Çocuklarda Göz Hastalıkları

İnsanların en temel duyularından biri olan görme, çocuk dünyaya geldikten sonra 3-4 ay içerisinde gelişme göstermeye başlar. 

Erken doğan bebeklerde görme yetisi, genellikle daha geç gelişir. Bu gelişimi takip etmenin en kolay yolu, bebeğin çevresindeki insanları gözleyip-gözlemlenmediğini takip etmektir. Çocuklardaki göz hastalıkları doğdukları andan itibaren olabiliyor, ancak ebeveynler bu durumu geç fark ediyor. Fark etme aşamasıysa, çoğunlukla okul çağında gerçekleşiyor. Bu noktada okullarda yapılan göz kontrolleri önem arz ediyor.

Çocukların gözlerindeki bozukluklar ve oluşan hastalıklar okul başarısına olumsuz etkide bulunuyor. Rahatsızlığını dile getiremeyen ve göz sağlığı yerinde olmayan çocukların derslere olan ilgisi azalıyor. Peki çocuklardaki göz problemleri nasıl fark edilebilir?

Olması gerekenden fazla ışık hassasiyeti, bir nesneye odaklanırken gözlerde kısılma, kaşıntı ve kızaklık çocuklarda oluşan hastalıkların ilk habercisi olabiliyor. Çocuklarda yaşanan göz problemleri döneme göre değişiklik gösteriyor.

Çocuklardaki Göz Hastalıkları
 

Erken Doğan Bebeklerde Göz Hastalıkları
 

 • Doğumsal katarakt ve glokom, 
 • kornea denilen gözün saydam tabakasının bulanıklığı
 • Genetik ve metabolik hastalıklara bağlı göz problemleri, 
 • Yaşamı tehdit eden göz içi tümörler ve şaşılık.

Okul Öncesi Dönemde Yaşanan Göz Hastalıkları
 

 • Göz tembelliği, 
 • Hipermetropi 
 • Astigmatima 
 • Gözler arası farklılık ve şaşılıktır. 

Çocukların iletişim becerileri ve sosyal gelişimi olumsuz etkileyen göz problemleri için önlem alınması gerekir. Uzmanlarla da desteklenen bu önlemleri sizin bir araya getirdik.

Göz Hastalıklarına Karşı Alınabilecek Önlemler
 

 • Göz problemlerinde erken teşhis önemlidir. Bu yüzden periyodik göz muayeneleri ihmal edilmemelidir. Periyodik göz muayenelerinin yanı sıra; sebze ve meyve ile dengeli bir beslenme, göz sağlığını destekleyici bir unsurdur.
   
 • Erken yaşlardan itibaren kaliteli güneş gözlükleriyle çocuğun gözlerinin güneşin zararlı ışınlarından korunması, sağlanmalıdır.
   
 • Aydınlatma koşullarının uygun olmasına, bilgisayar ve tv gibi ekranlarla gözlerin hizasının aynı olmasına özen gösterilmelidir.
   
 •  Uygun aydınlatma koşulları, bilgisayar başındayken gözlerle bilgisayarın aynı hizada olması gibi bazı önlemlerin alınmasına da özen gösterilmelidir.
   
 • Erken tanı için sadece muyane yeterli olmayacaktır. Bu yüzden yeni doğan bebeklerde gözlerin saydamlığı ve paralelliği kontrol edilmeli. Aksi bir durum söz konusu olursa, göz hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. 
   
 • Doğar doğmaz tüm bebekler hayatlarının ilk yılında bir göz hekimi tarafından muayene edilmelidir. İlk muayene ardındansa, tüm çocuklara sırasıyla 3-3.5 yaş civarında, 5 yaşında ve sonrasında da 1-2 yıllık aralıklarla göz muayenesi yapılmalıdır.

Yetişkinlerde görülen göz problemlerinde yapmanız gerekenleri öğrenmek için; ''Göz Sağlığını Korumanın Yolları'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Almış olduğunuz bütün önlemlere ve yaptırdığınız kontrollere rağmen, çocuklarınızda göz hastalığı gibi ani problemler yaşanabilir. Bu durumlar, hem psikolojik sıkıntılara hem de maddi kaygılara neden olabilir. Psikolojik sıkıntılara bir de maddi kaygıyı eklememek adına yapılacak en doğru şey, özel sağlık sigortası yaptırmak ve çocuğunuzu poliçenize dahil ettirmektir.

Özel sağlık sigortası kapsamındaki güvenceler, sigorta şirketlerine göre değişmektedir. Bu nedenle sağlık sigortası poliçenizi almadan önce; sigorta şirketleri sayfamızdan şirketlerin şartlarını okumanızı, öneririz.

Özel sağlık sigortası kapsamında çocuklara yönelik pek çok hizmet verilmektedir. Çocuk sağlığını kapsayan hizmetlerden bazıları şunlardır;

Bebek Sağlık Sigortası,

Çocuk Sağlık Sigortası,

Yeni Doğan Sigortası,
Doğum Teminatlı Özel Sağlık Sigortası

Türkiye’nin en iyi özel sağlık sigortası şirketlerinin sunduğu avantajları detaylı bir şekilde görmek, birbirleriyle karşılaştırmak ve sizin için en doğru poliçeyi kolayca satın almak için Sigortam.net'e ulaşmanız yeterli. En uygun sağlık sigortası fiyatlarına ulaşmak için dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL