Boyun Ağrısı için Alınabilecek Önlemler

Yoğun çalışanların hastalığı olarak bilinen boyun ağrısı, özellikle masa başında çalışanları zorluyor. Kısıtlı boyun hareketleri ve kaslarda gerginlik gibi şikayetlerle kendini gösteren boyun ağrısı, boyun omurlarındaki disk denilen yapıların yıpranması ile oluşan bir hastalık çeşididir. Yoğun tempoya dayanamayan omurilik kanalları sinirlerde baskı oluşturur ve kollarda uyuşmalara neden olur.

Boyun kireçlenmesi şikayetiyle hastanelere başvuru yapan kişilerde sık görülen belirti boyun hareketlerindeki kısıtlılıklardır. Boyun ağrıları, hareket arttıkça artar. Boyundaki ağrılar uzadıkça; uyku bozukluğu, halsizlik, depresyona benzeyen belirtiler görünebilir. Boyun ağrılarına karşı önlem alınmadığında; duruş bozukluğu ve omurgada ciddi eğrilikler görülebilir. 

Boyun ağrılarında atılması gereken ilk adım, ağrıyı kontrolde tutmaktır. Ağrılara ve kireçlenmelerine karşı ilk olarak fizik tedavi programları önerilir. Fizik tedavi sayesinde ağrıların azaltılması büyük oranda sağlanır. Ağrılar kontrol altına alındıktan sonra egzersiz programları uygulanabilir. Eğer ağrı fizik tedavi ile kontrol altına alınamıyorsa, cerrahi müdahaleye geçilebilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Bütün bu tedavi yöntemlerine gerek kalmaması için kişiler boyun ağrısından korunmak için gün içindeki davranışlarına dikkat etmesi gerekiyor. Peki, boyun ağrısı problemi ile karşılaşmamak için neler yapılabilir?

Boyun Ağrılarına Karşı Alınması Gereken Önlemler
 

 • Masa başı bilgisayarla çalışıyorsanız, başınızı ve boynunuzu dik tutarak hizalamaya çalışın. Dik oturmakta zorlanıyorsanız, sırtı destekleyici sandalyeler kullanabilirsiniz. Masa başı çalışanlar için verdiğimiz diğer önerilere; "Masa Başı Çalışanlara Öneriler" yazımızdan ulaşabilirsiniz.
   
 • Bilgisayar gözünüzün hizasına göre ne aşağıda ne de çok yukarıda yer almalıdır. Bilgisayar ekranı ve gözleriniz arasında 50-65 cm mesafe olmalıdır.
   
 • Boyun ağrılarının en büyük sebebi uzun dakikalar aynı pozisyonda kalınmasıdır. Bu nedenle belli aralıklarla pozisyon değiştirmeniz, saat başı 5-10 dakika kadar mola vermeniz gerekir.
   
 • Sıklıkla telefon görüşmeleri yapıyorsanız, kulaklıklı telefon ahizelerini kullanmaya çalışın.
   
 • Yatarken çok alçak veya yüksek yastıklar kullanmamaya özen gösterin. Yastığınızın boyun boşluğunu desteklemesine dikkat edin.

Uzun süredir boyun ağrılarınızdan şikayetçiyseniz ve bu ağrılar her geçen gün daha da artıyorsa, özel sağlık sigortası sayesinde hemen anlaşmalı hastanelerimizden birine gidebilir, sağlığınızı koruma altına alabilirsiniz. Özel sağlık sigortanız yoksa, kendinizin ve ailenizi güvence altına almak ve sağlık harcamalarınızı kontrol altında tutmak için Sigortam.net üzerinden sağlık sigortası sorgulaması yapın, dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL