2014 Özel Sağlık Sigortasındaki Uygulamalar

Sigorta sektöründe her yıl değişen fiyatlarla birlikte, yeni uygulamalarda devreye girebiliyor. Bu uygulamalar kimi zaman sigorta sahiplerini kimi zaman da sigorta şirketlerini etkiliyor.

Sigorta sektöründeki yeni düzenlemelerden biri özel sağlık sigortası için yapıldı. 2014 Nisan Ayında yapılan değişiklikle sağlık sigortasındaki ömür boyu yenileme garantisi, özel sağlık sigortası poliçesi sahipleri lehine sonuçlandı.

Yeni düzenlemeye göre sigorta şirketleri ömür boyu yenileme garantisi olan sigorta sahiplerinin primlerini arttırmayacak, ek primler uygulayamayacak. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

2014 özel sağlık sigortası uygulamalarındaki bu değişikliğin sebebi ise; son yıllarda, sigorta şirketleri ile sigorta sahipleri arasında ‘’ömür boyu yenileme garantisi’’ ile ilgili sorunların ve şikayetlerin ciddi boyutlara ulaşması. Bu şikayetlerden bazıları; yüksek prim artışları, sonradan çıkan rahatsızlıkların kapsam dışında tutulması, şirketlerin keyfi uygulamaları…. şeklinde sıralanabilir. Ömür boyu yenileme garantisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için; ‘’5 Soruda Ömür Boyu Yenileme Garantisi’’ başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz. 

Hazine hem bu şirketleri değerlendirerek tüketici şikayetlerine son vermek hem de özel sağlık sigortası 2014 uygulamalarına bir standart getirmek için yeni bir düzenleme devreye soktu. 

Sigorta şirketleri, artık ömür boyu yenileme garantili ve yenileme garantisi olmayan sağlık ürünlerini tüketicilerine sunacak. Sigorta şirketleri ömür boyu yenileme garantisi olan özel sağlık sigortası ürünleriyle; sigortalının, ileride karşılaşabilecek rahatsızlıklarını risk durumunda göre başta özel sağlık sigortası primi olmak üzere özel şartlarda belirleyebilecek.

2014 özel sağlık sigortasındaki bu yeni uygulamaya göre sigorta şirketleri, sigorta primlerini belirleyebilmek adına SGK ve sağlık bakanlığı dahil sigortalıyı tedavi eden tüm kuruluşlardan ve kişilerden sigorta tüketicisinin sağlık bilgilerine ilişkin belgeler isteyebilecek.

Sigorta sahibinin onay vermemesi durumunda ise sigorta şirketi sağlık kontrolü isteyecek. Sağlık kontrolü istenmesinin sebebi; sigortalının geçmişten gelen bir hastalığı olup olmadığını kontrol etmek. Tüketicinin sağlık sorununu saklama yoluna gittiği tespit edilirse; sağlık kontrolü ve giderlerinin bedeli tüketici tarafından ödenecek. 

Tüketicinin herhangi bir sağlık sorunu olmaması halinde ise sağlık giderini sigorta ilgili sigorta şirketi karşılayacak.

2014 Özel Sağlık Sigortasında Neler Değişti?
 

 • Yeni uygulamalarla sigorta şirketleri, yenileme garantili ve yenileme garantisiz; bireysel veya grup sigortaları seçeneklerini sunabilecek.
   
 • Sigorta şirketleri, tüketicilerin ömür boyu yenileme garantisi seçmesi halinde primi ve sigortanın şartlarını özel olarak belirleyebilecek.
   
 • Yenileme garantileri sigorta şirketlerine göre değişse de 2-3 sene içerisinde belli bir süreden sonra başlayacak. 
   
 • Ömür boyu yenileme garantisini elde eden sigorta sahiplerinin priminde artış olmayacak. 
   
 • Özel sağlık sigortasına sahip olduktan sonra çıkan hastalıklar sigortanın kapsamı dışında tutulamayacak ve sigorta sahibinden ek prim talebinde bulunulamayacak. 
   
 • Şirketler özel sağlık sigortası hizmetlerini kişilere özel sunamayacak.

Siz de özel sağlık sigortası sorgulama yaparken Sigortam.net’in online işlemlerini değerlendirin, 2014 özel sağlık sigortası fiyatları içerisinden en uygununa ulaşın. Özel sağlık sigortası fiyatlarındaki değişiklikleri öğrenmek için ''2014 Özel Sağlık Sigortası Fiyatları'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Telefonla sigortalanmak için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın. 

Benzer İçerikler