Doğru Beslenin, Kanserden Korunun

Kanser, anormal hücrelerin kontrolsüz bölünmesi ve çoğalmasıyla meydana gelen bir hastalık çeşididir. Bu hastalığın oluşmasında genetik faktörler çok etkili olsa da yanlış beslenme de bu hastalığın oluşumunu tetikliyor. Yapılan çalışmalar sonucunda beslenmenin çoğu kanserde %10 ve %70 arasında etkili olduğu görülmüştür.

Kanserin genel sebepleri arasında; %35 oran ile dengesiz beslenme ilk sırada yer alıyor. Bu sırayı %30 oranından sigara kullanımı, %10 oranında enfeksiyon hastalıkları, %4 oranında stres, %3 oranında alkol, %2 oranında hijyenin az olması ve %1 oranında gıda katkı maddeleri takip ediyor.

Kanser hastalıklarıyla ilgili detaylı bilgiye “Kanser Rehberi” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Kanser Riskini Artıran Besinler:
 

Yağda Kızartılmış Besinler

Kanserojen içeriği en yüksek gıdalar kızartılmış yiyeceklerdir. Bu gıdaların aşırı tüketimi obeziteye yol açmasının yanı sıra kanser riskini artırıyor. Özellikle dışarıdaki kızartılmış yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini belirten uzmanlar, evde yapılan kızartmalarda ise aynı yağın 3’ten fazla kullanılmamasını ve yiyeceklerin aşırı derecede kızartılmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Tuzlanmış ve Tütsülenmiş Besinler

Tuzlanmış ve tütsülenmiş besinler de kansere davetiye çıkarıyor. Yapılan araştırmalar yiyeceklere fazla tuz eklenmesinin mide kanseri riskini 4,2 kat artırdığını gösteriyor. Ayrıca fazla tuz tüketimi yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve inmeye de yol açıyor.

Nitrit ve Nitrat Eklenmiş Besinler

Besinlerin bozulmasını önleyen nitrat ve nitritler kanser oluşumunu tetikliyor. Bu maddeler en çok sosis, pastırma ve jambon gibi işlem görmüş etlerde bulunuyor. Dolayısıyla bu besinlerden uzak durmak gerekiyor.

Çok Pişirilmiş Et Ürünleri

Yapılan araştırmalar yanan etin pankreas kanserini %60 oranında artırabileceğini gösteriyor. Uzmanlar, etin düşük ısıda pişirilmesini ve özellikle yanan parçaların tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor.
 

Kanser Riskini Azaltan Besinler:
 

Sebzeler

Lahana, ıspanak, karnabahar, pırasa, taze ve kuru fasulye, bezelye, bakla, enginar, kabak, bamya, pazı, havuç, marul, kıvırcık salata, turp, soğan, sarımsak, maydanoz, roka, biber vs. besinlerin bolca tüketilmesi gerekiyor.

Meyveler

Üzüm, incir, armut, elma, portakal, greyfurt, ayva, erik, böğürtlen, kuşburnu, muz, hurma, nar, dut, kavun, karpuz, vişne, kiraz, çilek vs. besinlerin sık tüketimi kanser riskini azaltıyor.

Kuru Yemişler

Fındık, fıstık, ceviz, badem, leblebi vs. tüketilmesi gereken besinlerden.

Tahıllar

Kepekli ekmek, çavdar ekmeği, bulgur vs. besinler diyet uygulayanlar için de uygun.

Hayvansal Besinler

Karaciğer, böbrek, yürek, yumurta, yoğurt, yağsız peynir vs. besinlerin tüketilmesi gerekiyor.Kanserden korunmak için yeterli ve dengeli beslenmeli, bunun yanında fiziksel aktiviteye de hayatınızda mutlaka yer ayırmalısınız.
 

Sağlığınızı önemseyin, sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Sigortam.net üzerinden özel sağlık sigortası fiyatları listesine ulaşıp, bütçenize en uygun özel sağlık sigortasını satın alın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşarak, detaylı bilgi alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL