Özel Sağlık Sigortası ve Bekleme Süresi

Özel sağlık sigortası yaptırırken sigorta şirketi tarafından kişinin önceden geçirmiş olduğu hastalıklar, mevcutta bir hastalığının olup olmaması ve aileden gelen kalıtsal hastalıklar incelenmektedir. 

Meydana gelmesi veya tekrarlanması yüksek risk içeren hastalıklar ile ameliyatı yüksek maliyet tutan bazı hastalıklar ilk defa yapılan sağlık sigortası poliçesine dahil edilmez. Belirtileri hemen ortaya çıkmayan hastalıkların ise bir süre takibi gerekli olmaktadır. Sigorta şirketi bu takip için gereken süre geçmeden hastalığa dair tedavi teminatını poliçeye dahil etmez. Tüm bu durumlar için özel sağlık sigortalarında bekleme süresi bulunmaktadır. 
 
Bekleme süresi genelde ilk poliçe dönemini kapsamakta ve 1 yıl olmaktadır. Bu süre içinde kişinin mevcut hastalığının takibi yapılmakta ve bir sonraki poliçe dönemi için teminat altına alınıp alınmayacağına karar verilmektedir. 
Bazı durumlarda sigorta şirketi tarafından ek bekleme süresi de konabilir. 
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Bekleme Süresi Gerektiren Hastalıklar ve Ameliyatlar

 
Sigorta şirketleri tarafından bekleme süresi uygulanan bazı hastalıklar şunlardır: 
 
  • Siğil, lipom, kist sebase (yağ bezesi), 
  • Varis, anorektal hastalıklar (hemoroid, anal fissür, fistül, anal abse, vb.), sinüs pilonidalis (kist dermoid sakral), kist hidatik, her türlü fıtık (karın içi organ fıtığı, vb.), safra kesesi, tiroid bezi, ve meme hastalıkları,
  • Burun, bademcik, geniz eti, sinüzit, işitme kusuru kulak tüpü takılması, timpanoplasti, vb),
  • Katarakt ameliyatı, glokom,
  • Rahim, yumurtalık, sistorektosel, bartholin kisti, 
  • Diz (menisküs lezyonu, bağ yırtığı, vb.), trigger finger, her türlü tuzak nöropati, ganglion, kistik higroma, 
  • Üriner sistem taşı kırılması (ESWL) ve cerrahisi, hidrosel, prostat, 
  • Omurga ve disk hastalıkları ile ilgili ameliyatlar, faset denervasyon, sinir blokajı,
  • Her türlü organ nakli (transplantasyon)
 
Bu konuda sigorta şirketinin özel şartları mutlaka incelenmeli ve bekleme süresi olan durumlar önceden bilinmelidir. 
 

Doğum Teminatı Bekleme Süresi

 
Hastalıklar dışında, doğum teminatı için de bekleme süresi uygulanır. Özel sağlık sigortasını erken yaptırmanın önemi doğum masraflarında da görülmektedir.
 
Özel sağlık sigortası doğum giderlerini %100 oranında karşılamaktadır. Ancak kişinin doğum teminatından faydalanabilmesi için en az bir poliçe döneminin aşılmış olması şartı konulmuştur. Doğum teminatı poliçeye ikinci yıldan itibaren eklenmekte ve her bir poliçe döneminde bir kereye mahsus olarak teminat ödemesi yapılmaktadır. 
 
Yıl içerisinde sağlık harcamaları ile ilgili kötü sürprizlerle karşılaşmamak için sağlık sigortası kapsamı, hastalıkların teminatları ve doğum teminatı ile ilgili bilgiler poliçe kitapçığında dikkatle incelenmeli ve poliçenin hangi teminatları ne kadar limit ile karşıladığı iyi bilinmelidir. 
 
Siz de en uygun sigorta poliçesine bir kaç dakika içinde ulaşmak için sigorta sorgulama işlemi yapın, her türlü sorunuz için Sigortam.net’in 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı 7/24 arayın.

Benzer İçerikler