444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Diş Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Dişler estetik görünüm sağlamasının yanında hasar aldığında ya da çürüdüğünde sağlık problemleri de oluşturuyor. Dişlere bağlantılı olarak diş eti hastalıkları da meydana geliyor ve oluşan iltihaplanmalar, enfeksiyonlar vücudun diğer organlarında da olumsuz etkiler yaratabilir.

Sorun olan dişlerin ağrı yapması günlük hayatınızı da etkileyen sorunların yaşanmasına da yol açıyor. Arkasından sürekli diş doktoruna gitme ve tedavi olma ihtiyacı insanları bıktırma noktasına getirebiliyor. Aslında tüm bunları yaşamamak için bazı küçük ama önemli diş bakımı noktalarına dikkat etmeniz yeterlidir.

Sık sık diş ağrısı yaşıyorsanız "Diş Ağrınıza Son Verecek 10 Etkili Öneri!" yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yapılan araştırmalar Türkiye'de her 7 kişiden sadece birinin günde 2 kez dişlerini fırçaladığını ortaya koydu. 3-12 yaş grubundaki her 100 çocuktan 98'inde ise diş çürüğü probleminin yaşandığı görüldü. Oldukça önemli olan bu rakamlar dikkate alınmalı ve diş sağlığına mutlaka gereken önem verilmelidir.

  

Diş Fırçası Deyip Geçmeyin!

Diş ve ağız yapınıza uygun bir diş fırçası edinmeniz diş sağlığınız için oldukça önemlidir. Bu noktada kalitesiz ürünlerden kaçınmak ve fonksiyonel özellikleri fazla olan fırçaları seçmeniz gerekir. Orta sertlikte bir fırça tercih edilmelidir fakat dış etiniz hassas ise yumuşak fırçalı ürünleri seçmelisiniz. Yine aynı şekilde diş macununun da dişlerinizi aşındırmayacak özellikte olanlarını edinmeniz gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dişlerinizi Doğru Şekilde Fırçalayın!

Dişlerinizi mutlaka hergün 2 kez fırçalamalı, gece fırçalamadan yatmamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Gün içinde yiyecek ve içeceklerden dişlerde bakteriler oluşur. Bunları yok etmenin en kolay ve hızlı yolu da diş firçalamaktır. Dişleri doğru şekilde fırçalamak dişleri etkin bir şekilde temizlerken açınmasını ve diş etlerine de zarar gelmesini önler. Dairesel hareketlerle ve çok hızlı ya da çok yavaş olmadan fırçalamak gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Diş İpi Kullanmayı İhmal Etmeyin!

Diş ipi diş aralarına giren yiyecekleri etkili bir şekilde temizler. Fırça kılından daha ince olduğu için fırçalamadan sonra kalabilen yiyeceleri tamamen temizlemek için kullanılması gerekir. İpi kullanırken yavaş ve dikkatli olunması, diş etlerini kesmemeye özen gösterilmesi gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yediklerinize ve İçtiklerinize Dikkat Edin!

Çikolata, kola, hamur işleri, kızartmalar vs. asitli yiyecek ve içecekleri tüketmek dişe zarar veriyor. Dişte aşınmalara sebep olan bu ürünler ayrıca dişlerde geçici yumuşama yaparak zamanla diş minesini inceltiyor ve dişlerdeki hassasiyeti arttırıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Diş bakımınızı yapmanızın yanı sıra yılda 2 kez diş kontrolü de yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

Hayatta yaşadığınız sürece sadece dişleriniz değil vücüdunuzun başka bölümleri de rahatsızlanabilir ya da hasta olabilirsiniz. Bu durumda oluşacak sağlık harcamalarını güvence altına almak için zaman kaybetmeden özel sağlık sigortası yaptırın. En uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına Sigortam.net’ten kolayca sigorta sorgulama yaparak ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 ulaşın.


Benzer İçerikler

Ramazanda Reflü ve Gastrit Problemi Olanlar Dikkat!

Ramazan ayında uzun süreli açlık ve iftarda aşırı beslenme mide problemi bulunanları tehdit ediyor. Reflü ve gastrit şikayeti olanlar Ramazan ayında nasıl bir yol izlemeli?

Devamını Oku

Az Ödeyerek Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenme denince akla çoğunlukla et ve balık ürünleri, meyve ve sebzeler gelir. Oysa “pahalı” kategorisine giren bu besinlerin yerine, aynı etkiye sahip daha ucuz besinler tüketebilirsiniz.

Devamını Oku

Karne Stresine Dikkat!

2013 – 2014 yılı eğitim ve öğretimi yarı yıl tatiline 24 Ocak Cuma günü başladı. Karnesi iyi notlarla dolu olan öğrenciler ve aileleri için mutlu bir gün olan karne günü, zayıf notlara sahip çocuklar ve aileleri için tam tersi bir durum oluşturuyor.

Devamını Oku