Çocukların Sağlıklı Gelişimi için Aşı Takvimi Şart

Çeşitli hastalıklara karşı yapılan aşılar, özellikle vücut direnci düşük olan kişiler için büyük fayda sağlamaktadır. Günümüzde pek çok hastalığa karşı aşı türleri hazırlanmakta, kişiler bu aşılarla bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. 

Aşılar sayesinde pek çok hastalığı önlemek daha kolay ve güvenlidir. Aşı ile önlenebilecek bir hastalığa karşı hazır olmamak, gereksiz yere risk almaktır. Çünkü; hastalığın tedavisi hem çok zaman alabilir hem de maliyetli olabilir. Ancak aşıların da bir süresi var, hastalık oluştuktan sonra aşının faydası yoktur. 

Aşı yaptırması gerekenlerin başında ise çocuklar ve bebekler geliyor. Yaşamımıza bambaşka bir anlam katan bebekler, yetişkinlere oranla daha çabuk ve sık hastalanabiliyor.

Bebeklerin doğduğu günden itibaren belirli bir yaş aralığına gelinceye dek bir dizi aşı olması, hayati önem taşıyor. Aşıları takip edebilme sorumluluğu ise ebeveyenlere kalıyor, bu sorumluluğu biraz olsun azaltmak için aşı takvimi hazırlayabilirsiniz. Çocuk sağlığını tehdit eden hastalıkları ve aşı takviminde bulunması gerekenleri, sizin için sıraladık.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Çocuk Hastalıkları ve Aşı Takvimi
 

Hepatit A

Hepatit A, enfeksiyon bulaşmış kişilerce yaygınlaşıyor. Ayrıca virüsün bulaştığı besin maddeleri de hastalığa neden oluyor. Önlem alınmaması durumunda sarılığa neden olabiliyor.
Daha önce bu hastalığı geçirmemiş 2 yaş ve üzerindeki çocuklara yılda 2 doz şeklinde uygulanıyor.

Hepatit B

Karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanserine yol açabiliyor. Steril olmayan cerrahi aletlerden geçebiliyor. Hamile kişi Hepatit B ise anneden bebeğe bulaşabiliyor.

İlk olarak doğumda olmak üzere 1 ay ara ile 2 doz ve ilk dozdan sonra 6 ay sonra 3 kez olmak üzere uygulanıyor.

Tüberküloz

Öksür ve hapşırma yoluyla bulaşan bu hastalık, zeka geriliği ve sakatlıklara yol açabiliyor. Doğumdan sonra ilk 4 ay içerisinde yapılıyor.

Difteri-Boğmaca-Tetanoz 

Difteri: Solunum yoluyla bulaşıyor ve solunumun engellenmesine neden oluyor.
Boğmaca: Öksürük nöbetlerine yol açan bu sağlık problemi genellikle 2 yaş altı bebeklerde görülüyor.   
Tetanoz: Toprakta yaşayan bir bakterinin vücuttaki yaraya bulaşmasıyla ortaya çıkıyor. 

Bu hastalıklar günümüzde çok sık görünmese de geçirilmesi halinde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bebeklerin 2 ayından itibaren 1-2 ay ara ile, 3 kez 18.ayında hatırlatma dozu şeklinde aşısı yapılıyor. 

Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak Aşısı

Kızamık

Kırmızı döküntülerle kendini belli ediyor ve. bazı çocuklarda ölüme dahi neden olabiliyor.

Kızamıkçık

Ciltte pembe döküntülerle kendini belli eden hastalık en çok kış ve ilkbahar aylarında kendini gösterir.

Kabakulak

Kulaktaki tükürük bezlerinin iltihabı ile ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Ağrı ve ateş ile kendini gösterir. Kızamık aşısını 9.ayında olan bebeklerin 15. ayında, 5-6 yaşlarında olan çocukların ise 12-13 yaşlarında kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı yaptırması gerekir.

Suçiçeği

Temas veya solunum ile bulşan, içi sıvı döküntülerle kendini belli eden bu hastalık önlem alınmazsa, zatürre ve beyin iltihabına dönüşebilir.
1 yaşından büyük olan ve daha önce suçiçeği geçirmemiş tüm çocuklara uygulanır.

HIB

HIB, özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda görülmektedir ve menenjit, zatürre ve ortakulak iltihabı gibi bir çok hastalığın oluşumunda etkilidir. 2 aylık bebeklere uygulunalabilir ve 1-2 ay arayla 3 doz uygulanabilir.

Primer Aşı Takvimi

Pek çok hastalığa karşı önlem almamızı kolaylaştıran aşıların fayda sağlaması için muhakkak belli zaman aralıklarında yapılması gerekiyor.

1.ay Hepatit B Aşısı2.ay DBT – IPV – HIB Aşısı,
3.ay BCG Aşısı,

4.ay DBT – IPV – HIB Aşısı,,

6.ay DBT – IPV – HIB Aşısı ve Hepatit B Aşısı

12.ay Kızamık, kızamıkçık, kabakulak (MMR) aşısı,

14.ay Hepatit A Aşısı,

15.ay Suçiçeği Aşısı,

18.ay DBT – İPV – HİB Aşısı,

20.ay Hepatit A,

4-6 yaş DBT – IPV ve MMR – ve doktor önerisi durumunda u çiçeği aşısı,

Her yıl düzenli olarak Grip aşısı

Aylık veya yıllık, bütün bu aşılar bir maliyete neden olur, üstelik yıl içindeki sağlık giderleri aşılarla da sınırlı değildir. Yıl içerisinde ansızın gelişen sağlık problemleri bütçenizi zorlayabilir. Yıl içerisinde sağlığımız için yaptığımız harcamalara  ''Yıllık Sağlık Harcamaları Ne Kadar Tutar?'' başlıklı yazımızda değinmiştik.

Uygun primlerle sahip olabileceğiniz özel sağlık sigortası ile hem kendiniz hem de bebeğiniz için güvence sağlayabilirsiniz. Sigorta şirketleri farklı uygulamalarla bebek sağlık sigortası, yeni doğan sigortası veçocuk sağlık sigortası ürünlerini özel sağlık sigortası kapsamında sunmaktadır. 

Türkiye’nin en iyi özel sağlık sigortası şirketlerinin sağlık kontrolleri ile ilgili  detaylı bilgi almak, kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruyacak özel sağlık sigortası için sigorta sorgulama yapmanız yeterli olacaktır.

En uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına ulaşmak için dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızda 7/24 kesintisiz hizmet alın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
100 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL