444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Anne Adayları için En Sağlıklı Tatil Önerileri

18 Temmuz 2016

Yazın gelmesiyle beraber bütün bir yılın yorgunluğunu atmak isteyenler için tatil yolculukları başladı. Ancak, anne adayları için bu dönemde tatile gidip gitmemek, gidilecekse nasıl bir tatil planı yapılacağına karar vermek oldukça zorlu bir süreç olarak ortaya çıkıyor.     

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
 

Uzmanlar tarafından erken hamilelik döneminde düşük riski taşıyan ve hamileliğin son dönemlerinde kanama, erken doğum kasılmaları gibi durumlarla karşılaşan anne adaylarının seyahat etmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor. Ancak, hamileliğin hangi döneminde olunursa olunsun, seyahat için mutlaka doktor onayı alınması gerektiği unutulmamalı, tatil planları ise yine doktor onayıyla beraber yapılmalı.

Hangi Ulaşım Türü Tercih Edilmeli?

Uzmanlar hamileliğin özellikle son iki ayında uzun süreli seyahatlerden kaçınılması gerektiğini vurguluyor. Bu dönemde anne adayı, kısa mesafeli ve bol molalı bir seyahat planı oluşturmalı, kara ve demir yolculuğundaki uzun süreli hareketsiz kalma problemine karşı sık sık molalar vererek kan akışının hareketlendirilmesi sağlanmalıdır. Seyahat sırasında ayrıca rahat koltuk, yastık ve karnı sıkmayacak bir kemer kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Uzmanlara göre anne adayları için en ideal ulaşım seçeneği, kısa süreli olması nedeniyle uçaktır. Ancak bu konuda da özellikle 28 haftadan sonra kesinlikle doktor onayının alınması mutlaka şart koşuluyor.

Bulantı ve kusma gibi problemlere neden olma ihtimali yüksek olması nedeniyle anne adayları için deniz yolu ile ulaşım ise pek tavsiye edilen bir ulaşım türü değil.

Seçilen ulaşım türü ne olursa olsun anne adaylarının mutlaka yanlarında acil bir durum ihtimaline karşı kan grubu belgesini, güncel olarak kullanılan ilaçların listesini, hekim tarafından anne adayına verilen tıbbi kayıt belgesi ve hekimin irtibat bilgilerini bulundurması gerekmektedir.

Nasıl Bir Tatil Mekanı Seçilmeli?

Anne adayları için seçilmesi gereken tatil mekanı konusunda kesin bir tavsiyede bulunmak pek mümkün olmasa da, tatil mekanının öncelikle kısa sürede ulaşılacak bir doktor bulundurmasına ve tam donanımlı bir sağlık kuruluşuna yakın konumda bulunmasına dikkat edilmelidir. Tatil yapılacak yerin sessiz, bol oksijenli bir bölgede bulunması anne adayları için yine uygun bir seçim olacaktır.

Ayrıca mekanın temiz, mutfağının güvenilir bir yer olması da en önemli koşullardan birisidir.

Hamilelik Döneminde Deniz ve Güneş

Hamilelik Döneminde TatilHamilelik döneminde yüzme aktivitesi konusunda başlıca dikkat edilmesi gereken faktör, yüzülecek havuzun temizliği ile ilgilidir. Bu nedenle anne adayları için birçok kişinin girip çıktığı havuzlardan ziyade, deniz tavsiye edilmektedir. Uzmanlar hamilelik öncesinde yüzen anne adaylarının, hamilelik döneminde de yüzmelerinde bir sakınca görmezken, hamilelik döneminde ilk kez denize veya havuza girecek kadınların daha dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yüzerken sık sık kramp problemi ile karşılaşan kadınların hamilelikleri döneminde boylarını geçmeyecek derinlikte bir havuzda yüzmeleri gerektiğini vurgulayan uzmanlar ayrıca, yardıma ihtiyaç duyulması ihtimaline karşı anne adaylarının yanında mutlaka yüzme bilen birisinin bulunması gerektiğini söylüyor.

Hamilelik döneminde anne adaylarının ciltleri güneş ışınlarına karşı her zamankinden daha hassas bir süreç içerisine girer. Bu dönemde başta güneş yanıkları olmak üzere ve güneşe bağlı cilt problemlerinin daha sık ortaya çıkması muhtemeldir. Anne adayları için güneş ışınlarının doğrudan etkisi dışında sıcak havalar vücut sıcaklığını arttırması ve vücuttaki suda kayba neden olması nedeniyle önemli sorunlara yol açabilir. Bu sebeple uzmanlarca anne adaylarının yaz aylarında uzun süre güneş ışınlarına ve aşırı sıcağa maruz kalmamaları tavsiye edilmektedir.

Hem Kendi, Hem de Bebeğinizin Sağlığını Güvenceye Alın

Anne adayları için hamilelik dönemi sağlık sorunlarının çok fazla yaşandığı ve gerekli tedbir ve önlemlerin alınmaması durumunda kötü sonuçların ortaya çıkma potansiyeline sahip, üzerinde önemle durulması gereken bir süreçtir. Bu dönemde gerek anne, gerekse de bebek sağlığı için kaliteli ve hızlı bir sağlık hizmetinin alınması çok önemlidir.

Hamilelik döneminde iyi bir sağlık hizmeti almak için özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanmaya bir an önce başlayın.

Hamilelik süreci ve sonrasındaki özel sağlık sigortası avantajları hakkında daha detaylı bilgi almak için doğum sigortası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Siz de hiç vakit kaybetmeden sevdiklerinizin ve kendinizin sağlığını koruma altına almak istiyorsanız online olarak özel sağlık sigortası başvurusu ile veya 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattımız'ı arayarak teklif alın,

Uzman sigorta danışmanlarımızın yardımları eşliğinde ihtiyacınız olan en iyi poliçeye, en uygun fiyatla sahip olmanızı sağlayalım. Unutmayın, Sigortam.net 7 gün 24 saat yanınızda!


Okumaya Devam Edin

Mehmet Metin Oğuz: Önce Şartların Belirlenmesi Gerekiyor

02 Haziran 2010 Çarşamba
Oğuz: ‘Tamamlayıcı sigorta şu şartlarla uygulanabilir’ şeklinde bir sonuç çıkmadan tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrıntıları hakkında konuşmak anlamsız.

Uyuşturucu Tedavisi Sosyal Güvencede midir?

07 Haziran 2010 Pazartesi
Uyuşturucu bağımlıları veya  insan sağlığına zarar veren madde bağımlıları Alkol Madde Bağımlılığı AMATEM'de  tedavi olmakta ve sosyal hayata sağlıklı bir birey olarak katılmaları sağlanmaktadır.

Altın Yerine `Hoş geldin Bebek' Takılır mı?

30 Mayıs 2010 Pazar
Hoş geldin Bebek’ özel bir sağlık sigortası paketi. Benzerlerinden farkı, bebeği, daha doğduğu ilk günden itibaren güvenceye alması.