Az Ödeyerek Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenme, son zamanlarda özellikle yeme alışkanlıklarının değişmeye başlamasıyla önem kazanan bir konu. Yaygın kanı, sağlıklı yiyeceklerin pahalı olduğu yönünde. Halbuki pahalı yiyeceklerde bulunan besin değerleri, başka pek çok yiyecekte de bulunuyor. İşte aynı besin değerine sahip yiyecekler:
 

Pahalı Gıdalar Yerine Neleri Tercih Etmeliyiz?

 
– Muz yerine aynı besin değerine sahip ve daha ucuz olan elma, portakal, şeftali, kayısı ve üzüm yenebilir.
 
– Pahalılık konusunda başı çekenler et ve et ürünleri. 3 yumurta yemek ile 100 gram et yemek arasında besin değerleri açısından bir fark yok. Aynı şekilde bir tabak nohut veya kuru fasulye yiyerek, 70 gram etten alabileceğiniz kadar protein alabilirsiniz.
 
– Sebzelerin sağlığa faydası tartışmasız bir konu. Mevsiminde alınan sebzeler daha ucuz ve sağlıklı olacaktır. Ispanak, roka, nane, pazı, tere, semizotu gibi sebzelerle günlük vitamin ihtiyacı karşılanabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL
– Yemek ve salataların vazgeçilmezi yağ. Lezzet ve sağlık konusunda zeytinyağı önde olsa da ayçiçek yağı fiyatından dolayı daha çok tercih ediliyor. Ancak son zamanlarda yeni bir trend göze çarpıyor: kanola yağı. En iyi Omega 3 / Omega 6 dengesine sahip kanola yağı, doymamış yağ asitleri sayesinde kötü kolesterolü engelliyor. Ayrıca 200 derece sıcaklığa kadar dayanabiliyor olması da kızartmalar ve yüksek ısıda pişirilen yemeklerde kullanılmak için ideal olduğunu gösteriyor.
 
– Salatası, yemeği, kızartması, köftesi, böreği… Patates ile pek çok yemek yapılabiliyor. B1 vitaminini bolca barındıran patates, yemek seçeneği konusunda kolaylık sunarken sağlığa da fayda sağlıyor.
 
 -Bal, kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı. Ancak pahalı olması sebebiyle insanlar balı daha ucuza alma yollarına yöneliyor. Gıda skandalları ile sonuçlanan balı ucuza alma çabası, hem cebe hem de sağlığa zarar veriyor. Oysa bal ile aynı besin değerini taşıyan ve daha ucuz olan pekmez, sofralarda balın yerini alabilir.
 
– Pek çok yemeğin yanında severek yediğimiz beyaz pilav da sağlığa zararlı. Hem daha pahalı hem de sağlıksız olan beyaz pirinç yerine pilavların bulgur kullanılılarak yapılması sağlığa faydalı olacağı gibi, ekonomik beslenme de sağlayacaktır.
 
– Gazlı içecekler yemeklerin ve atıştırmaların vazgeçilmezi oldu. Ancak zararları herkesçe biliniyor. Gazlı içecekler yerine süt ve ayran tüketilmesi hem daha ucuz bir seçenektir, hem sağlık açısından daha faydalıdır.
 
– B vitamini denince akla gelen ilk besin balıktır. Fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte yılın pek az döneminde balığı ucuza bulmak mümkündür. Sağlıklı beslenmede önemli yer tutan balık için daha ekonomik seçim yapmak gerekiyorsa, lüfer yerine istavrit seçmek doğru bir tercih olacaktır. Besin değerleri aynı olan iki balıktan daha ucuzunu seçerek de sağlıklı beslenebilirsiniz.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Sağlığınızı ve bütçenizi korumak için alacağınız önlemler yalnızca tüketeceğiniz besinlerle sınırlı olmasın. Herhangi bir sağlık sorununuzda anlaşmalı özel hastanelerden en ekonomik sağlık hizmetini almak için özel sağlık sigortası yaptırın, kendinizi ve sevdiklerinizi sağlık güvencesi altına alın. Bütçenize en uygun sağlık sigortasına ulaşmak için www.sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden sigorta sorgulama yapın, sağlık sigortası fiyatları ve seçeneklerini görün, en uygun sağlık sigortasını seçin.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL