Bel Fıtığı Tedavisinde Yanlış Uygulamalar

Günlük hayatımızı sekteye uğratan hastalıkların başında bel ve bacak bölgesinde ortaya çıkan, hareket kısıtlamalarına neden olan bel fıtığı geliyor. 

Bel fıtığı, omurgalar arasındaki kıkırdakların aşırı zorlanması sonucu omurilik kanalı içerisine doğru girmesi ve omuriliğe baskı yapması sonucunda oluşan sağlık problemidir.

Bel fıtığının oluşumunda ve uzun süreler devam etmesinde kulaktan dolma bilgilerin ve yanlış uygulamaların etkisi büyüktür.

Bel fıtığını tetikleyen yanlış davranışları ve en çok vakit geçirdiğiniz yerlerde belinizi korumanız adına yapmanız gerekenleri sıraladık.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Bel Fıtığı Hakkındaki Yanlış Uygulamalar

Tahtada Yatmak

Yıllar önce bel fıtığı tedavisi yöntemleri arasında tahtada yatmak yer alsa da günümüzde bu uygulamanın hiç bir katkısının olmadığı araştırmalarla kanıtlandı. Artık geçerli olan yöntem ortopedik veya altı sert yataklar kullanmak. Sadece yattığınız yatak değil, uyuma şekliniz de bel rahatsızlıklarıında etkili bir faktör. Bu nedenle en uygun yatma şekli olan sırtüstü, yüz üstü ve yan yatma pozisyonlarında uykuya dalmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Bardak Çekmek

Geleneksel yöntem bardak çekme, geçici bir rahatlama sağlasa da kısa süre sonra bel ağrıları devam eder. Bu yüzden tedavi yöntemi olarak bardak çekme yöntemini kullanmayın, başkalarına da önermeyin.

Sırtı Çiğnetmek

Bel ağrısı durumunda ülkemizde sıklıkla başvurulan bir yöntem de sırtı çiğnetmektir. Oysa bu yöntem de bardak çekmekte olduğu gibi kısa süreli bir rahatlama sağlar, üstelik baskı sebebiyle felç gibi tehlikeli durumları meydana getirebilir.

Peki, bel fıtıklarında ve ağrılarında nasıl hareket etmeli?

Bel Fıtığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde;

 • Beliniz bükük bir şekilde ayakta durmayın.
   
 • Banyo ve temizlik yaparken fazla ileriye uzanmayın. Temizlik yaparken merdiven ve sandalye gibi ileriye uzanmanızı kolaylaştıracak gereçler kullanın.
   
 • Temizlik yaparken ağır eşyaları kaldırmamaya özen gösterin, belinizi bükmek yerine çömelerek temizlik yapın.
   
 • Ütü yaparken omurganızı düz tutmaya çalışın. Omurgalarınızı düz tutmakta zorlanıyorsanız, ayağınızın altına yüksek bir destek koyun.
   
 • Uzun süre ayakta durmak durumunda kaldıysanız, bir süre pozisyon değiştirerek dinlenin.

İşyerinde;
 

 • Saat başı rahatlama egzersizleri yapmaya çalışın,
   
 • Sandalyelerinizin belinizi desteklediğinden emin olun,
   
 • Bilgisayar başında çalışıyorsanız; başınız dik, beliniz ve kalçalarınız destekli ve köprücük kemikleriniz yere paralel şekilde olmalıdır.

Sağlığınız için iş yerinde dikkat etmeniz gereken şeylerin detayların "Masa Başında Çalışanlara Öneriler" başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gün içerisindeki hareketlerinize ve sağlığınıza ne kadar dikkat ederseniz edin, çalışma ortamındaki faktörler ve gün içerisinde yaşanan stres insan sağlığını etkilemektedir. Her an yaşayabileceğiniz sağlık sorunlarına karşı önlem almak ve bütçenizi sarsmadan sağlık giderlerini karşılamak için özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. 

En basit hastalıklardan en tehlikeli hastalıklara kadar güvence veren sağlık sigortasına uygun fiyatlarla sahip olmak için Sigortam.net'e gelerek sigorta sorgulaması yapın veya 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Benzer İçerikler