Kabus Geri Döndü, Domuz Gribi Tehlikesinin Farkında mısınız?

Türkiye’de ilk kez 2009 yılında görülen ve haftalarca ülke gündemini en fazla meşgul eden konuların başında gelen domuz gribi, son günlerde artan vakalar sonrasında yeniden konuşulmaya başlandı.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Biz de 7 yıl aradan sonra tekrar hayatımıza giren domuz gribi karşısında hafızamızın tazelenmesi gerektiğini düşünerek, hastalıkla ilgili bilinmesi gerekenleri biraraya getirdik.

Domuz Gribi Nedir?

İlk kez Meksika ve ABD’de görülen H1N1 virüsü, domuzlarda görülen bir grip türüne çok benzediği için, “domuz gribi” olarak adlandırılmıştır. Oldukça kolay bulaşan bir virüs türü olan H1N1 virüsü, insandan insana bulaşma özelliği taşımaktadır.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Uzmanlar, domuz gribinin de tıpkı mevsimsel gripler gibi öksürük, hapşırma, virüsün bulaştığı noktaya dokunduktan sonra elleri ağız ya da buruna götürme gibi yollarla bulaşan bir virüs olduğunu belirtiyor.

Hastalığın kuluçka süresi 1 – 3 gün arasında değişiyor. Hastalığı taşıyan kişinin bulaştırıcılığı ise, hastalık belirtilerinin görülmesinden 1 gün önce ve 7 gün sonrasına kadar devam edebiliyor.

Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribi ile mevsimsel grip arasındaki farklar arasında, hastalık belirtilerinin daha ağır bir halde seyretmesi ön plana çıksa da, hastalığın domuz gribi olup olmadığını anlaşılabilmesini sağlayan tek yöntem kan testidir. Doktor, belirtilere göre domuz gribinden şüphelenmesi halinde hastadan birtakım testler istedikten sonra ancak kesin tanı koyabilir.

Aşağıda belirtilen durumlarla karşılaşılması halinde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

domuz gribi

 • Halsizlik
 • Yüksek ateş
 • Kuru öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Yaygın vücut ağrısı ve halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Üşüme
 • Bazı vakalarda ise kusma ve ishal

Domuz Gribinden Korunma Yolları

 • Kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalı.
 • Hastalığı taşıma belirtileri gösteren kişiler kalabalık ortamlardan uzak tutulmalı.
 • Eller sık sık sabunla yıkanmalı.
 • Çevredeki eşyaların temizliğine dikkat edilmeli.
 • Özellikle yüksek risk grubundaki kişiler mutlaka aşı olmalı.

Sağlık Bakanlığı Açıkladı

Sağlık Bakanlığı tarafından 13.01.2016 tarihinde yapılan açıklamada ise aralık ayının başından bu yana kadar yapılan incelemelerde virüs kaynaklı şikayetlerin %16’sının H1N1 kaynaklı olduğu belirtilerek, virüsün geçmiş yıllardaki virüsle aynı olduğu, bu nedenle mevcut aşının virüse karşı yine etkili olacağı vurgulandı.

Sağlığınız Özel Sağlık Sigortası ile Güvencede

Özellikle kış aylarında büyük bir artış gösteren solunum yolu hastalıkları, dönemsel olarak domuz gribi gibi oldukça tehlikeli hastalıkları da barındırabiliyor. Bu gibi durumlar karşısında etkili bir tedavi ve kaliteli bir sağlık hizmeti almanın önemi ise daha da artıyor.

Siz de kendinizin veya sevdiklerinizin sağlığını güvence altına almak istiyorsanız hemen özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanmaya başlayın. En iyi fiyat garantisi ile Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin tekliflerine özel sağlık sigortası sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak ulaşın, geç kalmadan hem kendinizin, hem de sevdiklerinizin sağlığını güvence altına alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL