444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Düğün Öncesi Kilo Verme Tüyoları

20 Ağustos 2013

Düğün günü yaklaştıkça özellikle gelinlerde ani kilo değişimleri ortaya çıkar. Damatlarda pek sorun yaratmayan bu kilo değişimleri, gelinler için büyük bir meseledir. Aşırı kilo alma veya aşırı kilo kaybı, gelinlik ölçülerinin değişmesine sebep olabilir.

Düğün öncesi kilo değişiminin sıfıra yaklaşma şeklinde gerçekleşmesinin iyi olduğu düşünülür, yalnızca kilo almanın zararlı olduğu sanılır. Ancak her ikisi de zararlıdır, çünkü gelinlik ölçülerinin değişmesine sebep olur. Her ne kadar gelinlik provalarında bu durum öngörülerek gerekli tedbirler alınıyor olsa da aşırı kilo değişimi bu tedbirleri yetersiz kılabilir. Bu yüzden düğün öncesi aşırı kilo alınmamalı, kaybedilmemeli.

Beslenme

Düğün günü yaklaştıkça artan stresle birlikte beslenme düzeni de altüst olmaya başlar. Oysa özellikle bu dönemde alınacak olan besinler önemlidir.Eğer formunuz yerindeyse bunu sabit tutmak, değilse form kazanmak için kısıtlı bir süreniz vardır. Pek çok gelin ve damadın düğün hazırlıkları döneminde spora vakit ayırmadığı düşünülürse formu korumak için tek yol doğru beslenmedir.

 

 

Düğün öncesi hızla zayıflama amacıyla yapılan yanlış diyetler, düğün sonrasında ani kilo artışı olarak geri döner. Bu yüzden düğün öncesi bir diyet yapılacaksa daha uzun bir süreyi kapsamalıdır.

Öncelikle porsiyonlarınızı küçültmeli ve yağsız yemeklere yönelmelisiniz. Sağlıklı besleniyor olsanız dahi porsiyonların büyük olması kilo almanıza sebep olacaktır.

Her gün bol su tüketin. Bu hem tokluk hissi verecek hem de cildinizi canlandıracaktır. Ayrıca az su içen kişilerde dehidrasyon görülebileceğini unutmayın. Aksi takdirde şu belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

- Bunalımlı ruh hali
- Sebepsiz yorgunluk
- Çabuk öfkelenme
- Baş ağrısı, baş dönmesi
- Sürekli bir uyku hali
- Hareket etme isteksizliği

Düğün öncesi stresli bir dönem olacağından bu belirtiler düğün hazırlıklarını sekteye uğratabilir. Bu yüzden bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Düğün hazırlığı stresi kimilerini yemek yemeye iter. Stresli anlarda yemeğe düşkün biri oluyorsanız bu dönemde sebzeye yönelmeniz doğru olacaktır. Açlık ve kahvenin stres hissi yaratacağını göz önünde bulundurarak aç kalmamaya ve kahve tüketmemeye özen gösterin. Bu yüzden kendinize ara öğünler oluşturun.

Düğün hazırlığı dönemi oldukça yorucu ve stresli geçeceğinden sağlığınıza daha fazla özen göstermeniz gerekecektir. Ayrıca kendinize vakit ayırıp spor yapmanız da yararlı olacaktır. Bu dönemde oluşturduğunuz sağlıklı beslenme alışkanlığınızı ileride de devam ettirerek sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası yaptırarak sağlığınızı koruyun, en ekonomik fiyatlarla özel hastane standardında sağlık hizmeti alın. En iyi özel sağlık sigortası fiyatları için hemen sigorta sorgulama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından sunulan sağlık sigortası teklifleri arasından size en uygun sağlık sigortasını seçin. Sigorta ile ilgili soru ve sorunlarınız için www.sigortam.net internet adresi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden 7/24 destek alın.


Okumaya Devam Edin

Az Ödeyerek Sağlıklı Beslenin

16 Nisan 2013 Salı
Sağlıklı beslenme denince akla çoğunlukla et ve balık ürünleri, meyve ve sebzeler gelir. Oysa “pahalı” kategorisine giren bu besinlerin yerine, aynı etkiye sahip daha ucuz besinler tüketebilirsiniz.

Yetersiz Uyku Kilo Aldırıyor

08 Mayıs 2013 Çarşamba
Zayıflamak için yapılan diyet ve spor gibi aktivitelerin yanında uykunun da kilo vermede önemi büyük. Yetersiz uyku, yol açtığı hastalıklardan dolayı kilo almaya da sebep oluyor.

Ramazan’da Beslenme Nasıl Olmalı?

16 Temmuz 2013 Salı
Ramazan ayı ile birlikte yeme alışkanlıkları değişiyor. Sahur ve iftarda beslenme nasıl olmalı, neler yenmeli? Ramazan’da sağlığınızı ve kilonuzu korumak için beslenme önerilerimizi okuyun.