Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

Uzun süredir aileleriyle yaşayan çocuklar artık yeni başlayan okul dönemiyle beraber, zamanlarının büyük bir kısmını okulda geçirmeye başlayacaklar. Büyüme dönemiyle beraber daha çok enerjiye ihtiyacı olan okul çağı çocuklarının, hem sağlıklı gelişmeleri hem de okuldaki başarıları için beslenme konusu, üzerinde hassasiyetle durulması gereken konuların başında yer alıyor.

Çocuklar için dengeli beslenme sağlıklı büyümenin temel şartlarından biri olarak yer alıyor. Sağlıklı beslenmenin ilk şartı da düzenli ve yeterli bir kahvaltı. Bu konuda en büyük görev anne ve babaların üstüne düşüyor.

Düzenli olarak yapılan kahvaltı ile vücudun gece boyu yaşadığı açlık halinden doğan enerji ihtiyacı karşılanmış oluyor. Ayrıca kahvaltı vücudun enerjiye en çok ihtiyaç duyduğu sabah saatlerinde besin maddelerinin  dengeli bir şekilde alınmasında ve kan şekeri düzeylerinin dengelenmesinde anahtar bir rol üstleniyor.

Kahvaltı yapan çocukların okulda daha başarılı, daha enerjik oldukları araştırmalar arasında çıkan sonuçlar arasında yer alıyor. Kahvaltı yapan çocuklar bütün derslerden daha iyi not alıyor, problemleri daha iyi çözüyor, derse daha iyi konsantre oluyor ve daha iyi fiziksel güce sahip oluyorlar.

Evden çıkmadan önce yapılacak bir kahvaltı ile çocuklarınızı daha sağlıklı bir hayata hazırlamanız mümkün. Yeterli ve dengeli bir kahvaltı için süt ve süt ürünleri, taze meyve suları, pekmez , yumurta gibi besin ögeleri mutlaka bulundurulmalıdır.

Peki anne babasının gözetiminde isteyerek ya da zorla kahvaltısını yapan çocuk, okulda ne yemeli?

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Nasıl Bir Beslenme Çantası Hazırlanmalı?

Sağlıklı bir beslenme çantası için bütün besin gruplarını bir arada bulundurmaya çalışmak gerekiyor.

Öncelikle besin değeri yüksek, kolay taşınır, temizliğinden ve hemen bozulmayacağından emin olduğunuz yiyecekleri tercih etmelisiniz. Örneğin patates salatası, sosis,salam gibi bazı besin maddeleri oda ısısında fazla kaldığında bozulmaya başlar.

İşte ideal bir beslenme çantası için önerilerimiz:

– Çocuğunuzun yeme kapasitesini bilerek, tüketebileceği miktarda yiyecekler koymaya özen gösterin.

– Süt ve süt ürünlerini mutlaka her gün bulundurun. Uzun ömürlü sütleri tercih edin.

– Et ürünleri de okul çağındaki bir çocuk için temel besin maddelerinin başında geliyor. Ancak et ürünlerini okul ortamında sağlıklı şekilde uzun süre muhafaza etmek zor. Mümkünse  haşlanmış yumurta bulundurun, eğer çocuğunuz çok isterse sınırlı olarak sosis, salam gibi ürünleri de koyabilirsiniz.

– Çocuğunuz, elbette okul kantininden de yemek isteyecektir. Bunu tam olarak engellemek mümkün olamasa da, oranını azaltabilirsiniz. Arada bir kendi yaptığınız kurabiye, kek ve böreklerle hem tahıl ve karbonhidrat ihtiyacını gidermiş hem de hijyen besinler sağlamış olursunuz.

– Teneffüs aralarında tüketebileceği ceviz, fındık, kuru incir, kayısı gibi kuru besinlerden birkaç tane konabilir. Bu besinlerin yüksek kalori değerleri nedeniyle çok değil, yeterli miktarda konulması gereklidir.

– Taze meyve ve sebzeleri iyi yıkanmış, mümkünse kabuklarıyla beraber, doğramadan koyun. Doğradıktan sonra bekleyen meyveler vitamin kaybına uğradıkları için tek parça olarak saklanmaları en doğrusudur.

– İçecek konusu da geçiştirilmemelidir. Mutlaka yeterli miktarda su tüketimi için teşvik edilmeli ve hijyeninden emin olduğunuz suları kullanması sağlanmalıdır. Alternatif içecek olarak kutu süt, kefir, ayran ve saf meyve suları tüketilebilir. Süt UHT üretim teknolojisi sayesinde sıcak ortama dayanıklılıkla ilgili sorun da taşımaz. Kefirin çocuklar için üretilen meyvelileri hem kalsiyum ihtiyacı hem de probiyotik sağlama açısından tercih edilebilir.

– Çocuğunuza beslenme çantasını güneşten ve fazla ısıdan mutlaka koruması gerektiğini öğretin.

Okuldaki Yemekhane Menüsü Yeterli mi?

Okul yemekhaneleri bütün çocuklar için hazırlanmış ortak bir menüyü kapsadığı için her çocuk için ideal olamayabiliyor. Kimi çocuklar çok iştahsızken kimileri de fazla iştahlı olabiliyor. Okulda yemek yemek durumunda olan çocuklar için ebeveynlerin aylık yemek listesini inceleyerek, kendi çocuklarının besin ihtiyaçları doğrultusunda, bir uzmana danışarak gerekli değişiklik ve düzenlemeleri yapmaları iyi olacaktır.

İster okul yemekhanesinden ister beslenme çantasından beslensin sağlıklı nesiller yetiştirmek için her gün mutlaka süt-yoğurt, et-tavuk-balık-kurubaklagil, sebze-meyve, ekmek-tahıl gibi besin gruplarından tüketilmesi gerekiyor. Eğer bir öğün et-tavuk-balık yeniliyorsa, diğer öğün mutlaka sebzeli yemeklerden oluşmalıdır.

Okul çağı çocuklarının 1 günde 2-3 bardak süt veya yoğurt, 4-5 porsiyon sebze-meyve, 1-2 dilim peynir, haftada 2-3 yumurta, 1 porsiyon et–tavuk, haftada en az 2 kez balık ve kuru baklagil tüketmeleri sağlanmalıdır.

Çikolata ve şeker yerine sütlü tatlıları, evde yapılmış meyveli süt veya yoğurtlar tercih edilmelidir.

Tüm ailenizin sağlığını korumak için hem kendinizin hem de ailenizin beslenmesine dikkat edin. Sağlığınızla ilgili rahat etmek, çocuklarınızın ve sizin olası sağlık sorunlarınızı en hızlı şekilde çözmek için özel sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Size özel sağlık sigortası teklifinizi almak için 444 24 00 numaralı telefondan 7/24 Sigortam.net uzmanlarına ulaşabilir ve uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL