Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir?

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, pankreasın ürettiği insülinin yetersiz kalması sonucu ortaya çıkar ve ömür boyu sürer. Alınan besinlerden elde edilen şekerin kandan vücut hücrelerine geçememesi, metabolizma için yetersiz kalması kan şekerini yükseltir.
 

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

 
Şeker hastalığı (diyabet) belirtileri zamanla yavaş yavaş ortaya çıkar. Bu belirtiler yetişkinlerde;
 
Ağız kuruluğu, çok su içme, sık gelen tuvalet ihtiyacı,
Ciltte kuruluk ve kaşıntı, yaralarda iyileşmenin gecikmesi,
İştah artmasına rağmen kilo kaybı,
El ve ayak uyuşmaları şeklinde görülür.
 
Şeker hastalığı belirtileri görülmeye başlandığında şeker ölçümü yaptırılmalıdır. Eğer değerler normal değerlerin üzerindeyse diyabet tanısı konarak diyabet tedavisine başlanır ve sağlıklı yaşam için adım atılır.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Kan Şekeri Değerleri

 
Kan şekeri düzeyi açlık ve tokluk halinde iki farklı değere sahiptir. En az 8 saattir kalori alınmayan açlık halinde normal değerler 126 mg/dl ve altı, yemeğe başlandıktan iki saat sonrası itibarıyle tokluk halinde normal kan şekeri değerleri 140 mg/dl ve altı olarak belirlenmiştir. Açlık kan şekeri ölçümünde eğer değerler 110-125 mg/dl aralığında çıkarsa bu da ayrıca gizli şeker belirtisi olabilir.
 
Diyabet tanısı için kullanılan bir başka test, şeker yükleme testidir. Şeker yükleme testinde 2. saatte plazma glukoz düzeyi 200 mg/dl ve üzeri ise şeker hastalığı söz konusudur. Değerler 140-200 mg/dl aralığında ise gizli şeker tanısı konur.
 

Diyabet Kimlerde Görülür?

 
Şeker hastalığı, aşağıdaki kişilerde daha sık görülür:
 
Ailesinde diyabet hastası bulunanlarda,
Kilolu kişilerde,
4 kilonun üzerinde bebek doğumu gerçekleştiren kadınlarda.
Yukarıdaki belirtileri gösteren yetişkinlerde çoğunlukla tip 2 diyabet görülür. Tip 1 diyabet ise daha çok ergenlik döneminde gelişen bir diyabet türüdür.
 
 
Diyabet hastalığı 2012 verilerine göre dünyada 371 milyon kişide bulunuyor. Diyabet hastalığı sebebiyle yapılan sağlık harcamaları ise 470 milyar doları aşmış durumda.
 
Diyabet hastalığı, özel sağlık sigortası ile teminat altına alınabilir. Sağlık sigortası poliçeleştirildikten sonra ortayan çıkan, yani önceden var olmayan hastalık için yatarak tedavilerde sağlık masraflarının %100’ü, ayakta tedaviler içinse %80’i sağlık sigortası tarafından karşılanabilir, diyabet hastalığı için özel hastanelerden sağlık hizmeti alınabilir.
 
Özel sağlık sigortası yaptırarak özel hastane standartlarında sağlık hizmetini en ekonomik fiyata alın. Sağlık sigortası vergi indirimi avantajı ile bütçenizi sarsmadan kendiniz ve aileniz için en iyi sağlık hizmetini alın.
 
 
Sağlık sigortası fiyatları için en iyi seçenekler Sigortam.net’te. Hemen sağlık sigorta sorgulama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen en iyi sigorta tekliflerine ulaşın, bütçenize en uygun sağlık sigortasını seçin. Sigorta ile ilgili her türlü soru ve sorununuz için www.sigortam.net internet sitesi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden 7/24 destek alın.

Benzer İçerikler

Memorial Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Özel Sağlık Sigortası Avantajları

Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı...özel hastaneler ve sağlık merkezinden daha hızlı ve daha kaliteli sağlık hizmeti alırsınız. Poliçe teminatlarınıza göre...yatarak tedavi ve ayakta tedavi masraflarınız karşılanırken siz yalnızca katkı payınızı ödersiniz. Size en yakın özel...sağlık kuruluşlarının hangi anlaşmalı sigorta şirketleri ile anlaşmalı...olduğunu Sigortam.net üzerinden öğrenerek sigorta seçiminizi...kolaylaştırın.

Memorial Sağlık Grubu

Memorial Sağlık Grubu, 2000 yılından bu yana İstanbul, Antalya ve...Diyarbakır’da bulunan 8 hastane ve 3 tıp merkezi ile hizmet vermektedir. Memorial Grubu, Tüp Bebek, Genetik, Kalp - Damar Cerrahisi ve...Organ Nakli gibi bölümleri ile Cerrahi Bilimler, Kalp Sağlığı, Kadın Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Robotik Cerrahi gibi...branşlarda hizmet vermektedir.

Memorial Hastanesi Anlaşmalı Sigorta Şirketleri Listesi

Memorial Hastanesi ile anlaşmalı...olan aşağıdaki sigorta şirketlerine ait özel sağlık sigortası ürünlerini Sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı...üzerinden satın alabilirsiniz. Acıbadem Sigorta Aksigorta Allianz Anadolu Sigorta Axa Sigorta Ergo Sigorta Groupama Sigorta Güneş Sigorta HDI Sigorta Mapfre Genel Sigorta Ray Sigorta Sompo Japan Sigorta Zurich...Sigorta