2014’te Özel Sağlık Sigortasında Neler Değişiyor?

Hazine Müsteşarlığı, Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği ile, sigortacılar ve sigortalılar için son derece önemli olan değişiklikler hazırladı. Bu değişikler 2014 yılının Nisan ayı sonunda yürürlüğe girecek.

2014 Özel Sağlık Sigortası Değişiklikleri

•    Yeni yönetmelikle beraber sigortalıya her değişikliği poliçede belirtme zorunluluğu getirilecek.

•    Mevcut yönetmelikte özel sağlık sigortası yaptıran kişi sigortalıyken herhangi bir hastalıkla karşılaşırsa sigorta şirketleri ek prim uygulayabiliyor. Yeni yönetmelikle birlikte bu uygulama kaldırılacak. Sigorta şirketleri teminatları sigortalının aleyhine değiştiremeyecek.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

•    Sigorta şirketleri ömür boyu yenileme garantisi alan kişiyle ilgili değişiklik yapamayacak. Sigorta teminatlarında değişiklik yapmak istiyorsa da poliçede ‘ömür boyu yenileme garantisi’ yazamayacak. Ayrıca sigorta şirketi sürprim de uygulayamayacak.

•    Mevcut yönetmelikte özel sağlık sigortası yaptıracak kişinin onayının ve imzasının olması yeterliyken yeni yönetmelikte, 18 yaşını doldurmuş tüm sigorta yapılacak fertlerden imza alıncak, 18 yaş altı kişilerde ise vekili olarak ebeveyni imzalayabilecek.

•    Yeni yönetmelikle birlikte Sağlık Bakanlığı Medula’ya (kamu kurumlarından sigortalı bilgilerinin alındığı merkez) erişim için izin veriyor. Medula’da bilgiler Sagmer’e aktarılacak. Sigorta şirketleri bu verilerin dışında başka bilgiler de edinmek istiyorsa sigortalıdan onay alacak fakat bu işlemlerin tüm masrafı sigorta şirketine ait olacak. Sigortalı erişim izni vermezse tüm bu işlemleri sigortalı kendisi yapacak ve masraflarını yine kendisi ödeyecek.

•    Özel şartlar değiştiğinden dolayı özel sağlık sigortası başvuru formu da değişecek.

Sigorta şirketleri tarafından sunulan sağlık sigortası paketlerine bir kaç dakika içerisinde ulaşmak ve size özel teklifinizi almak için özel sağlık sigortası başvuru formumuzu doldurun. Bunun yanı sıra tüm sorularınız için Sigortam.net uzmanlarına 7/24 ulaşmak için 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı arayın. 

Benzer İçerikler