Depresyon Türleri Nelerdir?

Hayatta olumlu ve olumsuz olaylarla karşılaşmanız mümkündür. Fakat olumsuz olayların sizde yarattığı etkiler oldukça önemlidir. Yaşanan olaylar yüzünden sizde olumsuz yönde düşünce ve davranış değişiklikleri görülüyorsa dikkat edilmesi gerekir.

Bazen hiç sebepsiz yere de bu durumlar oluşabilir. Depresyonun hangi belirtiler ile kendini gösterdiğini öğrenmek için “Depresyon Belirtileri Nelerdir?” yazımızı inceleyebilirsiniz. Depresyon birçok şekilde kendini gösterebilir.

Depresyon Çeşitleri
 

Majör Depresyon

Bu depresyon türünde ağır ya da hafif etkiler görülebilir. Kişide en fazla uyku ve iştah bozuklukları görülür. Konsantrasyon problemleri, mutsuzluk, sürekli yorgunluk, umutsuzluk, çaresizlik, hayattan beklentinin kalmaması ve yapılan şeylerde zevk alamama durumları söz konusudur. Hastalığın ileri evrede olduğu kişilerde ölüm isteği de görülmektedir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Melankolik Depresyon

Bu depresyon çeşidinde kişi toplumdan kendini soyutlayarak yalnızlığı tercih eder. Mutluluk ve sevinç duygularını kaybetmiş gibilerdir. Sosyal faaliyetlere ve hobilere ilgilerini kaybetmişlerdir. Aşırı iştahsızlığa bağlı olarak kilo kaybı büyük oranda görülür.

Doğum Sonrası Depresyon

Hamilelik kadınların hormonlarında değişiklikler yarattığı için bir takım hassaslıkların yaşanması da görülebilmektedir. Doğum sonrasında da yine bazı duygu değişimlerinin görülmesi olasıdır. Kadının sorumluluklarının artması, kendine ayırdığı zamanın bebeğinden dolayı azalması, uykusuz kalması vs. sebeplerle gerginlik, sık ağlamak, aşırı üzüntü gibi etkiler görülebilir.

Atipik Depresyon

Bu depresyon çeşidinde duygularda dalgalanma olabilir. Genel depresyon hastalığındaki gibi sürekli üzüntü durumu hakim değildir. Aşırı yeme ve uyku isteği dikkat çeker. İsteklerinin kabul olmaması veya reddedilmeleri durumunda fazla tepki gösterebilirler.

Mevsimsel Depresyon

Adından da anlaşılacağı üzere mevsim geçişlerine bağlı olarak değişkenlik gösteren bu depresyon çeşidine özellikle kapalı havalarda, kış ve sonbahar aylarında rastlanılır. Diğer mevsimlerde her şey normale döner.

Uyum Bozukluğundan Kaynaklanan Depresyon

Yeni bir işe başlamak, yeni evlenmek, yeni bir eve taşınmak vs. kişiyi oldukça yakından etkiler. Bu yeniliklere uyum sağlama sürecinde de yaşanan sorunlar rahatsızlığın daha fazla hissedilmesini sağlar.

Sağlığınızı koruyun, olası sağlık masraflarınızı güvence altına almak için Sigortam.net’ten kolayca sigorta sorgulaması yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL