Depresyon Belirtileri | Sağlık Rehberi | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Hayatta olumlu durumlar kadar olumsuz durumlar da yaşanmaktadır. Kimi zaman sevinçli kimi zaman ise mutsuz olunabilir. Genel olarak hayatınızda ya da o güne özel sıkıntılarla karşılaşılabilinir. Bu durumda yaşanan stresler çoğu zaman geçicidir.

Depresyon ise daha uzun süreler boyunca sıkıntılı ve mutsuz bir sürecin yaşanmasıdır. Depresyon farklı çeşitlerde ve boyutlarda görülebiliyor. Bu durum kişiden kişiye göre de değişebiliyor. Yaşanan bu duygular mutlu olaylar yaşandığında geçmiyorsa bir uzmana görünmek gerekiyor.

Depresyon Nasıl Ortaya Çıkar?

Depresyon kimi kişilerde aniden ortaya çıkabilir ya da üzüntülü, stresli bir süreç sonunda baş gösterebilir. Depresyon tek bir atak ile kendini gösterebilirken sık sık ataklar yaşata da bilir. Kimi insanlar iş yapamaz duruma gelirken kimisi işini yapabilir fakat devamlı bir mutsuzluk halinde olur. Depresyon belirtileri de kişilere göre farklılık gösterebilir.

  

16 Önemli Depresyon Belirtisi
 

 1. Kendini değersiz ya da çaresiz hissetmek,
 2. Hayattan hiç beklentinin kalmaması,
 3. Karar vermek de zorlanmak,
 4. Konsantrasyonun sağlanamaması,
 5. Daha önce büyük bir istekle yaptığı işlerden artık zevk alamamak,
 6. Aile, iş veya okul yaşamında anlaşmazlıkların, sorunların baş göstermesi,
 7. İçe kapanıklık. İnsan içine çıkmak yerine yalnız kalma istediğinin bulunması,
 8. Enerjinin azalması, yorgun, halsiz hissetme ya da sinirlilik hali,
 9. Uyku düzeninin bozulması,
 10. Yemek düzeninin bozulması,
 11. İştahta azalma ya da artışın yaşanması,
 12. Sürekli hasta olduğunu düşünme,
 13. Olayları olduğundan fazla abartmak ve olumsuz düşüncelerin kuvvetli olması,
 14. Vücutta ağrılar hissetme, sinir kaslarının gergin olması, göğüs ağırısı vs. şikayetlerin çoğalması,
 15. Alkol, sigara, sakinleştirici ilaçlar vs. ihityaç duyma, bunlardan güç alma isteği,
 16. Kendine zarar verme, intihar etme, ölüm isteği vs.

Bu belirtilerden birini de olsa gerçekten yaşıyorsanız mutlaka konusunda uzman bir hekim ile görüşmelisiniz. Kış aylarında soğuk havalardan dolayı yapılan faaliyetlerin azalması depresyonu daha fazla tetiklemektedir. Konu ile ilgili “Kış Mevsimi Depresyonu Tetikliyor!” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası yaptırarak olası sağlık masraflarınızı güvence altına alabilirsiniz. En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten sigorta sorgulaması yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.


Benzer İçerikler

Anadolu Sigorta Özel Sağlık Sigortası Geri Ödeme Talep Adımları

Anadolu Sigorta ile anlaşmalı olmayan bir sağlık kurumundan veya kurumun anlaşmalı olduğu halde direkt ödeme alamadığınız durumlarda aşağıdaki adımları izleyerek sağlık tazminatınızın daha hızlı ödenmesini sağlayabilirsiniz.   Sigorta Şirketine Göndermeniz Gereken Evraklar Tazminat geri ödeme sürecinizi hızlandırmak için aşağıdaki evrakları sigorta şirketinizin hasar departmanına kargo ile göndermeniz gereklidir. Fatura aslı. Tazminat talep formu ( Doktor, kaşe ve imzalı ) –  Anadolu Sigorta tazminat talep formu örneğini indirmek için tıklayın. Reçete aslı, ilaç küpürü, kasa fişi Tahlil, tektik istek kağıdı ve […]

Devamını Oku

Ergo Sigorta Özel Sağlık Sigortası Geri Ödeme Talep Adımları

Ergo Sigorta ile anlaşmalı olmayan bir sağlık kurumundan veya kurumun anlaşmalı olduğu halde direkt ödeme alamadığınız durumlarda aşağıdaki adımları izleyerek sağlık tazminatınızın daha hızlı ödenmesini sağlayabilirsiniz.   Sigorta Şirketine Göndermeniz Gereken Evraklar Tazminat geri ödeme sürecinizi hızlandırmak için aşağıdaki evrakları sigorta şirketinizin hasar departmanına kargo ile göndermeniz gereklidir. Fatura aslı. Tazminat talep formu ( Doktor, kaşe ve imzalı ) –  Ergo Sigorta tazminat talep formu örneğini indirmek için tıklayın. Reçete aslı, ilaç küpürü, kasa fişi Tahlil, tektik istek kağıdı ve sonuç raporları […]

Devamını Oku

Sağlık Sigortası Vergi İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanabilenler için sağlık sigortası daha avantajlı hale geldi. Primin tamamını vergiden düşmek mümkün.

Devamını Oku