444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Besin Alerjisine Çözüm Önerileri

02 Mayıs 2014

Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde sıklıkla yaşanan besin alerjisi belirtileri nelerdir, gizli alerjenler de denilen besin alerjisini neler tetikler? Hangi besinler daha fazla alerji tepkilerine neden olur, haberdar mısınız? 

Yapılan araştırmalara göre insanların %15-20’sinin bir besine alerjisi var. Ancak besinler genellikle farklı karışımlar şeklinde olduklarından hangi besinin alerjiye sebebiyet olduğunu öğrenmek zor. 

Besin alerjisi bebeklik, çocukluk döneminde görüldüğü gibi anne karnında da görülebilmektedir. Ailede alerji geçmişi olan bazı bebekler anne sütünden ufak oranlarda alerjen alması sebebiyle besin alerjisi yaşayabilir. 

Sizin ve sevdiklerinizin huzuru, sağlıklı yaşam için; besin alerjisinin belirtileri ve çözüm önerilerini öğrenin.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
 
3 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ ALIN
 

Besin Alerjisinin Belirtileri
 

 • Karın ve baş ağrıları
 • Kusma ve bulantı
 • Öksürme, hırıltılı soluma
 • Astım
 • Nezle(burunda kaşınma ve geniz akıntısı)

İnsanlar yaşamları devam ettiği sürece birbirinden farklı besinlerle beslenmektedir. Besinler içerisinde besin öğesi denilen küçük yapı taşları mevcuttur hazır gıdalar ile ise bu besinlere ek katkı maddeleri eklenir.

Süt ve yumurta gibi proteinli besinler meyve ve sebzelere oranla daha sık alerjik reaksiyon belirtilerine neden olur. Bazı besinler ise daha ciddi reasksiyonlara sebep olur (yer fıstığı, ağaç fıstıkları gibi)

Bazı besin alerjileri sadece çocukluk döneminde geçerli olurken, bazı hayat boyu devam eder.

Besin Alerjisi Çözüm Önerileri
 

 • Kendinize yasakalrın koymayın, bu durum sizin ve çocuğunuzun gelişimine engel olarak, önemli bir besinden mahrum kalmanıza neden olabilir.
   
 • Besin alerjisi  ve tanısında uzmanlardan destek alın.
   
 • Uzman yardımı ile hangi besin yerine neyi alabileceğinizi değerlendirerek, dengeli beslenme için neler yapabilirsiniz öğrenin.
   
 • Ürün etiketi bilgisi okuma alışkanlığu kazanın (içindekiler, son kullanma tarihi)
   
 • Yemek yaparken değişik alternatifler, lezzetler deneyin.

Besin alerjisine çözüm önerileri getirmenin yanında özel sağlık sigortası yaptırarak  kendinizi ve çocuklarınızı güvence altına alın.

Sağlık sigortası ile ilgili yeterli bilgi alabilmek için; sağlık sigortası sorgulama, sigorta şirketleri araştırmalarına başlayın, kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alın. 

Özel sağlık sigortası fiyatları 2014 yılı ile ilgili bilgiler için Sigortam.net üzerinden karşılaştırmalı sigorta sorgulama, yapabilir sadece 3 dakikada tekliflere ulaşabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Mehmet Metin Oğuz: Önce Şartların Belirlenmesi Gerekiyor

02 Haziran 2010 Çarşamba
Oğuz: ‘Tamamlayıcı sigorta şu şartlarla uygulanabilir’ şeklinde bir sonuç çıkmadan tamamlayıcı sağlık sigortasının ayrıntıları hakkında konuşmak anlamsız.

Uyuşturucu Tedavisi Sosyal Güvencede midir?

07 Haziran 2010 Pazartesi
Uyuşturucu bağımlıları veya  insan sağlığına zarar veren madde bağımlıları Alkol Madde Bağımlılığı AMATEM'de  tedavi olmakta ve sosyal hayata sağlıklı bir birey olarak katılmaları sağlanmaktadır.

Altın Yerine `Hoş geldin Bebek' Takılır mı?

30 Mayıs 2010 Pazar
Hoş geldin Bebek’ özel bir sağlık sigortası paketi. Benzerlerinden farkı, bebeği, daha doğduğu ilk günden itibaren güvenceye alması.