Antibiyotik Kullanımına Dikkat!

Toplumumuzda ne yazık ki bilinçsizceilaç kullanımı oldukça fazladır. En ufak bir baş ağrısında bile hemen ağrı kesicilere sığınılır.

Rahatsızlanıldığında doktora gitmek yerine evde bulunan ilaçlardan kullanılarak iyileşmek beklenir. Halbuki bu davranış oldukça yanlıştır. Doktor kontrolüne girmeden kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Özelliklei birinin tavsiyesiyle ya da internetteki yorumlara bakılarak ilaç satın alma girişiminde bulunulmamalıdır.

İlaçlar rahatsızlıkları iyileştirmek için gereklidir. Fakat mecbur kalmadıkça ve doktor önermedikçe tercih edilmemelidir. Çünkü yan etkileri vardır. Her şey de olduğu gibi fazla ya da yanlış ilaç kullanımı da kişiye oldukça fazla zarar verir. Hayati riske bile neden olabilir.

Antibiyotik içeriğine bağlı olarak ağır bir ilaçtır ve antibiyotik kullanımı da daha fazla dikkat gerektirir. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan da doktorun önerdiği ilacı önerdiği dozun dışına çıkmadan kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Her ilacın birer zehir olduğunu söyleyen Özkan, yanlış ilaç kullanımının ve doz aşımının organlarda hasara, vücudun kullanılan ilaca karşı direnç kazanmasına ve ölümcül risklere neden olabileceğini ekledi.

Bilinçli İlaç Kullanımı Teşvik Edilecek

Özkan, “Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı”nın 2014- 2017 tarihleri arasında yürütüldüğünü, bu planın amacının ilaç kullanımı konusunda farkındalık yaratmak ve bu konuda bilinç düzeyini artırmak olduğunu belirtti.

Türkiye’de Antibiyotik Sıkça Tüketiliyor

Özellikle ülkemizde sıkça kullanılan ilaçlar arasında antibiyotiğin de bulunduğunu söyleyen Özkan,  2015 yılında yürürlüğe girmesini hedefledikleri ve 2020 yılına kadar sürecek olan “Ulusal Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Antimikrobiyal Direnç Stratejik Eylem Planı”nı hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Antibiyotik Direncine Dikkat

Antibiyotik direncinin oldukça tehlikeli olduğunu söyleyen Özkan, bu konuda da ulusal stratejiler geliştirileceğini belirtti. Antibiyotik direnci, alınan antibiyotiğe karşı vücudun direnç salgılamasıdır. Bu nedenle tedavi sonuç vermezken, aksine bakteriler de çoğalarak daha tehlikeli bir hal alır.

Olası sağlık risklerine karşı mutlaka güvencenizi alın. Sağlık masraflarınızı karşılayan özel sağlık sigortasını en uygun fiyatlarla satın almak için Sigortam.net’ten kolaycasigorta sorgulamayapın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL