Evde Bakım ile Emeklilik | Bakım Uzmanlığına Sigorta | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Yakınına Evde Bakan Emekli Oluyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan çalışma ile hasta, engelli veya yaşlı yakınına evde bakan kişiler artık devlet tarafından sigortalanacak ve emekli olabilecek. Evde bakım sebebiyle çalışamayan kişiler bundan sonra bakım görevlisi olarak emekli olabilecek. Şu an bu kişiler sosyal yardım parası adı altında bir asgari ücret alıyor. Düzenlemeden sonra ise sigortalı çalışan statüsünde olacaklar. Bakım görevlisi statüsünde olacak bu kişilere esnek çalışma modeli uygulanacak.

Evde Bakım Sertifikası

Bakanlık, istismarları önlemek adına bu düzenlemeye bir de sertifika programı ekledi. Anadolu Üniversitesi tarafından açılacak özel dersler internetten takip edilecek, özel bakım gereken hastalıklar hakkında bilgi alınabilecek. Üç ay sürecek derslerin sonunda bir sınav yapılarak, başarılı olanlara “bakım uzmanlığı” sertifikası verilecek. Haziran ayında başlayacak olan dersler, Eylül ayında sona erecek ve yine Eylül ayı içerisinde sertifikalar verilecek. 

İstismara Sigorta İptali

Evde bakım ile ilgili bu düzenleme sonucunda evde yakınına baktığı için çalışma hayatından geri kalan kişiye sosyal haklarını iade edilecek ve kişi bakım konusunda eğitilecek. Aynı zamanda bakıma muhtaç kişi de bakım süresince hastalığı/rahatsızlığı/engeli hakkında bilinçlenecek. Böylece hastalığın veya engelin, kişinin hayatında asgari düzeyde etkili olması sağlanacak.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Sertifika sonrası uzman olarak çalışmaya başlayan kişiler için denetimler de yapılacak. Kazandığı parayı istismar eden veya hastasına iyi bakmayan kişi sigorta iptali ile cezalandırılacak.
 
Sağlık sigortası yaptırarak, kendinizi ve sevdiklerinizi sağlık güvencesi altına alın. Sigortam.net internet sitesi veya 444 24 00 Sigorta Danışma Hattı üzerinden sigorta sorgulama yaparak yaklaşık sigorta fiyatları hakkında bilgi edinin, size en uygun sağlık sigortasına 3 dakika içinde ulaşın.

Benzer İçerikler

Sağlık Harcamalarınız Artarken Sigortasız Kalmayın!

Yapılan araştırmalar kişilerin yaptığı bireysel sağlık harcamalarının arttığını gösterdi. Özel sağlık sigortası yaptırın bu masrafları güvence altına alın.

Devamını Oku

Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak: Yok Ederek Var Olmayı Önlemek Sektörün Elinde

Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, satışı kolay olan kasko ve trafik sigortalarında teknik kar edilmemesi için bir sebep olmadığını düşünüyor.

Devamını Oku

Sağlıkta Nisan Zammı

Hastane tedavi ücretleri Nisan ayında zamlandı. En çok artış röntgen ve diş tedavi hizmetleri ücretlerinde gerçekleşti.

Devamını Oku