Diyabetli Hastalar için 8 Tatil Önerisi

Diyabet, bir diğer adıyla şeker hastalığıdır. Kan şekerinin sürekli yüksek olduğu bir metabolizma hastalığıdır. Ömür boyu süren bu hastalıkta dikkat edilmesi ve sürekli kontrole önem verilmesi gerekiyor.

Diyabet hastalığı ile ilgili önemli bilgilere detaylı bir şekilde “Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir?, Tip 1 Diyabet, Tip 2 Diyabet, Diyabetten Korunmanın Yolları ve Diyabetten Koruyucu Besinler” yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Uzmanlar diyabet hastalığı olanların tatilde dikkat etmeleri gereken noktalar olduğunun altını çiziyor. İşte yaz tatilinizi sağlık ve eğlenceli geçirmek için öneriler.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Bol bol sıvı tüketmeniz çok önemli. Yeterince sıvı tüketiminin sağlanmaması kan şekerini yükseltirken böbreklerde de sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Diyabet hastalarının özellikle yazın bu tüketimi artırmaları gerekiyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Egzersiz Yapmayı Atlamayın

Yazın havaların da güzel olmasını fırsat bilerek sahil gibi açık mekanlarda bol oksijenli egzersiz yapabilirsiniz. Sabah erken saatlerde ya da akşam yani güneşin rahatsız edici etkilerinin olmadığı zaman dilimlerinde yemek yendikten bir saat sonra yürümek ya da yüzmek keyifli ve enerjik olmanızı sağlarken bir yandan da kan şekerinizi dengeler, kilo vermenizi kolaylaştırır ve kalp, damar hastalıklarından korunmanızı sağlar.

Dengeli Şekilde Güneşlenin

Diyabet hastalarında genellikle yüksek tansiyon rahatsızlığı da görülür. Çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmak tansiyonun yükselmesine sebebiyet verirken kalp krizi, beyin kanaması gibi ciddi rahatsızlıklara da yol açar. Bunun dışında çok sıcak olmayan saatlerde 15 dakika gibi sürede güneşlenmek D vitaminin alınması açısından yararlıdır.

Ayaklarınıza Bakım Yapın

Yaz aylarında açık ayakkabı ve terliklerle çok fazla dolaşılır. Fakat diyabet hastalığı olanların bu duruma dikkat etmeleri gerekir. Çünkü parmak arası terlikler bu hastalığı olan kişilerin ayaklarında yaraların olmasına neden olabilir. Ayaklarında duyu kaybı yaşayan diyabetliler ise çıplak ayakla dolaşmamalıdır.

Cildinizi Nemlendirmeyi Unutmayın

Yaz aylarında sıcaklardan dolayı cilt kuruması sıkça görünür. Bu nedenle düzenli ve bol şekilde nemlendirici kullanmak gerekir.

İlaçlarınızı Serin Yerde Saklayın

İlaçlarınızın sıcak havalarda bozulma riski vardır. Bu nedenle haplarınızı, insülinlerinizi, kan şekeri ölçüm cihazınızı vs. aşırı sıcaktan korunmanız gerekir. İnsülinin bozulduğunun görünümünden anlaşılmasının zor olduğunu unutmayın.

Diyabet Çantası Hazırlayın

Tatile çıkmadan önce mutlaka diyabet çantası hazırlamanız gerekir. İçinde kesinlikle bulunması gerekenler: şeker, kan şekerini ölçen cihaz, kullandığı hap, insülin ve insülün iğne uçları. Bu çantanın bagaja verilmemesi gerekir. Çünkü yolculuk sırasında ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca valizin kaybolma riskinin olduğu da unutulmamalıdır. Valizlerin bulunduğu ortamda aşırı sıcağın olmasından dolayı ilaçların bozulabileceğinin de farkında olmak önemlidir.

Tüm sağlık önlemlerini alarak tatilinizi güvenli ve keyifli hale getirebilirsiniz. Bu nedenle olası sağlık riskine karşı özel sağlık sigortasının yaptırılması da büyük önem taşır. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yaparak en uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına kolayca ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın sigortanızı 7/24 telefonda yaptırın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL