Diyabetten Koruyucu Besinler

Diyabet, pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu yetersizliği sonucu kandaki şeker oranının yükselmesi ile meydana gelen bir hastalık.

Diyabet diğer adıyla şeker hastalığı ile mücadele etmek ve sağlıklı yaşam için hastaların yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmesi, hastalık evrelerinde beslenme konusunda titizlik göstermeleri gerekmektedir.

‘’Diyabetten Korunmanın Yolları’’ yazımızda diyabet beslenmesinde şeker ve rafine gıdadan uzak, lif içeren beslenme planıyla, düzenli egzersizin öneminden bahsetmiştik.

Diyabet hastasıysanız vücudunuzun insülin ihtiyacını omega-3 bakımından zengin somon ile gidereceğinizi biliyorsunuzdur. Kalp rahatsızlıkları gibi diyabet hastalığı için de birebir olan brokoli de unutulmamalı. Elbette diyabet beslenmesinde yer alan besinler sadece somon ve brokoli değil.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Diyabette Kontrol Sağlamak İçin Diğer Besinler

Kabak Çekirdeği

Yağlı ve şekerli besinlere karşı olan zaafınızı kontol etmenize destek olacak sert ve gevrek kabak çekirdeğini değerlendirin. Demir içeren kabak çekirdeği kalp sağlığı için iyi olmakla birlikte doygunluk sağlayacaktır. Ancak porsiyon kontrolünü unutmayın.

Karışık Kuruyemiş

Günde yaklaşık 40-50 gr karışık kuruyemiş tüketimi diyabet kontrolü sağladığı gibi, kan şekeri seviyenizin daha dengeli olmasını sağlayacaktır.

Mercimek

Kuru baklagiller sınıfındaki mercimek, kan şekeri dengesinde oldukça etkili. Yüksek lif içeren mercimek aynı zamanda enerji yükseltirken, duygu durumunu olumlu etkiler.

Pancar

Yaşlanmaya karşı vücudu koruyan antioksidan içeren pancar sinir hücreleri hasarının iyileşmesine de iyi gelir. Aynı zamanda pancar kan kolestrolünü düşürücü etkiye de sahiptir.

Sardalya

Somon gibi kalp sağlığı için önemli olan bir diğer balık türü omega-3 ve protein içeren sardalyadır. Üstelik küçük olduğu için büyük balıklara oranla cıva seviyesi daha düşüktür.

Soya fasulyesi

Soya fasulyesi; protein, potasyum, magnezyum ve omega-3 yağ asitleri içermesi sebebi ile diyabet hastaları için harika bir besindir.

Sağlıklı beslenme diyabet için önemli bir adım. Sağlıklı ve güvenli bir yaşamın önemli adımı ise sağlık sigortası hakkına bilgi sahibi olaraközel sağlık sigortası yaptırmak. 

Sigortam.net üzerinden en uygun özel sağlık sigortası fiyatları hakkında kolayca bilgi alabilir. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL