Bebek ve Çocuklarda Diş Bakımı

Çocukluk döneminde edinilen ağız ve diş sağlığı alışkanlıkları, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek diş ve diş eti problemleri karşısındaki en önemli koruyucu önlemlerin başında gelmektedir. Diğer tüm sağlık alanlarında olduğu gibi diş sağlığında da ilk olarak tedavi değil, koruyucu yöntemler ön planda tutulmalıdır. Erken teşhis ise diş problemlerimin çözümünde bir diğer önemli etkendir.

Çocuklar için diş bakımındaki ilk aşama, küçük yaşlarda edinilmiş olan diş fırçalama alışkanlığıdır. Düzenli diş fırçalama, sağlıklı ve doğru beslenme, koruyucu önlemler ve düzenli diş hekim kontrolü ile ağız ve diş sağlığının temeli sağlam bir şekilde oluşturulabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Bebeklerde Diş Sağlığı

Bebeklerdeki ilk ağız ve diş bakımı, süt dişlerinin görünmesiyle birlikte başlamaktadır. Bu dönemde süt dişi çıkan bebek, diş kontrolü için hekime götürülmelidir. Bebeklerde şeker içeren her türlü gıda gerekli bakımların yapılmaması halinde bebekler Erken Çocukluk Çağı Çürüğü’ne neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle biberonla süt içiminde sütün içine bal, pekmez ve diğer tatlandırıcı yan ürünler eklenmemelidir.

Hiçbir ilave ek gıda katılmasa bile inek sütü de bebeklerde diş çürüğüne sebep olabilmektedir.

Bu nedenle süt dışı çıkmış bebeklerin diş bakımları ebeveyinler tarafından temiz ve nemli bir tülbentle, bebek 1 yaşını geçmişse ve diş temizliği için artık tülbentin yetersiz kaldığı düşünülmekteyse, yumuşak ve küçük başlı bir diş fırçası diş macunu sürülmeden kullanılmalıdır.

Bebeklerin diş sağlığı ve bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise bebekle ilgilenen kişilerin kendi kullandıkları kaşık vb. eşyaları bebeği beslerken kullanmamalardır.

Çünkü diş çürüğü ve periondontal hastalıklar bulaşıcı olabilme ihtimali olan hastalıklardır ve dikkat edilmemesi halinde kolayca bebeğe bulaşabilir.

Şekerli Gıdalara Dikkat

Bebeklerde diş çürüğü oluşumunu arttıran bir diğer durum ise özellikle ara öğünlerde şeker ve karbonhidrat içeren besinlerin sık tüketilmesidir. Söz konusu gıdaların ağızdaki bekleme sürelerinin uzunluğu da diş çürüğü oluşumuna neden olabilmektedir. Bu nedenle öğün sonrasında en azından bebeğe su içirilmelidir.

Bebekler için oldukça zor bir süreç olan diş çıkarma döneminde, iştahsızlık, huzursuzluk, sindirim sistemi bozuklukları, salya miktarında artış ve el ve parmakları ağıza götürme gibi durumlar gözlenebilir. Bu dönemlerde bebeği rahatlacak semptomatik tedaviler uygulanmalıdır. Örneğin içi su dolu diş kaşıyıcılar, bir süre buzdolabında bekletildikten sonra bebeğe dişlerini kaşıması için verilebilir, ayrıca ebeveynler kendi temiz parmakları ile diş bölgesine masaj yapabilirler.

Çocuklarda Diş Fırçalama Ne Zaman Başlamalıdır?

Çocukluk döneminde yaşanan diş çürümeleri, süt dişlerindeki fosfat ve kalsiyum oranının daimi dişlere göre daha az oranda olması nedeniyle daha sık görülmektedir. Çocuklarlarda 3 – 4 yaş aralığında süt dişlerinin çıkması ile koruyucu diş tedavi uygulamaları için diş hekimine götürülmelidir. Bu dönemlerde ortaya çıkan çürümeye bağlı veya travma kaynaklı erken süt dişi düşmelerinde, kaybedilen dişlerin yeri korunmaz ise, komşu dişler kaybedilen dişin olduğu bölgeye doğru uzar. Bu nedenle erken diş süt dişi kayıplarında mutlaka bir diş hekimine başvurularak yer tutucular kullanılmalıdır.

Çocuklarda diş macunu kullanımı ise 4 yaşından itibaren başlayabilir. Bezelye tanesi büyüklüğündeki çocuk diş macunları kullanılmalı ve çocuğa örnek olması için fırçalama işlemi ebeveyinlerle birlikte kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. 7 yaşından itibaren ise çocuğun kendi başına diş fırçalaması, ancak etkili ve doğru bir fırçalamanın yapılması için yine ebeveynlerin kontrolü sağlanmalıdır.

Çocuklarda Diş Sağlığının En Büyük Tehditi

Çocuklarda görülen ilk daimi diş ise genellikle 6 yaşında çıkmaya başlayan dişlerdir. Bu dönemde daimi dişle birlikte çocukluk dişleri de ağız içinde yer almaktadır. Bu döneme karışık dişlenme dönemi denmektedir. Daimi dişlerin çıkmaya başladığı bu dönemde diş fırçalama işlemi çok ağrılı olabilir. Çocuklarda ve gençlerde en çok rastlanılan diş eti hastalıklarının türü ise, diş etinin başlangıç iltihabı olan gingivististir. Düzenli ve doğru bir biçimde fırçalanmayan dişler üzerinde oluşan diş plakları, bir süre sonra gözle görülebilir hale gelebilir, içerisinde bulunan bakteriler ise ilerleyen süreçte diş etinde hastalıklara ve çürüklere sebep olur.

12 yaşından itibaren ise çocuklarda ara yüz temizlik ajanları kullanılmaya başlanmalıdır. Günde bir defa bu temizlik işleminin yapılması, diş için düzeltici aletler kullanan çocukların ise yine bu temizlik ajanları ile aletleri temizlemeleri gerekmektedir.

Hem Kendinizi, Hem de Sevdiklerinizi Güvence Altına Alın

Sadece diş sağlığı için değil, genel sağlığımız için de büyük bir önem taşıyan diş ve ağız içi bakımını, başta çocuklar olmak üzere herkesin aksatmadan uygulaması gerekmektedir. Bu ve benzeri sağlık problemleri karşısında güvence altında olmak içinse özel sağlık sigortasıavantajlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz. Özel sağlık sigortası fiyatları için ister online, isterseniz de 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak hemen teklif alın.

Benzer İçerikler

Yapı Kredi Bankası Sağlık Sigortası

Yapı Kredi Can Sağlığı Sigortası

Yapı Kredi Bankası sağlık sigortası, "Can...Sağlığı Sigortası" ile sağlık ihtiyaçlarınızın tamamını, pek çok ek hizmeti de kapsayacak şekilde karşılarken, her...bütçeye uygun, kişiye özel alternatifler sunuyor. Yapı Kredi Bankası sağlık sigortası için Yapı Kredi...Sigorta’dan teklif alabilirsiniz. Sigortam.net
özel sağlık sigortası için en...avantajlı fiyat seçenekleri sunar.

Can Sağlığı Sigortası’nın Avantajları:

  • Standart, Eko, Multi ve Ekstra...Plan olmak üzere 4 alternatif sunar,
  • Ücretsiz Yurt İçi Hastane Hizmetleri Teminatı verir,
  • Tercihe bağlı Aile...Hekimliği Hizmeti,
  • 24 saat boyunca ambulans ve acil tıbbi danışmanlık hizmeti vardır.
Sigortam.net’ten...sağlık sigortası teklif formunu doldurarak;
  • Yapı Kredi Sigorta’nın en uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına...ulaşır,
  • Anlaşmalı sigorta şirketleri fiyatlarını kolayca...karşılaştırır,
  • Bütçenize en uygun sağlık sigortasını satın alabilirsiniz.
Sigortam.net üzerinden özel sağlık sigortası başvurusu yaparak Yapı Kredi Sigorta’nın en...uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına ulaşabilirsiniz.
Medical Park Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Özel Sağlık Sigortası Avantajları

Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı...özel hastaneler ve sağlık merkezinden daha hızlı ve daha kaliteli sağlık hizmeti alırsınız. Poliçe teminatlarınıza göre...yatarak tedavi ve ayakta tedavi masraflarınız karşılanırken siz yalnızca katkı payınızı ödersiniz. Size en yakın özel...sağlık kuruluşlarının hangi anlaşmalı sigorta şirketleri ile...anlaşmalı olduğunu Sigortam.net üzerinden öğrenerek sigorta seçiminizi...kolaylaştırın.

Medical Park Hastaneler Grubu

Medical Park Hastaneler Grubu 1995'ten beri hastanecilik...alanında 14 Hastane, 2 Hastane Kompleksi ve 2 Tıp Merkezi ile toplam 18 hizmet merkezi, 9.000'i aşkın çalışanıyla Türkiye'nin...çeşitli illerinde hizmet vermektedir.

Medical Park Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Medical Park Hastanesi ile...anlaşmalı olan aşağıdaki sigorta şirketlerine ait özel sağlık sigortası ürünlerini Sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek...Hattı üzerinden satın alabilirsiniz. Acıbadem...SigortaAksigortaAllianzAnadolu SigortaAxa SigortaErgo SigortaGroupama SigortaGüneş SigortaHDI SigortaMapfre Genel SigortaRay SigortaSompo Japan SigortaZurich...Sigorta

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL