Evinizdeki Bakteri Sayısına Çok Şaşıracaksınız | Sağlık Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Evinizdeki Bakteri Sayısına Çok Şaşıracaksınız!

ABD’de yapılan bir araştırma evlerde biriken tozların, içerisinde ortalama 9 bin farklı mikrop türünü barındırdığını ortaya koydu.

Colorado Üniversitesi’nin ABD’de gönüllü olan 1200 evde “Evlerimizdeki Vahşim Yaşam” isimli proje kapsamında gerçekleştirdiği araştırmalar, bakteri ve mantar oluşumunda evin bulunduğu konum, içerisinde yaşayan kişiler ve evcil hayvan beslenip beslenmemesi gibi faktörlerin belirleyici olduğunu gösterdi.

İşte yaşam alanlarımızla ilgili çok şaşırtıcı bilgiler:

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Daha Önce de Biliniyordu

Yaptıkları çalışmanın basit bir doğa çalışması olduğunu vurgulayan araştırmanın başındaki isim çevre bilim ve evrimsel biyoloji uzmanı Doç. Dr. Noah Fierer ise binlerce farklı türdeki mikrop ve bakterilerin daha önce de evlerde yaşadıklarını bildiklerini söyledi.

Her Evde Ortalama 2 Binden Fazla Mantar Türü Bulunuyor

Araştırma 1200 konuttaki gönüllü katılımcılar, temizlik sırasında çoğunlukla göz ardı edilen oda kapılarının üst kısmındaki toz örneklerini araştırmacılara gönderdi. Yapılan çalışmada her evde ortalama 2 binden fazla farklı mantar türünün yaşadığı belirlendi.

Mantar türlerinin çoğunun ev dışından geldiğinin altını çizen Fierer, bu canlıların kıyafetler, açık pencere veya kapılardan eve girdiklerini belirtti.

Kedi ve Köpek Besleyenler Dikkat!

Araştırmada ayrıca her evde ortalama 7 binden fazla bakterinin de bulunduğu tespit edilirken, kedi ve köpek gibi evcil hayvaların da evdeki  bakterilerde şaşırtıcı bir etkilerinin bulunduğu belirtildi. Araştırmacılar ABD’deki bulguların dünyadaki diğer yerler için de geçerli olabileceğinin altını çizerken, araştırmanın bir sonraki ayağında ise bu tipteki canlıların insan sağlığına olan etkilerinin araştırılacağı açıklandı.

Her Mikrop Zararlı Değil

Araştırmanın sonucunda bazı mikropların insanlarda hastalıklara sebep olabileceği belirtilirken, bu mikropların çoğunun ise zararsız olduğu vurgulandı. Araştırmayı yürüten Dr. Fierer, insanların evlerinde bulunan mikroplardan endişe duymamaları gerektiğini ifade ederek, mikroplarla çevrili bir yaşamın, hayatın gerçekleri arasında yer aldığını söyledi.

Sağlığınız İçin Önleminizi Alın

Yapılan bilimsel çalışmalar, ev ve kişisel temizliğe ne kadar önem verilirse verilsin, hastalıklara neden olan bakteri ve mikrop gibi canlılardan kaçışın mümkün olmadığını gösteriyor. Bu nedenle beklemediğiniz anlarda karşılaşabileceğiniz sağlık problemleri karşısında kaliteli ve hızlı bir hizmet almak için özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanmaya başlayın. İstediğiniz kapsamdaki sağlık sigortası ürünlerine ulaşmak için hemen Sigortam.net’i ziyaret ederek sağlık sigortası teklif formunu doldurun ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın. 


Benzer İçerikler

Sonbaharda Hastalıklara Dikkat

Mevsim dönümü olarak tarif edilen bu dönemlerde özellikle sağlığa dikkat etmek gerekiyor. Çünkü değişken sıcaklık ve artan yağışlar özellikle salgın mikrobik hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Devamını Oku

Karlı Yolda Yürürken Dikkat!

Kış mevsiminin en büyük sıkıntılarından biri de buzlanma olan yolda yürümektir. Hazırladığımız karda yürüme tekniklerini inceleyin, risklerden korunun.

Devamını Oku

Doğum Teminatlı Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Doğum teminatlı özel sağlık sigortasının kapsamları ile kendinizi ve bebeğinizi koruyun.

Devamını Oku