Bahar Yorgunluğunu Azaltmanın Yolları

Baharın gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte bahar coşkusu ne yazık ki herkeste görülmeyebiliyor. Mevsim değişiminin neden olduğu olumsuzluklardan etkilenmemek için bazı önlemlerin alınması gerekiyor.

Bahar yorgunluğu mevsim geçişlerinin kişiler üzerinde bıraktığı halsizlik, yorgunluk ve isteksizlik hissidir.

Gün ışığının artması ve havaların ısınması kimileri için enerji kaynağıyken kimilerini de olumsuz etkiliyor.

Bahar yorgunluğundan kurtulmak için beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, beslenmede yapılan bazı değişikliklerle bu durumun üstesinden gelinebileceğini söylüyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Daha Enerjik Olmak İçin:
 

 • Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu unutulmamalı ve atlanmamalıdır.
   
 • Tek tip beslenmeden uzak durulmalı ve yeterli, dengeli beslenilmelidir. Öğünlerinizde ızgara tavuk, salata, ayran ve 1 dilim tam buğday ekmeğiyle çeşitlilik sağlayabilirsiniz.
   
 • Sık sık ve az az yemeği alışkanlık haline getirin. Uzun süre aç kalmak kan şekerinin düşmesine neden olacağı için ara öğünleri mutlaka hayatınıza sokmanız gerekir. Ara öğünlerde porsiyonları fazla tutmamak koşuluyla ceviz, badem ya da meyve tüketebilirsiniz.
   
 • Her gün mutlaka en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapın. Açık havada yapılan yürüyüş vücudun daha fazla oksijen almasını sağlar. Bir çok rahatsızlığı önleyen yürüyüşler stresi azaltır, daha zinde olmanızı sağlar.
   
 • Uzmanlar, öğle öğünlerinizde et ağırlıklı, akşam öğünlerinde ise daha hafif olması için sebze ağırlıklı beslenmeyi öneriyor.
   
 • Mevsimsel değişimden dolayı dolaşım problemlerini engellemek amacıyla mutlaka bol su tüketmeniz gerekiyor. Günde en az 2 litre su içmenin dolaşım sistemine iyi gelmesinin yanı sıra toksinlerden kurtulmanızı da kolaylaştırır.
   
 • Gün içerisinde yorgunluğu atmak, uyanık kalmak için sıkça tükettiğimiz çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin miktarına dikkat edin. Fazla miktarlarda alınan kafein, kalp çarpıntısına ve vücutta su kaybına neden olabileceği için özellikle mevsim değişikliğindeki sıkıntıları tetiklememek adına kafein alımını en aza indirmeye çalışın. Çay, kahve, asitli içecekler gibi kafeinli içecekler yerine günde 2 fincan yeşil çay, melisa çayı gibi bitki çayları tüketebilirsiniz.
   
 • Yeterli ve düzenli miktarda C vitamini almak gerekir. Meyve ve sebze tüketimini artırmak etkili olacaktır. Brokoli, ıspanak, yeşil biber, kivi, maydanoz, portakal gibi besinler de tüketebilirsiniz.
   
 • Uyku düzenine önem verin. Uykusuzluk ya da düzensiz uyku yorgunluk ve bitkinliğe neden olur. Bu nedenle her gün 6-8 saat uyumanız gerekir.
   
 • Çinko ve magnezyum yorgunluğu azaltır. Bu nedenle her gün 2 adet ceviz, 6-7 adet fındık ve 1 küçük boy muz tüketmeniz yararlı olacaktır.
   
 • Tatlı, hamurlu ve nişastalı besinlerden uzak durmanız gerekir. Bu besinler kan şekerini hızlı arttırıp düşürür. İçerisinde bolca B vitamini bulunan ve kan şekerini dengeleyen kepekli pirinç, kepekli makarna, esmer ekmek gibi besinler tüketebilirsiniz.

Sağlığınızı hafife almayın mutlaka özel sağlık sigortası yaptırın. Hem maddi hem manevi olarak kendinizi rahat hissetin. Ayrıca uygun fiyatla sigorta yaptırmanın keyfini yaşayın.

Sigortam.net üzerinden en uygun özel sağlık sigortası fiyatları listesine kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşın, sağlık sigortası ile ilgili detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL