444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Genellikle kronik kış hastalıkları olmak üzere, birçok hastalığın habercisi boğaz ağrısıdır. Özellikle kışın artan boğaz ağrısının sebepleri arasında ilk sırayı enfeksiyonlar alır.

Enfeksiyonlar olarak nitlendirilen mikrobik hastalıklar, boğaz ağrısına neden olmaktadır.  Boğaz ağrısına neden olan en önemli mikrop türleri; virüsler ve bakterilerdir. İkisin de tedavi yöntemleri birbirinden değişiktir. Virüslerin tetiklediği boğaz ağrısı 1 hafta içerisinde geçerken, bakterilerde antibiyotik kullanımını gerektiren farklı bir tedavi süreci vardır. 

Çoğunlukla virüslerden kaynaklanan boğaz ağrısı; boğazda kaşıntı ve ağrının yanı sıra, soğuk algınlığı; hapşırma, gözlerde sulanma, öksürme, düşük ateş, burun tıkanıklığı, hafif vücut ağrılarına neden olarak kişiyi halsiz hissettirir.

  

Virüsler ve bakteriler dışında da pek çok hastalık boğaz ağrısına neden olabilir. Örneğin; sinüslerden ya da akciğerlerden de kaynaklı boğaz tahriş olacağı için boğaz ağrısına neden olabilir. Kış hastalıkları veya farklı pek çok sağlık sorunundan kaynaklanan boğaz ağrısının tedavi süreci için yapılabilecekleri bir araya getirdik.

Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Boğaz ağrısını tetikleyen özel bir durum söz konusu değilse, antiviral ilaçların kullanılmasına gerek yoktur. Antiviral ilaçlar yerine gargara, pastil gibi boğaz enfeksiyonlardan arındıracak tedavi yöntemleri uygulanır. 

Uzmanlar, bu aşamada hastaların sağlıklı beslenmeye dikkat etmesini ve su alımını arttırmasını tavsiye ediyor. 

Boğaz ağrısına neden olan çok özel durumlarda, ileride bakteriyel enfeksiyona dönüşmemesi adına özel durumlarda antibiyotik kullanılabiliyor. Bazense, enfeksiyonunun türüne göre tedavi süreci uzatılabiliyor. Çünkü; hastalık kesilmiş olsa bile, kullanılan antibiyotiğe karşı kişide direnç gelişimi başlıyor.

Boğazı Ağrılarında Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

 • Günde 1,5-2 litre su ve sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Soğuk içecek ve yiyecekler tüketilmemelidir.
   
 • Evde istirahat edilmelidir. Ancak dışarı çıkılması gerekiyorsa, bu havalara uygun giyinilmelidir.
   
 • Pek çok hastalıkta olduğu gibi enfeksiyonla mücadelede de sağlıklı beslenmek, bol bol taze sebze ve meyve tüketilmelidir.
   
 • Aşırı sıcak ve acı gıdalardan uzak durulmalıdır.
   
 • Sigara dumanına yakın yerlerden uzak durulmalıdır.
   
 • Çay ve kahve gibi kafein bulunduran içecekler boğazın kurumasına yol açar. Bu nedenle en azından boğaz ağrınız geçene kadar bu tür içecekleri tüketmemelisiniz.

Senede sadece birkaç kez yaşanan ve enfeksiyonlardan kaynaklanan sağlık sorunlarının büyük maliyetlere neden olmayacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Ailenizin her bir üyesinin senede bir kere sağlık sorunu yaşadığını düşünürseniz, tedaviler için ödediğiniz ücretlerin bütçenizi zorlayacağını görebilirsiniz. Hem dilediğiniz sağlık kuruluşun tedavi olmanızı sağlayacak, hem de bütçenizde tasarruf etmenizi kolaylaştıracak şey ise sağlık sigortasıdır.

Türkiye’nin en iyi özel sağlık sigortası şirketlerinin sunduğu avantajları detaylı bir şekilde görmek, birbirleriyle karşılaştırmak ve sizin için en uygun olan poliçeyi kolayca satın almak için sigorta sorgulama yapmanız yeterli. En uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına ulaşmak için dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz


Benzer İçerikler

Anne Adayları için En Sağlıklı Tatil Önerileri

Yazın, anne adayları için de keyifli ve sağlıklı bir tatil mümkün. Hem kendi, hem de bebeğinizin sağlığı için en iyi tatil önerilerine mutlaka göz atın. 

Devamını Oku

En İyi Özel Sağlık Sigortasını Bulmanın 3 Yolu

En iyi özel sağlık sigortasına Sigortam.net'le ulaşmanız çok kolay. Hemen sigorta sorgulama yapın, en uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına ulaşın.

Devamını Oku