Kurban Bayramını Sağlıklı Geçirmek için Bu Önerileri Dikkate Alın!

Tüm aile bireylerinin bir araya geldiği, sofraların türlü lezzetlerle donatıldığı bayramlarda tatlı tüketimine ek olarak, Kurban bayramında kırmızı et tüketimi de artış göstermektedir. Uzmanlar özellikle kalp, damar, tansiyon, mide ve şeker problemi olan kişilerin bayramlarda, yeme içme alışkanlıklarının dışına çok fazla çıkmamaları konusunda uyarıyor.

Kurban bayramını sağlıklı bir şekilde geçirmenin ilk aşaması kurban kesimiyle başlamaktadır. Kurban kesimi uygun koşulların sağlandığı bir alanda veteriner kontrolünde gerçekleşmelidir. Kurbanlığın sağlık önlemlerinin alınmadığı bir ortamda kesilmemesi, doğru pişirilmemesi ve uygun sıcaklık koşullarında bekletilmemesi durumunda tüberkülöz, tenya, şarbon gibi hastalıklarla karşılaşılabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

İlk Kural Kesimde Başlıyor

Kırmızı etin, sindirimi zor bir besin olduğu unutulmamalıdır. Kurban bayramında yapılan en önemli hatalardan birisi de, kurban etinin kesimin hemen ardından pişirme aşamasına geçilmesidir. Kırmızı ette kesim sürecinin ardından 24 saat boyunca ölüm sertliği denen bir sertlik oluşmaktadır. Bu şekilde yenilen et, özellikle mide ve bağırsak problemi yaşayan kişilerde önemli sıkıntılara sebep olabilir. Bu nedenle kesilen et, birkaç gün soğuk ortamda bekletildikten sonra tüketilmelidir. Büyükbaş hayvan etlerinin dinlenme süresi ise 7 – 10 gün arasında değişmektedir.

Nasıl Pişirilmeli?

Kurban etlerinin sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için en ideal pişirme yönetimi haşlama ve ızgaradır. Et, haşlama, ızgara, fırında ya da tencerede sebzelerle birlikte pişirilmelidir. Kızartma, kavurma ya da barbekü gibi pişirme yöntemlerinin ise kanserojen maddelerin oluşumuna sebep olarak, sağlık açısından tehdit oluşturacağı unutulmamalıdır. Barbekü yapılacaksa bile etlerin ateşten en az 15 cm mesafede pişmesine ve kömürlerin tamamen kor haline gelmiş olmasına dikkat edilmelidir. Kırmızı et doymuş yağ oranı oldukça yüksek bir besin kaynağı olması sebebiyle pişirme sırasında ilave yağ eklenmesine gerek duymamaktadır. Bu nedenle pişirme sırasında kuyruk yağı, tereyağı gibi yağlar kullanılmamalıdır.

Kronik Hastalığı Olanlar, Dikkat!

Kırmızı et, doymuş yağ oranı ve kolestrol düzeyi oldukça yüksek bir besin kaynağı olmasından dolayı, özellikle kalp – damar, tansiyon, böbrek ve diyabet problemi bulunan kişilerin, bayramda olağan beslenme düzenlerinin dışına çıkmamaları gerekmektedir. Kırmızı et tüketilecekse de etin görünür yağları mutlaka temizlenmelidir.

Kurban Etleri Nasıl Saklanmalıdır?

Kırmızı et daha sonra tüketilmek istenildiği takdirde birer pişirimlik parçalar halinde buzdolabında yağlı kağıt,buzdolabı poşeti veya uygun kaplarla 2 derecede 3 – 5 gün, derin dondurucuda ise 6 – 12 ay arasında saklanabilir. Etin çözülmesi için en uygun bölüm ise buzdolabının orta raflardır. Et çözüldükten sonra tekrar dondurma işlemi asla yapılmamalıdır.

Sağlıklı Bir Bayram İçin Bu Önerileri Dikkate Alın

  • Bayram sabahı iki bardak su ve hafif bir kahvaltı ile öğününüzü açın.
  • Gün içerisinde az fakat sık bir şekilde, doğru besinlerle beslenin.
  • Yemekte tabağınızın ¼’ünün kırmızı et, geri kalan kımının ise sebzelerden oluşmasına özen gösterin.
  • Sindirim sisteminizin bozulmaması ve düzenli çalışması için öğün aralarında su ve iyi yıkanmış meyveler tüketin.
  • Misafirliklerde ikram edilen tatlı, çikolata, şeker gibi besinlerin yerine fazla abartmadan süt veya meyveli tatlıları tercih edin.
  • Bayram ziyaretlerine çıkmadan önce mutlaka evinizde yemeğinizi ya da ara öğününüzü tüketin.
  • Eğer bayram tatilini fırsata çevirip seyahate gitmeyi düşünüyorsanız, konaklayacağınız yerlerdeki açık büfelerde kendinize hakim olmaya çalışın.
  • Sadece yediklerinize değil, içtiklerinize de dikkat etmeye çalışın. Gazlı içecekler veya meyve sularının aşırı tüketimi, kan şekerinin bir anda yükselmesine neden olabilir.

Kendiniz ya da sevdikleriniz için ne zaman ve nerede karşılaşacağınızı bilmediğiniz sağlık problemlerine karşı önleminizi özel sağlık sigortası ile alın. Sağlık sigortası başvurunuz için hemen online olarak Sigortam.net’i ziyaret edin veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL