Ruhsatsız Eve Deprem Sigortası Yapılır mı?

Türkiye jeopolitik konumu nedeniyle deprem bölgesinde yer alıyor. Sürekli sarsıntılar yaşıyoruz fakat bunların bazılarını hissediyor bazılarını da hissetmiyoruz.

Bazı depremlerin şiddeti az olurken bazılarının da meydana geldiği kilometre fazla olduğu için deprem olduğunun farkına varmıyoruz. Aslında her zaman deprem riski altındayız. Uzmanlar da yaptıkları çalışmalara dayanarak her zaman ülkemizde deprem riskinin yüksek olduğunun altını çiziyor.

1999 yılında yaşanan büyük depremin ardından birçok bina yıkılmış, insan kayıpları oldukça fazla olmuştur. Bu nedenle herkesin acısı büyük olmuş fakat DASK'a verilen değer hala yeterli düzeyde değil. Halbuki DASK teminatları bu gibi acı olaylarda büyük oranda güvence sağlayacaktır.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, yakın zamanda yaptığı konuşmada bu konuya değinerek, ülkemizde DASK sigortalılık oranının yeterli düzeyde olmadığına dikkat çekmişti.

DASK’ın yaptığı çalışmaya göre, 17 milyon 661 bin konut bulunan Türkiye’de sadece 6 milyon 437 bin kişinin zorunlu deprem sigortasının olduğu görüldü. Üretilen DASK sigorta primi ise, 715 milyon 728 bin 11 lira olarak kayıtlara geçti. Bu sayılar olması gereken sigortalılık oranının yalnızca %37’sine denk geliyor. En yüksek sigortalılık oranının Marmara Bölgesi’nde olması özellikle İstanbul’un büyük risk altında bulunmasından dolayı önemli oluyor.

Hayatınızı riske atmayın deprem sigortanızı en uygun fiyatlarla yaptırın. Bunun için Sigortam.net üzerinden DASK başvuru formunu doldurmanız yeterli.

DASK Sigortası Nedir?

Deprem sigortası; deprem ve depremden dolayı çıkan yangın, tsunami, yer kayması vs. durumlardan dolayı zarar gören konutların hasarlarını teminatlar doğrultusunda güvence altına alır. Her sene yenilenen bu sigortanın fiyatları ise, konutun yer aldığı bölgeye göre değişiyor.

DASK Yaptırmak için Hangi Evraklar Gerekiyor?

Sigorta yaptıracak kişinin;

  • İsim, adres ve telefon bilgisi,
  • Vergi kimlik ve T.C. kimlik numarası,

Sigortası yapılacak olan binanın;

  • Adresi,
  • Tapu bilgileri,
  • İnşa edildiği sene,
  • Yapısal özellikleri,
  • Toplam kat sayısı,
  • Hasar durumu,
  • Brüt yüzölçümü,
  • Kullanım şekli.

 
Ruhsatsız Evin Zorunlu Deprem Sigortası Olur mu?

Yasal olarak ruhsatsız yani kaçak binalara deprem sigortası yaptırılamıyor. Uzmanlar vatandaşları ruhsatsız ev almamaları konusunda uyarıyor.

Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımıza 7/24 ulaşın.

Müşteri Yorumları