Diş Sararması Problemini Giderecek 7 Doğal Yöntem

Bembeyaz dişlerle gülümsemek kişinin hem kendisini iyi hissetmesi , hem de öz güveni açısından oldukça önemlidir. Ancak yeterli bakımın yapılmaması, beslenme alışkanlıkları, sigara tiryakiliği veya genetik nedenlerden dolayı meydana gelen diş sararması problemi çoğu kişinin bir türlü çözüme kavuşturamadığı önemli bir sorun haline gelebiliyor. Diş sararması probleminin düzenli ve doğru bakım teknikleri ile ve bazı ufak müdahalelerle üstesinden gelmek ise mümkün.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Diş Sararması Neden Meydana Gelir?

Diş Sararması Problemini Giderecek 7 Doğal YöntemDiş sararmasının en önemli nedenlerinin başında ağız ve dişlerde gerekli hijyen ortamının sağlanamaması gelmektedir. Gün içerisinde sadece sabahları ve gün sonunda dişleri fırçalamak, sararma probleminin ortaya çıkması için yeterlidir. Çünkü yemek sonrasında diş tabakası üzerinde saatlerce kalan artıklar, dişlerde sararmanın meydana gelmesi için yeterli koşulları sağlamaktadır. Bu nedenle mümkün oldukça yemek sonrasında da diş temizliği yapılmalıdır.

 

Yeme – içme alışkanlıkları da dişlerde renk probleminin ortaya çıkmasının ana nedenlerini barındırmaktadır. Dişlerdeki sararmanın tartışmasız en önemli sebeplerinin başında sigara geliyor. Sigara kullanımı nedeniyle, diş bakımınıza ne kadar önem verirseniz verin, yine bu problemle karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Diş sarılığı probleminin ortaya çıkmasına neden olan alışkanlıkların başında ise siyah çay alışkanlığı, sık sık tüketilen domates, soya, hazır soslar ve sirke türleri, her ne kadar birçok yararı bulunmasına rağmen baharatlar, asitli ve doğal olmayan tatlandırıcılı içecekler ve jelibon gibi diş aralarına yapışma olasılığı yüksek yumuşak şekerlermelerin tüketimi geliyor.

Diş Sararmasını Engelleyici Doğal Yöntemler

 • Diş sararmasının önüne geçebilmeniz için yeme – içme alışkanlıklarınıza dikkat etmenizin dışında, düzenli ve doğru diş temizliği yapmak ve yine düzenli olarak uzman bir diş hekimi kontrolünden geçmek en önemli koşulların başında gelmektedir. Ancak bazı doğal yöntemlerle de dişlerinizdeki sararmayı engelleyebilir, hatta eskisinden daha beyaz bir görünüme kavuşabilirsiniz;
 • 1 çay kaşığı karbonat, 2 damla zeytinyağı ve yarım limonun suyundan oluşan bir kür meydana getirip, diş fırçanızı bu küre batırdıktan sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 • Fesleğen de dişlerin beyazlatılmasında oldukça etkili bir bitkidir. Günde birkaç fesleğen yaprağını çiğneyerek veya bu yaprakları kuruttuktan sonra diş macununuza katarak kullanabilirsiniz.
 • Portakal kabuğunun iç kısmı ile akşamları dişlerinizi fırçalamanız diş sarılığının önüne geçebileceği gibi ağız ve diş çevresindeki mikropların da arındırılmasını sağlayacaktır. Portakal kabuğunu kurutup toz haline getirdikten sonra tıpkı fesleğen yaprağında olduğu gibi diş macunu ile birlikte de kullanabilirsiniz.
 • Muz kabuğu da diş beyazlatmada etkili yöntemlerden bir diğeridir. Muz kabuğu ile dişlerinizi ortalama 15 dakika avduktan sonra, diş macunu ile dişlerinizi fırçalamanız etkili sonuçlar verecektir.
 • Malik asit içermesi nedeniyle çilek de diş beyazlatmada oldukça etkilidir. Birkaç çileği ezerek hamur haline getirmenizin ardından içerisine biraz da karbonat ekleyerek, ortaya çıkan hamuru dişlerinize uygulayabilir, sonrasında ise ağzınızı su ile durulayabilirsiniz.
 • Karbonat ve tuz karışımı da diş sarılığının önüne geçilmesinde etkili bir diğer yöntemdir. Tuz, içerisinde barındırdığı granüller ile diş üzerindenki katmanların kaldırılmasını sağlayacaktır.

Özel Sağlık Sigortası ile Dişlerinizi Koruyun

Diş problemleri dış görünümün dışında sağlığınızı etkileyebilecek problemlerin de kaynağı olabilir. Bu nedenle diş muayenelerinizi aksatmadan düzenli olarak yaptırmalısınız. Özel sağlık sigortası ile poliçenize diş teminatını da ekletebilir, böylelikle kaliteli bir sağlık hizmeti alabilirsiniz. Özel sağlık sigortası diş teminatı ile ilgili bilgi ve özel sağlık sigortası fiyat teklifi almak için hemen Sigortam.net‘in 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın,

Benzer İçerikler

Diş Ağrısına Son Verecek Etkili Öneriler!

Diş Ağrısına Son Verecek Etkili Öneriler!

Ağız ve diş eti hastalıkları günümüzde yaygın olarak...görülen önemli sağlık sorunlarından biridir. Gereken değerin verilmediği dişler belirli bir zaman sonra daha büyük sorunlarla...karşınıza çıkabilmektedir. Bu sorunlar çoğu zaman diş ağrısı ile sonuçlanabilir. Peki diş ağrısı...nasıl geçer, diş ağrısını geçirmek için ne yapılmalı? Sürekli diş tedavisiyle uğraşmak maddi ve...manevi açıdan sizi mutsuz edecektir. Bu nedenle diş bakımı ve diş temizliği çok...önemlidir. Dişinize zarar veren alışkanlıkların neler olduğunu merak ediyorsanız "Diş Sağlığına Zarar Veren Alışkanlıklar
" yazımıza göz atmanızı...öneririz. [widget id="sigortamnet_saglik_widget-2"] Diş ağrısının birçok...sebebi vardır. Diş ağrısını çok fazla yaşıyorsunuz mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Biraz sonra geçer demek ya da ağrı...kesicilerle ağrıyı bastırmaya çalışmak, dişinizde ya da diş etinizde var olan büyük sorunu görmenizi engeller. Diş doktoruna...görünmeniz gerektiğinde yüksek masraflardan bütçenizi korumak için diş hastalıklarının teminat altında olduğu sağlık...sigortası yaptırabilirsiniz. Bu sayede diş sağlığınızla ilgili hangi hastaneye gideceğinizi düşünerek vakit kaybetmek yerine...direkt tedaviye başlayarak sağlığınız için zaman kazanabilirsiniz. Peki diş ağrısı sebepleri nelerdir?...Diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısı hakkında merak ettikleriniz için yazımızın devamını...okuyabilirsiniz.

Diş Ağrısı Sebepleri

 • Dişlerin çürümesi,
 • Dişlerde...kemik kaybının oluşması,
 • Diş eti iltihapları,
 • Yanlış uygulanan diş tedavileri,
 • Diş...gıcırdatması,
 • Hastalık zamanları,
 • Regl dönemi
Bazı diş ağrılarında saattin geç olması,...müsait olamama, çalışıyor olma vs. durumlarında ağrıyı azaltıcı bazı püf noktalarından yararlanabilirsiniz. Bu sayede geçici...de olsa ağrı hafifleyebilir. Ağır ve sürekli diş ağrısı çekiyorsanız şartların mümkün olduğu ilk an doktora gitmeniz...gerekir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Dişlerinizin arasında kalan bazı besinler...ağrıya neden olabilir. Bu nedenle dişlerinizi fırçalamanızda fayda var. Diş ipinin kullanılması da yararlı olacaktır.
 • ...
 • Tuzlu su ile gargara yapmak oldukça etkili bir yöntemdir. Tuz ayrıca dişlerdeki bakterileri de yok ettiği için diş eti...şişmelerine de iyi gelir.
 • Diş ağrısı nasıl geçer? sorusunun en bilinen cevabı, ağrı kesicilerdir....Ağrınız çok fazlaysa ağrı kesici kullanabilirsiniz. Eğer çok şiddetli ağrı varsa ve iltihaplanma oluşmuşsa antibiyotik...kullanımı gerekebilir. Yine de antibiyotik kullanımı doktor tavsiyesi ile olmalıdır.
 • Karanfil ve karanfil yağının da...enfeksiyonu tedavi edici özelliği vardır. Bakteriyi yok edici özelliği ile diş macunlarının içerisinde de tercih edilir. Ağrıyan...yerin üstünde biraz bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak, ağrının hafiflemesini sağlar.
 • Sarımsağın da karanfil gibi...bakterileri yok edici özelliği vardır. Çürüğün üzerinde bekletilmesi iyi gelecektir.
 • Ağrıyan bölgeye buz...uygulanması da ağrıyı azaltacaktır.
 • Çörek otu da düzenli kullanım sonucunda ağrıya sebep olan durumları yok eder....Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de vardır.
 • Buğday çimi suyunun da enfeksiyonu önleyici özelliği...mevcuttur. Ağızdaki bakterileri öldürür.
 • Antibakteriyel ve antiseptik özelliğe sahip olan Zerdeçal diş ağrılarını...giderir.
 • Antibakteriyel ve antienflamatuar özelliğe sahip bir baharat çeşidi olan karabiber de antibiyotik görevi...üstlenir.
Diş sağlığınızı önemseyin, tedaviye gerektiren durumlardan kaçınmayın. Sigortam.netüzerinden en uygun sağlık sigortası fiyatlarıiçin teklif...alabilirsiniz. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 merak ettiklerinizi öğrenebilir, sigortanızı...satın alabilirsiniz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL