Araba Tutmasına Karşı Alınabilecek Önlemler

araba tutmasıAraba tutması belirtileri nedir? Araba tutması neden olur? Araba tutması nasıl engellenir? sorularının detaylarını merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Hareket hastalığı olarak da geçen araba tutması, ülkemizde sıklıkla yaşanan bir sağlık problemidir. Araba tutmasına iç kulak, gözler, kas ve eklem reseptörlerinden beyine ulaşan çelişkili informasyonlar neden olur, araç tutması ya da tıptaki adıyla hareket hastalığı ortaya çıkar. 

Çelişkili uyarıların neden olduğu hareket hastalığının oluşumunu sıcak hava, kötü kokular, aşırı gürültü ve stres kolaylaştırır.

Araba tutması, uzun süreli sorunlara yol açmasa da özellikle sık sık seyahat edenler için hayatı zorlaştıran bir şeydir. Kişiler, otomobilde, uçakta, trende, dönme dolapta, deniz araçlarında bu sorunla karşılaşılabilir. Araba tutmasının özellikle küçük çocuklarda görülmesi, ciddi problemlere neden olabilir. Araba ki huzursuz bir çocuk yolculuğu da riske atabilir, bu yüzden gerekirse yolculuğa ara vermelisiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Çocuklara güvenli seyahatin püf noktaları ile ilgili detaylı bilgiler için; “Çocuklarla Güvenli Seyahat İçin 10 Öneri” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

5 – 12 yaş arası çocuklar, kadınlar ve yaşlılar taşıt tutmasına en duyarlı gruptur. 2 yaşından küçük çocuklarda ise taşıt tutması durumu ender yaşanan bir durumdur. Araç tutması baş gösterdikten sonra verdiği rahatsızlığı durdurmak daha zordur. Bu nedenle önlem almak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Araba tutmasının geçmesi ancak hareketin durmasıyla mümkündür. Bu yüzden araba tutması başlamadan önce bir takım önlemler almak gerekir.

Araba Tutması İçin Önlemler

 • Uçaktaysanız, kanatların yakınına oturun.
 • Bir gemi seyahatindeyseniz, güvertede kalın ve ufuk çizgisine bakın veya geminin merkezine yakın bir yerde yolculuk edin.
 • Bulantı ve kusmaya önlem olması adına hafifletici ilaçlar alabilirsiniz. Bu ilaçları bulantınız başlamadan önce alın ki bir faydası olsun. İlaçların bazıları bulantı ve kusmayı baskılar.
 • Taşıt tutması tedavilerinde fizik tedavi yardımcı olabilir. Fizik tedavi uzmanı denge sisteminizin harekete adapte olabilmesi adına sizi tedavi edebilir.

Ancak önlem almaya fırsatınız kalmadan da araba tutması başlayabilir. Bu durumda ufak detaylarla yolculuğu daha dayanılır bir hale getirebilirsiniz.

Araba Tutması Olduktan Sonra Yapılacaklar

 • Mümkünse, daha az sarsıntı duyabileceğiniz yerlerde oturun. Uçaktaysanız, kanatlara yakın oturun. Gemide geminin ortasına ve suya yakın kamaraları tercih edin.
 • Bir baş desteği kullanın ve mümkün olduğunca başınızı az hareket ettirmeye özen gösterin. Başın sürekli hareket ettirilmesi taşıt tutmasını artırabilir.
 • Araçtaysanız, kitap okumak gibi herhangi bir şekilde gözlerinizle takip edeceğiniz uğraşlardan kaçının.
 • Yolculuk öncesi tüketilen gıdalar araç tutmasını tetikleyen durumlardır. Bu yüzden yolculuk öncesi ağıı yemekler yemeyin ve alkol almayın. Uçuş öncesi ve sırasında küçük öğünler yiyin. Baharatlı ve keskin gıdalardan uzak durun.
 • Araç tutmasının giderilmesinde, maden suyu içmek, temiz hava almak veya tuzlu krakerler yemek işe yarayabilecek diğer yöntemlerdir.

Her ne kadar araba tutmasına karşı bir takım önlemler alsanız da durumun ciddi boyutlara ulaşması, bir uzman yardımı almanızı zorunlu kılabilir. Bu durumda avantaj sağlayacak en güzel yol sağlık sigortası yaptırmaktır. Sigorta şirketinizin anlaşmalı sağlık kuruluşu ağı sayesinde en yakın sağlık kuruluşunda bütçe kaygısına düşmeden tedavi olabilirsiniz. Anlaşmalı sağlık kuruluşlarından çocuklarınızda hizmet alabilir. Bunun için tek yapmanız gereken ufak bir prim farkıyla çocuklarınızı özel sağlık sigortanıza dahil ettirmektir.

Hem özel sağlık sigortasında dair soru işaretlerinize son vermek, hem de en uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net‘ten teklif alın, dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

 

Benzer İçerikler

Diş Ağrısına Son Verecek Etkili Öneriler!

Diş Ağrısına Son Verecek Etkili Öneriler!

Ağız ve diş eti hastalıkları günümüzde yaygın olarak...görülen önemli sağlık sorunlarından biridir. Gereken değerin verilmediği dişler belirli bir zaman sonra daha büyük sorunlarla...karşınıza çıkabilmektedir. Bu sorunlar çoğu zaman diş ağrısı ile sonuçlanabilir. Peki diş ağrısı...nasıl geçer, diş ağrısını geçirmek için ne yapılmalı? Sürekli diş tedavisiyle uğraşmak maddi ve...manevi açıdan sizi mutsuz edecektir. Bu nedenle diş bakımı ve diş temizliği çok...önemlidir. Dişinize zarar veren alışkanlıkların neler olduğunu merak ediyorsanız "Diş Sağlığına Zarar Veren Alışkanlıklar
" yazımıza göz atmanızı...öneririz. [widget id="sigortamnet_saglik_widget-2"] Diş ağrısının birçok...sebebi vardır. Diş ağrısını çok fazla yaşıyorsunuz mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Biraz sonra geçer demek ya da ağrı...kesicilerle ağrıyı bastırmaya çalışmak, dişinizde ya da diş etinizde var olan büyük sorunu görmenizi engeller. Diş doktoruna...görünmeniz gerektiğinde yüksek masraflardan bütçenizi korumak için diş hastalıklarının teminat altında olduğu sağlık...sigortası yaptırabilirsiniz. Bu sayede diş sağlığınızla ilgili hangi hastaneye gideceğinizi düşünerek vakit kaybetmek yerine...direkt tedaviye başlayarak sağlığınız için zaman kazanabilirsiniz. Peki diş ağrısı sebepleri nelerdir?...Diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısı hakkında merak ettikleriniz için yazımızın devamını...okuyabilirsiniz.

Diş Ağrısı Sebepleri

 • Dişlerin çürümesi,
 • Dişlerde...kemik kaybının oluşması,
 • Diş eti iltihapları,
 • Yanlış uygulanan diş tedavileri,
 • Diş...gıcırdatması,
 • Hastalık zamanları,
 • Regl dönemi
Bazı diş ağrılarında saattin geç olması,...müsait olamama, çalışıyor olma vs. durumlarında ağrıyı azaltıcı bazı püf noktalarından yararlanabilirsiniz. Bu sayede geçici...de olsa ağrı hafifleyebilir. Ağır ve sürekli diş ağrısı çekiyorsanız şartların mümkün olduğu ilk an doktora gitmeniz...gerekir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Dişlerinizin arasında kalan bazı besinler...ağrıya neden olabilir. Bu nedenle dişlerinizi fırçalamanızda fayda var. Diş ipinin kullanılması da yararlı olacaktır.
 • ...
 • Tuzlu su ile gargara yapmak oldukça etkili bir yöntemdir. Tuz ayrıca dişlerdeki bakterileri de yok ettiği için diş eti...şişmelerine de iyi gelir.
 • Diş ağrısı nasıl geçer? sorusunun en bilinen cevabı, ağrı kesicilerdir....Ağrınız çok fazlaysa ağrı kesici kullanabilirsiniz. Eğer çok şiddetli ağrı varsa ve iltihaplanma oluşmuşsa antibiyotik...kullanımı gerekebilir. Yine de antibiyotik kullanımı doktor tavsiyesi ile olmalıdır.
 • Karanfil ve karanfil yağının da...enfeksiyonu tedavi edici özelliği vardır. Bakteriyi yok edici özelliği ile diş macunlarının içerisinde de tercih edilir. Ağrıyan...yerin üstünde biraz bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak, ağrının hafiflemesini sağlar.
 • Sarımsağın da karanfil gibi...bakterileri yok edici özelliği vardır. Çürüğün üzerinde bekletilmesi iyi gelecektir.
 • Ağrıyan bölgeye buz...uygulanması da ağrıyı azaltacaktır.
 • Çörek otu da düzenli kullanım sonucunda ağrıya sebep olan durumları yok eder....Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de vardır.
 • Buğday çimi suyunun da enfeksiyonu önleyici özelliği...mevcuttur. Ağızdaki bakterileri öldürür.
 • Antibakteriyel ve antiseptik özelliğe sahip olan Zerdeçal diş ağrılarını...giderir.
 • Antibakteriyel ve antienflamatuar özelliğe sahip bir baharat çeşidi olan karabiber de antibiyotik görevi...üstlenir.
Diş sağlığınızı önemseyin, tedaviye gerektiren durumlardan kaçınmayın. Sigortam.netüzerinden en uygun sağlık sigortası fiyatlarıiçin teklif...alabilirsiniz. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 merak ettiklerinizi öğrenebilir, sigortanızı...satın alabilirsiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL