadır. Sigortam.net üzerinden sigortası sorgulama ile bütçenize en uygun trafik sigortasına kolayca ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Müşteri Yorumları