444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Doktorlar Hekim Sorumluluk Sigortası Hakkında Ne Düşünüyor?

sigortahaber.tv
 

‘Hevesli avukatlar çoğalacak’

 
Diş Hekimi Dr. Aslı Aktı Şemsiye Dergisi’ne zorunlu hekim mesleki sorumluluk sigortasını doktorlar açısından değerlendirdi. Aktı, şöyle konuştu: “Hekim Mesleki Sorumluluk Sigortası gerekli bir yasa. Her meslekte olduğu gibi bizlerin de yaptığı hatalar olabilir. Bu nedenle bu yasayı hasta haklarının bir uzantısı olarak düşünmek gerekir. Yasa doktorlara bir mali yük getirecektir ancak hastalar doktordan kaynaklanan herhangi bir hasara karşı tazminat isteyebilmeli. Yasa tek torba altında insan sağlığını toplayarak sigortalamaya çalışıyor. Bu nedenle bir düzenleme gerekiyor. Sağlık hizmeti bir ekip çalışmasıdır. Ameliyat odasında yapılan küçük bir ihmal bile doktora mal ediliyor ve ihale doktora kalıyor. En önemli nokta da risklerin nasıl oluştuğunu tespit etmek. Ameliyat masasında kalan bir hastanın, neden kaynaklanarak hayatını kaybettiğini bilmek çok zor. Bu çok tartışmalı bir konu. Bizler diplomamızın bize tanıdığı hak ve yetkilerle mesleğimizi icra ediyoruz. Bu nedenle yapılan müdahalelerin hepsi bir sorumluluklar silsilesi olarak karşımıza çıkıyor. Kimin nerede hata yaptığını bulmak çok zorken, piramitin en tepesinde doktorlar bulunuyor ve bütün yükü çekiyorlar. Evinizde bir hasar meydana geldiğinde eksper gelerek olayı çözebiliyor. Bu nedenle bu sistemde de her alanda uzman doktor eksperler olması gerekiyor.”
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

SGK’dan Büyük Değişiklikler

Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık alanında çok önemli bazı düzenlemelere gitti. Düzenleme gazileri, yurtdışında tedavi görenleri, yeşil kartlıları, şeker hastalarını ve pek çok kişiyi etkileyecek.
 

Devamını Oku

Genel Sağlık Sigortası’nda Son Değişiklikler

Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak kişiler ve gelir testi ile ilgili son düzenlemeler ile birlikte Sağlık Sigortaları Kanunu’nda yapılan değişiklikler yasalaştı.

Devamını Oku

1.5 Milyon Özel Sigortalı Devletten Hizmet Almıyor

Mapfre Genel Yaşam Genel Müdürü Muhittin Yurt, özel sağlık sigortasına sahip 1.5 milyon kişinin kamunun sağlık hizmetlerinden yararlanmadıklarını söyledi. 

Devamını Oku