5 Soruda Ömür Boyu Yenileme Garantisi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

5 Soruda Ömür Boyu Yenileme Garantisi

2013 yılında uygulamaya giren yeni uygulamalar ve düzenlemelerle özel sağlık sigortasında ömür boyu yenileme garantisi sağlandı. Böylece sigorta şirketleri ve özel sağlık sigortası poliçesine sahip kişiler arasında tartışmalar azalacak. Çünkü; sigorta şirketleri ciddi hastalık geçiren ve özel sağlık sigortasını çok sık kullanan müşterilerinden ek bir prim talebinde bulunamayacak.

Ömür boyu yenileme garantisinde yapılan yeni uygulama sayesinde yıllardır şikayet edilen noktalar tüketici lehine değişme uğradı. Özel sağlık sigortası sahiplerine büyük avantaj sağlayan bu uygulama ile ömür boyu yenileme garantisi alan tüketicilere, ömür boyu fiyat garantisi sağlanmış oldu. 

Eski sözleşmeye göre, sigorta şirketinden ömür boyu yenileme garantisi alsanız dahi ağır bir rahatsızlık geçirmeniz halinde, sigorta yenileme evrenizde sigorta priminiz yükselebiliyordu ya da o yıl sağlık sigortasını çok fazla kullandıysanız; sigorta şirketi aşırı kullanım sebebi ile ek prim uygulayabiliyordu. Yeni uygulamaya geçilen bu düzenleme sayesinde sigorta sahiplerine ekstra masrafa sebebiyet veren bu durumun önüne geçilmiş oldu. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Ancak şunun üzerinde durmakta fayda var; kişi ömür boyu yenileme garantisini almadığı dönemde rahatsızlanır veya sigortasını çok fazla kullanırsa prim artışından yine etkilenir. Bununla birlikte bazı sigorta şirketleri kalıcı hastalık durumunda bu hastalıkları muaf tutabiliyor.

Bütün bu detaylar ömür boyu yenileme garantisi ile ilgili bilinmesi gereken ana noktalar ancak; bunların dışında öğrenilmesi gereken birçok nokta ve sorunun cevabı var. 

Ömür Boyu Yenileme Garantisinde Merak Edilenler
 

Eski Uygulama ile Yeni Ömür Boyu Yenileme Garantisi Uygulamaları Arasında Ne Far var?

Ömür boyu yenileme garantisi özel sağlık sigortasında önceden de geçerli olan bir uygulamaydı ancak yeni uygulama ile tanımı daha da netleştirdi. Hazine şartlarını belirlediği şartlarla asgari sınırları çizmiş oldu. Tüketicileri koruyan bu yeni yönetmelil sayesinde, sigorta sahibi  bu hakkı elde ettikten sonra sigorta şirketi teminatları daraltıp, limitlerde düşüşe gidemez. 

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Sigorta Primleri Arttırır mı?

Özel sağlık sigortası fiyatları genele göre yükselişe geçti. Bu uygulama ile riskli kişiler için eskisine göre daha düşük maliyetli poliçe imkanı doğdu.

Sigortalı Ayakta Tedavi Yerine Yatarak Tedaviye Geçmek İsterse Ne Olur?

Sigorta kapsamında teminatın daraltılmasında bir sorun olmayacaktır. Sigortalı maddi sebepler sebebi ile ayakta tedavi teminatından vazgeçip yatarak tedavi planına geçerse; ömür boyu yenileme garantisi hakkı riske girmeyecektir. Ancak tam tersi yönde; yani sigorta sahibi teminat alanını genişletmek isterse sigorta şirketinin risk değerlendirmesini yeniden yapma hakkı var. Bu durum özel sağlık sigortası primini kişi dilerse kabul dilerse de reddedebilir. 

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Olmadan Özel Sağlık Sigortası Yaptıramaz mıyım?

Risksiz sigorta sahipleri daha ucuz olması sebebiyle ömür boyu yenileme garantisiz sigorta planı tercih edecekler, riksli kişilere ise ömür boyu yenileme garantisinden dolayı daha büyük faturalar çıkacaktır. Bu sebeple; ömür boyu yenileme garantisiz olmuyor.

İşveren Katkısı Olan Özel Sağlık Sigortaları, İşyerinden Ayrılma Durumunda Sigortalanın Durumu Ne Olur?

Bu sorunun cevabı işveren ve sigorta şirketi arasında yapılan sözleşmeye bağlıdır yani; sigorta şirketine göre şartlar değişebilir. 
Türkiye’deki uygulamalara bakıldığında genelde işverenler çalışanların ömür boyu yenileme garantisi hakkının verilmesini isterler. Bu durumda kişi emekli olduğunda yahut işyerinden ayrıldığında da hakları devam ediyor olur. 

Siz de ömür boyu yenileme garantisi ile şartları daha da geliştiren ve sigorta sahiplerine büyük avantaj sağlayan özel sağlık sigortasına sahip olun. Hem kendinizi hem de sevdiklerinizi maliyet sıkıntısına düşmeden koruyun. 

Bu konuda destek için dilerseniz Sigortam.net’in online işlemlerinden dilerseniz de 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

  


Benzer İçerikler

Bu Besinler Hem Güzellik, Hem de Şifa Dağıtıyor!

Sağlık ve güzellik için çok rahatlıkla ulaşabileceğimiz doğal yollar mevcut. Sizler için doğal şifa niteliğindeki besinleri derledik.

Devamını Oku

Doğum İzni 24 Hafta Olabilir

Doğum izni 4 aydan 6 aya çıkarılıyor. Ek olarak doğum yapacak olan kadın çalışan için esnek çalışma, prim desteği ve muayene izni de söz konusu.

Devamını Oku

Sağlık Sigortası Yenilemede Primleri Neler Etkiler?

Özel sağlık sigortanızı yenilerken primlerinizi etkileyecek faktörler neler öğrenin, kendinizle beraber sevdiklerinizi de koruyun!

Devamını Oku