Bayram Tatlıları Sağlığınızı Tehdit Etmesin

Bayramların geleneksel tatlıları ve şeker ürünleri konusunda vatandaşları aşırıya kaçmamaları konusunda uyaran uzmanlar, özellikle hamur ve şerbetli tatlıların yerine, sütlü tatlıların tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Bayramda Aşırıya Kaçmayın

Özellikle şeker, kalp ve tansiyon hastalarını uyaran uzmanlar, bayramda aşırıya kaçmamak kaydıyla tatlı tüketilebileceğini, ancak sınırın aşılması durumunda önemli problemlerin ortaya çıkabileceğine dikkat çekerek, bu durumun sadece sağlık problemi yaşayanları değil, sağlıklı bireyleri de tehdit ettiğini vurguluyorlar.Ayrıca ramazan ayı süresince aç kalmaya kendisini adapte eden metobolizma, bayramda gelen aşırı beslenme ile kilo problemlerini de ortaya çıkarıyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Bayramda Beslenmenize Dikkat Edin

 • Bayram sabahı yağsız peynir, zeytin, yumurta, kepekli ekmek, süt, bitki çayı, taze sıkılmış meyve suyu gibi besinler tercih edin.
 • Hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine, sütlü ve hafif tatlıları tercih edin, çevrenin ısrarlarından mümkün olduğunca kendinizi uzak tutun.
 • Konuklarınız için şeker yerine, kuru meyveler ikram edin.
 • Hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine, süt veya meyvelerden yapılan az şekerli tatlılar yapın.
 • İkramlarınızın ağır olmaması için geleneksel yöntemler yerine farklı tercihlerde bulunun. Örneğin, tatlılarınızın yanında kaymak kullanmak yerine, dondurmayı tercih edin.
 • Misafirliğe gitmeden önce yemek yiyin. Böylelikle tok karnına “hayır” demeniz daha kolay olacaktır.
 • Sık sık su tüketin. Böylelikle hem geçici bir tokluk hissi sağlar, hem de şekerin neden olduğu su kaybını telafi edebilirsiniz.
 • Su içeriği yüksek ve vücudunuzun ihtiyacı olan şekeri alabileceğiniz, karpuz ve erik gibi meyveleri tüketin.
 • Ramazan ayı boyunca değişen beslenme alışkanlıkları nedeniyle oluşabilecek sindirim problemlerine karşın bol sebze ve meyve tüketin.
 • Yaşlılar ve tansiyon hastaları ise gün boyu ikram edilen kahve ve çaylardan uzak durmalı, bu içecekler yerine, bitki çayları tercih edilmeli.
 • Ramazan ayı boyunca süren sahur alışkanlığı, ramazan sonrasında sonlandırılmalı, gece öğünlerinde meyve ve yoğurt gibi yiyecekler tercih edilmeli.

 

Çocuklara Dikkat

Bayramda şeker ve şeker ürünleri ile en çok haşır neşir olan kesim şüphesiz ki çocuklar. Ancak bayram süresince çocukların da aşırı tatlı ve şeker tüketiminden kaçınmaları gerekiyor. Uzmanlara göre aşırı tatlı ve şeker tüketimi çocuklarda huzursuzluk, sinirlilik ve bağımlılık gibi etkilerin yanı sıra obezite riskini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle bayram süresince ebeveyinlerin çocuklarının tatlı tüketiminde aşırıya kaçmamaları için kontrollü olmaları gerekiyor.

Uzmanlar ayrıca, fazla abartmadan çocukların tatlı ve şeker ürünlerini tüketebileceklerini ancak, tatlıdan sonra ağız içinde bakteri oluşumunun engellenmesi için diş fırçalamanın önemine dikkat çekiyorlar. Çocukların da bayram süresince hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine, sütlü ve meyveli tatlı tüketmeleri de tavsiye edilen diğer öneriler arasında.

 

Sağlık Sigortası ile Hem Sizin Hem de Sevdiklerinizin Sağlığı Güvencede

Önceden tahmin edemeyeceğiniz sağlık problemleri karşısında tedbirli olmak için siz de özel sağlık sigortası avantajlarından bir an önce yararlanmaya başlayın. Uygun fiyatlı sağlık sigortası teklifi almak için hemen online olarak Sigortam.net’i ziyaret edin ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL