Antibiyotik Kullanımı | Sağlık Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Antibiyotik Kullanımına Dikkat!

Toplumumuzda ne yazık ki bilinçsizce ilaç kullanımı oldukça fazladır. En ufak bir baş ağrısında bile hemen ağrı kesicilere sığınılır.

Rahatsızlanıldığında doktora gitmek yerine evde bulunan ilaçlardan kullanılarak iyileşmek beklenir. Halbuki bu davranış oldukça yanlıştır. Doktor kontrolüne girmeden kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Özelliklei birinin tavsiyesiyle ya da internetteki yorumlara bakılarak ilaç satın alma girişiminde bulunulmamalıdır.

İlaçlar rahatsızlıkları iyileştirmek için gereklidir. Fakat mecbur kalmadıkça ve doktor önermedikçe tercih edilmemelidir. Çünkü yan etkileri vardır. Her şey de olduğu gibi fazla ya da yanlış ilaç kullanımı da kişiye oldukça fazla zarar verir. Hayati riske bile neden olabilir.

Antibiyotik içeriğine bağlı olarak ağır bir ilaçtır ve antibiyotik kullanımı da daha fazla dikkat gerektirir. 

  

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan da doktorun önerdiği ilacı önerdiği dozun dışına çıkmadan kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Her ilacın birer zehir olduğunu söyleyen Özkan, yanlış ilaç kullanımının ve doz aşımının organlarda hasara, vücudun kullanılan ilaca karşı direnç kazanmasına ve ölümcül risklere neden olabileceğini ekledi.

Bilinçli İlaç Kullanımı Teşvik Edilecek

Özkan, “Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı”nın 2014- 2017 tarihleri arasında yürütüldüğünü, bu planın amacının ilaç kullanımı konusunda farkındalık yaratmak ve bu konuda bilinç düzeyini artırmak olduğunu belirtti.

Türkiye’de Antibiyotik Sıkça Tüketiliyor

Özellikle ülkemizde sıkça kullanılan ilaçlar arasında antibiyotiğin de bulunduğunu söyleyen Özkan,  2015 yılında yürürlüğe girmesini hedefledikleri ve 2020 yılına kadar sürecek olan “Ulusal Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Antimikrobiyal Direnç Stratejik Eylem Planı”nı hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Antibiyotik Direncine Dikkat

Antibiyotik direncinin oldukça tehlikeli olduğunu söyleyen Özkan, bu konuda da ulusal stratejiler geliştirileceğini belirtti. Antibiyotik direnci, alınan antibiyotiğe karşı vücudun direnç salgılamasıdır. Bu nedenle tedavi sonuç vermezken, aksine bakteriler de çoğalarak daha tehlikeli bir hal alır.

Olası sağlık risklerine karşı mutlaka güvencenizi alın. Sağlık masraflarınızı karşılayan özel sağlık sigortasını en uygun fiyatlarla satın almak için Sigortam.net’ten kolayca sigorta sorgulama yapın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 sigorta satın alın.


Benzer İçerikler

Doktorlar Hekim Sorumluluk Sigortası Hakkında Ne Düşünüyor?

Diş Hekimi Dr. Aslı Aktı Şemsiye Dergisi’ne zorunlu hekim mesleki sorumluluk sigortasını doktorlar açısından değerlendirdi.

Devamını Oku

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi veya halk dilinde apne, altındaki nedenleri ve ilerleyen süreçte ortaya çıkaracağı problemler bakımından üzerinde önemle durulması gereken oldukça ciddi bir hastalıktır.

Devamını Oku

Doğum Teminatlı Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Doğum teminatlı özel sağlık sigortasının kapsamları ile kendinizi ve bebeğinizi koruyun.

Devamını Oku