Bayramda Sağlıklı Beslenmek için 10 Öneri!

Sağlıklı beslenme hayatın her anında önemli bir gerekliliktir. Doğru beslenme vücudunuzun gelişimi için çok önemlidir. Gerekli besinleri tüketmediğinizde vücudunuzun işleyişi bozulur.

Protein, vitamin, karbonhidrat içeren yiyeceklerin vücuda alınması gerekir. Her besini yeterli ve dengeli bir şekilde yemek gerekir. Örneğin çok yağlı, çok tatlı, aşırı tuzlu yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Bu besinleri çok nadir tüketmek daha doğrudur. Çünkü sağlık problemlerine yol açabilir.

Ramazan ayı boyunca 2 öğüne düşen öğünler bayramda son bulduğu için vücut düzeninde de değişimler yaşanır. Vücudu tekrardan eski düzenine kavuşturmak gerekir. Bu nedenle birden fazla yiyecekle mideyi doldurmak rahatsız olmanıza neden olur. Öğünlerinizde az miktarda ve her ürün grubundan besinler tüketmelisiniz. Süt, yoğut, et, tavuk, yumurta, peynir, ekmek, kuru baklagiller, meyve, sebze vs. yiyecekleri dengeli bir şekilde yemeniz gerekir. Bu süreci daha rahat atlatmanız için bayramda beslenmenizde önem vermeniz gereken noktaları anlattık.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Bayramda Beslenmenizde Dikkat Etmeniz Gerekenler
 

 • Eski düzeninizde olduğu gibi tekrar öğünlerinizi 3’e çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca 2 ya da 3 ara kez öğün yapmalısınız. Öğünlerinizde 2 ya da 3 yiyecek çeşidinden az miktar koyarak beslenebilirsiniz.
   
 • Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu unutulmamalı ve atlanmamalıdır. Sıkı bir kahvaltı ile güne başlamak zinde olmanızı sağlarken metobolizmanızı da hızlandırır.
   
 • Yemek yerken mutlaka çok çiğneyerek yutmalısınız. Fazla çiğnenmeden yutulan yiyeceklerin sinidirimi zor olacağından midenizi de rahatsız edebilir.
   
 • Bayramda en çok dikkat etmeniz gereken yiyeceklerden biri de tatlılardır. Bolca ikram edilen tatlılar vücudun düşmanıdır. Mümkün olduğunca az tüketmeniz gerekir. Mecbur kaldığınız durumlarda süt tatlılarını tercih edebilirsiniz.
   
 • İkram edilen her yiyecekten yemek zorunda değilsiniz. Israr edilmesi durumunda ya da canınız çok istediyse hepsinden az miktar alarak yemeniz gerekir.
   
 • Su tüketimini asla ihmal etmeyin. Ramazan boyunca içebildiğiniz su miktarı sıvı kaybına neden olur. Bu nedenle günde 2,5 lt su içmeye özen gösterin.

Sadece bayramda değil her zaman sağlığınıza dikkat edin. Olası bir hastalık riskine karşı Sigortam.net üzerinden en uygun fiyatlarla özel sağlık sigortası yaptırın içiniz rahat olsun. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızı kolayca satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL