444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ani Isı Değişimlerinden Kendinizi Koruyun

17 Nisan 2014

Bahar kapıda gibi gözükse de havalar bir ısınıp bir soğumaya devam ediyor. Aynı gün içinde hem yağmur hem güneşli hava koşullarıyla karşılaşmak mümkün.

Evden çıkarken sıcak diye giydiğimiz ince giysiler gün içinde üşümemize neden olurken; serin diye giydiğimiz hırka, ceket gibi giysiler hava ısınınca ter basmasına sebep oluyor. 

‘’Bahar Depresyonu Nedir?’’  ve ‘’Bahar Alerjisine Dikkat!’’ yazımızda bahsettiğimiz gibi hava koşulları insanın adaptasyon mekanizmasını etkilediğinden üzerinde durulması gereken bir konu. Ani hava değişikliklerinin ruh halimizde etkisi olduğu gibi insan sağlığı üzerinde de etkisi büyük.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
 

İnsan yaşamının devamı için insan bedeninin belli bir derecede olması gerekir. Isı ayar merkezi ‘’hipotalamus’’ denen beynin özel bir bölümüdür. Uyarıları algılayan bu yönetim merkezi vücudun ısısını ter bezleri, böbrek üstü bezleri, yağ dokusu ile dengelemeye çalışır. Bu düzenleme anında damarlar genişleyip büzülürken; terleme duygusu veya üşüme duygusu ortaya çıkar. Bu mekanizmaya uygun davranılmaması halinde insan sağlığı tehlikeye girebilir.

Hava Değişimlerinin Tehlikeleri

Isı, rüzgar gibi hava koşullarının değişmesi ısı mekanizmalarını aniden yakalayarak hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu sisteme bağlı olan bağışıklık sistemi de zarar görerek vücut direncini düşürebilir. Bu dönem özellikle ani hava geçişlerinin olduğu dönemlerdir.

Bu Dönemde Hastalıklardan Korunmanın Yolları


Sağlıklı Beslenme

İyi bir mineral ve vitamin desteği alarak, besin çeşitliliği sağlanarak savunma mekanizması güçlendirilir.

Havalandırma

Kapalı ortamların temizlenerek, iyice hava ile doldurulması gerekir.

Koruyucu Aşılar

Mevsimsel geçişler enfeksiyonlar açısında riskli dönemler olduğu için zatürre ve grip aşılarını yaptırmak ek fayda sağlar.

Bağışıklığı Güçlendirici Ekler

B-karoten, vitamin kompleksleri, koenzim, yeşil çay, arı poleni bu vitaminler arasında sayılabilir.

Spor- Egzersiz

Vücudun ihtiyacı olan hareketin devamı ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için spor iyi bir destekleyicidir.

Müdahale

Enfeksiyon belirtileri gösteren kişilerin en yakın zaman sağlık uzmanlarına zaman geçirmeden görünmesi gerekir.

Hava değişimlerinin sağlığınızı olumsuz etkilemesi halinde hızlıca tedavi için özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin.

En iyi özel hastaneler hakkında yeterli bilgi alabilmek için sigorta şirketleri araştırmalarına başlayın, kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alın. Özel sağlık sigortası fiyatlarısigorta sorgulama işlemini Sigortam.net üzerinden karşılaştırmalı yapabilir,  444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden yardım alabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Mehmet Metin Oğuz: Önce Şartların Belirlenmesi Gerekiyor

02 Haziran 2010 Çarşamba
Oğuz: ‘Tamamlayıcı sigorta şu şartlarla uygulanabilir’ şeklinde bir sonuç çıkmadan tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrıntıları hakkında konuşmak anlamsız.

Uyuşturucu Tedavisi Sosyal Güvencede midir?

07 Haziran 2010 Pazartesi
Uyuşturucu bağımlıları veya  insan sağlığına zarar veren madde bağımlıları Alkol Madde Bağımlılığı AMATEM'de  tedavi olmakta ve sosyal hayata sağlıklı bir birey olarak katılmaları sağlanmaktadır.

Altın Yerine `Hoş geldin Bebek' Takılır mı?

30 Mayıs 2010 Pazar
Hoş geldin Bebek’ özel bir sağlık sigortası paketi. Benzerlerinden farkı, bebeği, daha doğduğu ilk günden itibaren güvenceye alması.