Bahar Alerjisine Dikkat!

Alerjilerin en yoğun olduğu mevsimler yaklaşmaya başladı. Bu yıl özellikle ülkemizin batısında kış mevsiminin  yüksek sıcaklıklarla yaşanması doğanın erken uyanmasına neden oldu, pek çok yerde ağaçlar erken bahar etkisiyle çiçek açtı ve dolayısıyla polen mevsimi erken başladı. 

Yanından mendil ayıramayan ve bu nedenle doktor kapılarını aşındıran kişi sayısında artış yaşandı. 

Gizli alerjenler dışında, ağaç poleni, karaağaç, sedir, ceviz gibi ve çim poleni hem ciltte alerjik reaksiyonlara hem solunum yolu alerjilerine yol açar.

Kış hastalığı olarak anılsa da grip ve benzer virüslerin özellikle bahar aylarında zaatüreye neden olacağı göz ardı edilmemeli. Baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları ve aşırı yorgunluk belirtileri önemsenmeli. Özellikle sigara içen, kalp yetersizliği, şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalar dikkate almalıdır. Sağlık rehberi niteliğindeki önerileri dikkate almadan geçmeyin.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Polene alerjisi olduğunu bilen kişilere bahar ayları yaklaştığında yaşam standartlarını buna uygun değiştirmeli. Dış mekanlarda fazla zaman harcamamalı, tatil planlamasını bu doğrultuda ayarlamalıdır.

Özellikle astım hastaları bu alerjinin nüksedeceği zamanlarda hekimlerine düzenli gidip kontrol olmalı, solunum testleri yaptırmalı, gerekli tetkikleri yaptırarak tanılarını netleştirmelidirler.

Cilde uygulanan ve özel kan testleri sayesinde kişinin neye alerjisinin olduğu saptanabilir. Astım hastalarının solunum fonksiyonları normal gözükebilir; ilgili hekim uyarıcı bronş provokasyon testlerini kullanarak astım belirlemesi yapabilir.

Risk Grubunda Kimler Var ve Belirtileri Neler?

Anne-baba, kardeş ve diğer akrabalarında astım, egzama gibi alerjik hastalık olanlarda alerjik hastalıklar daha sık görülür, alerjik hastalıklarda kalıtımsal bir yatkınlık vardır. Alerijik hastalıklar genlerden de kaynaklanabilir, akraba evlilikleri yüksek risk grubundadır.
 
Bebeklerde yanaklarda kızarıklık, pullanma, pişikler de alerjinin habercisidirler.

Çocuklarda alt göz kapağı çizgilerinin fazla belirgin olması, sürekli kaşıntı hali gibi bulgular alerjiden kaynaklanabilir.

Bahar aylarının gelmesiyle gelen burun akıntısı, sürekli hapşırma, gözlerde kızarma ve sulanma gibi belirtiler alerjik nezlenin belirtisi olabilir.

Bebeklerin nefes zorluğu çekmesi, nefeste hırıltı sesleri alerjik astım belirtisi olabilir. Bu gibi kaygı verici durumlarda uzmanlara başvurulmalı; bilgisizce ilaç kullanılmamalı ve kulaktan dolma bilgilere kulak verilmemelidir.

 Bahar Alerjisi için Önlemler

•    Çocuklar dışarıda oyun oynarken pamuklu, terletmeyen giysiler giydirilmelidir, terlemek alerjinin şiddetini arttırır.

•    Rüzgarlı havalarda polenleri solumak kolaylaşacaktır, bu yüzden çocuklar sakin havalarda gezmeye çıkarılmalıdır.

•    Dışarı dönüşü çocukları ılık suyla yıkamak deriye yapılan alerjenleri uzaklaştıracağından yararlı olacaktır.

•    Öğle güneşi alerjiyi tetikler bu nedenle; yapılacak işler, planlar öğleden sonra gölgenin olduğu zamana ertelenmelidir.

•    İlkbahar çiçekleri, alerjik hastalardan uzak tutulmalıdır.

•    Dış ortamlarda mümkünse maske kullanılmalı.

•    Bazı ilaçlar güneşe duyarlılığa ve alerjiye neden olur, bu yüzden alınan ilaçların güneş ışınlarına duyarlı olup olmadığı doktora sorulmalı.

•    Evler ve arabaların kapı ve pencereleri sıkıca kapatılmalı.

•    Evler ve arabalarda polen filtreli klima kullanılmalı.

•    Dışarı çıkıldığında gözlük ve şapka kullanılmalı, saçlar yatmadan önce muhakkak yıkanmalı.

Şikayetlerinin süresi 1-2 haftayı bulan hastalar, mutlaka bir uzmana görünmelidir. Baharın alerjik reaksiyonlarından korunmak için düzenli tetkik yaptırmalısınız. Tetkiklerinizi en iyi hastanelerde yaptırabilmek için özel sağlık sigortası yaptırın.

En iyi özel hastaneler hakkında yeterli bilgi alabilmek için sigorta şirketleri araştırmalarına başlayın, kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alın.

Sigortam.net üzerinden özel sağlık sigortası sorgulama yaparak sağlık sigortası fiyatları listesine kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşarak, detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Şifa Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Özel Sağlık Sigortası Avantajları

Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı...özel hastaneler ve sağlık merkezinden daha hızlı ve daha kaliteli sağlık hizmeti alırsınız. Poliçe teminatlarınıza göre...yatarak tedavi ve ayakta tedavi masraflarınız karşılanırken siz yalnızca katkı payınızı ödersiniz. Size en yakın özel...sağlık kuruluşlarının hangi anlaşmalı sigorta şirketleri ile...anlaşmalı olduğunu Sigortam.net üzerinden öğrenerek sigorta seçiminizi...kolaylaştırın.

Memorial Sağlık Grubu

Memorial Sağlık Grubu, 2000 yılından bu yana İstanbul, Antalya ve...Diyarbakır’da bulunan 8 hastane ve 3 tıp merkezi ile hizmet vermektedir. Memorial Grubu, Tüp Bebek, Genetik, Kalp - Damar Cerrahisi ve...Organ Nakli gibi bölümleri ile Cerrahi Bilimler, Kalp Sağlığı, Kadın Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Robotik Cerrahi gibi...branşlarda hizmet vermektedir.

Memorial Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri Listesi

Memorial Hastanesi ile anlaşmalı...olan aşağıdaki sigorta şirketlerine ait özel sağlık sigortası ürünlerini Sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı...üzerinden satın alabilirsiniz. Acıbadem SigortaAksigortaAllianzAnadolu SigortaAxa SigortaErgo SigortaGroupama SigortaGüneş SigortaHDI SigortaMapfre Genel SigortaRay SigortaSompo Japan SigortaZurich...Sigorta

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL