4-5 Yaş Çocuklar için Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çocukların okul öncesi hazırlıklarının başladığı evre 4-5 yaş dönemi, doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının evde kazanılmaya başlandığı,  yeme alışkanlıklarının kazanıldığı hatta ileride oluşabilecek sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilecek bir süreçtir.

Bu süreçte sağlık beslenme yönünde anne, baba ve aile büyükleri örnek teşkil etmektedir. Bu neden ebeveyenler örnek ve teşvik edici davranışlarda bulunmalıdır.

Teşvik edici davranışlar bu yaş grubundaki çocukların tüm besin gruplarını tüketmesi yönünde olmalıdır. Bu besin grupları; süt ve süt grubundaki ürünler, et ürünleri, taze meyve-sebzeler ve tahıllardan oluşmaktadır. 

Çocukların günlük beslenme programı ayarlanırken gün içerisindeki etkinlikleri göz önüne alınmalı, fiziksel aktivite ve beslenme orantılı gitmelidir. Yetişkin bireylerde olduğu gibi çocuklarda da 3 öğün tüketilen gıdalar geçiştirilmemelidir. Ancak bu öğünler içerisinde en mühimi kahvaltıdır, bu yüzden kahvaltı alışkanlığı çocuklarda küçük yaşlarda kazanılmalıdır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Gelişimlerinin en yüksek olduğu bu dönemde çocuklar hem besleyici değeri yüksek hem de çocukların severek tüketebileceği gıdalarla beslenmelidir. Çocuk sağlığı için öğünler; karbonhidrat, protein ve yağ dengesini içermelidir.

Sağlıklı Beslenmede Proteinlerin Yeri

Çocukların büyüme ve gelişmesi sırasında vücudun birçok mekanizmasında proteine ihtiyaç vardır. Proteinin yeterince alınmaması halinde vücut hücreleri yenilenemez. Vücudun yeterince yenilememesi sonucunda ise büyüme yetersiz kalacaktır. Vücut için gerekli protein miktarı ise protein kaynaklı besinler aracılığıyla sağlanır bu yüzden çocuklarınızın ne tükettiği kadar neyi tüketmediği de önemlidir.

Hayatın başlangıcından bu yana aldığımız en değerli protein kaynağı anne sütü olsa da çocuğun yaşı ilerledikçe farklı protein kaynaklarına ihtiyaç duyulur. Bunlardan bazıları hayvansal kaynaklarken bazıları bitkisel kaynaklarıdır. Bu her 2 protein kaynağının eksik alınması fiziksel büyümeyi olduğu gibi çocukların, bireylerin zihinsel gelişimini etkiler. Çocuğunuzun hem fiziksel hem zihinsel gelişim için dengeli beslenme kilit noktadır.

Çocuğunuz iştahsız ya da seçici olabilir bu durumda diretmeniz ters tepebilir bu yüzden onların sevebileceği şekilde tüketmelerine yardımcı olabilirsiniz. Örneğin; çocuğunuza et yedirmekte zorlanıyorsanız renkli yiyecekler, sebzelerle karışık pişirebilirsibiz veya renkli bir şekilde süsleyebilirsiniz.

Sağlıksız beslenen çocuklarda görülebilecek en büyük sağlık problemi modern dönemin getirdiği obezitedir ve bu rahatsızlık beraberinde; kalp damar hastalıkları, diyabet, tansiyon, fonskiyon bozuklukları… gibi birçok hastalığında beraberinde getirebilir.

Bütün buz hastalıkların önüne geçebilmek doğru yöntem ve sağlıklı beslenme ile mümkün ancak sizin elinizde olmayan ve doğuştan gelen rahatsızlıklar da ne yazık ki söz konusu olabiliyor.

Anne karnından, genlerden ya da birçok sebeple oluşabilecek rahatsızları uygun maliyetlerle karşılamak ise özel sağlık sigortası ve bu sigorta kapsamındaki çocuk sağlık sigortası yaptırmaktan geçiyor. Siz de olası sağlık sorunlarını kolayca atlatmak için özel sağlık sigortanızı geciktirmeyin!

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL