Aşırı Tuz Tüketimi Hastalık Riskini Arttırıyor!

Önünüze gelen yemeğin tadına bakmadan tuz ekleme gereği duyuyor, az tuzlu yemeklerden tat alamıyor, sıkça cips ve çekirdek gibi aşırı tuzlu gıdalar tüketiyorsanız, bir kalp rahatsızlığı ile karşı karşıya gelmeniz an meselesidir. 

Gereğinden fazla tuz tüketimi, kalp problemleri başta olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. 

Aşırıtuz tüketimi sadece hassas kişileri değil, hiçbir şekilde sağlık problemi bulunmayan kişileri de etkileyebiliyor. Peki, ideal tuz tüketiminin oranı nedir?

Dünya Sağlık Örgütü'nün günlük tuz tüketimi için önerdiği oran 5 gramdır. Ancak yapılan araştırmalar, Türkiye’ deki tuz tüketiminin belirlenen orandan 3 kat fazla olduğunu gösteriyor. Yani ülkemizde ortalama tuz tüketiminin oranı 15 gramı buluyor. Bu oran, Türkiye’de yüksek tansiyon ve kalp hastalarının neden bu kadar çok olduğunu da en açık şekilde gözler önüne seriyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Tuz tüketimine dikkat etmemenin getirdiği risk sadece yüksek kan basıncı ve kalp hastalıkları ile sınırlı değil. Günümüzün önemli sağlık sorunları haline gelen kemik erimesi, böbrek ve kanser hastalıkları da tuz tüketimi ile yakından ilgilidir. Tuz tüketiminin sadece 1 gram azaltılması bile; felç riskinde %5, kalp krizi riskinde %3 oranında azalma sağlar.

Tuz Tüketimi ile İlgili Genel Yargılar
 

 • Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biri günlük sodyum ihtiyacına uygun tuz tüketmektir. ¼ çay kaşığı oranındaki iyotlu tuz, günlük iyot ihtiyacını karşılayabilmek için yeterlidir. 
   
 • İshal durumunda suyun yanı sıra sodyum kaybı da olacağı için su ile birlikte bir miktar tuzlu besinlerde tüketilmelidir.
   
 • Tuz tüketiminin arttırabileceği zamanlardan biri de bedensel çalışmalar sonrası dönemdir. Bedensel çalışma sonrasında veya aşırı sıcaklarda egzersiz yapıldığında terlemeyle beraber sodyum kaybı olacaktır. Bu nedenle bedensel egzersiz sonrası su ile birlikte tuz tüketimi de arttırılmalıdır.

Bütün risklerine rağmen senelerin alışkanlığını değiştirmenin zor olduğunu biliyoruz. Ancak gün içerisindeki bazı davranışlarınızı kontrol altında tutmayı başararak tuz tüketimini azaltabilirsiniz. İşte, aşırı tuz tüketimine dur diyebilmenin yolları!

Tuz Tüketimini Azaltmanın Yolları
 

 • Önünüze gelen yemeğin tadına bakmadan tuz kullanma alışkanlığından vazgeçin, 
   
 • Bir anda tuzu kesmek zor geliyorsa, yemeklerdeki tuz oranlarını yavaşça azaltın, böylece tuz eksikliğine 2-3 hafta içerisinde alışabilirsiniz,
   
 • Sofralarınızda tuzluk bulundurmak yerine; kekik, maydonoz, pul biber gibi aroma veren diğer baharatları bulundurun,
   
 • Satın aldığınız hazır ürünlerin tuz oranına dikkat edin, tuzu azaltılmış besinleri tercih etmeye özen gösterin,
   
 • Ketçap, turşu ve kavrulmuş kuruyemişler gibi tuz oranı fazla olan gıdaları nadiren tüketmeye çalışın,
   
 • Aldığınız maden sularının içeriğini kontrol edin. Çünkü; maden suları sodyum gibi çok sayıda mineral ve doğal gaz içerir. Bu nedenle aldığınız maden sularının sodyum içeriğini inceleyin,
   
 • Ne yazık ki her sağlık sorununu tuz oranını azaltmak gibi basit yöntemlerle önleyemeyebiliyoruz,
   
 • İnsan yaşamını tehdit eden pek çok hastalık, hem bütçemizi hem de ruh sağlığımızı derinden etkileyebiliyor. 

Ansızın ortaya çıkan hastalıkların bütçenize yük olmasının önüne geçmek için en ideal yol özel sağlık sigortası yaptırmaktır.

Türkiye’nin en iyi özel sağlık sigortası şirketlerinin sağlık kontrolleri ile ilgili detaylı bilgi alarak sigortalanmak için Sigortam.net’e gelerek sigorta sorgulaması formunu doldurabilir, dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmet veren Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL