444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Genel Sağlık Sigortası Sisteminde Değişiklikler

Sağlık Bakanlığı özel hastane fark ücretleri ile ilgili yaptığı yeni düzenlemeyle fark ücreti oranını yüzde 90’dan yüzde 200’e çıkarmıştı. Bir düzenleme de Genel Sağlık Sigortası’na geliyor.

2014 yılında Genel Sağlık Sigortası kapsamının daraltılması gündemde. Yeni sisteme göre göz, diş, tüp bebek gibi tedaviler Genel Sağlık Sigortası kapsamında olmayacak.

1 Ocak 2012 tarihi itibarıyle yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası, sigortalı olmayanların da prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanması amacıyla uygulanagelen bir sistemdi. GSS kapsamında kişiler hane içi gelir, yaş, devam eden eğitim gibi durumlara bağlı olarak Gelir Testi’ne tabi tutuluyor ve belirli oranlarda prim ödüyorlar. Böylece bu kişiler sigortalı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Ancak GSS kapsamındaki sağlık hizmetleri ile ilgili yeni düzenleme sonrası göz ve diş hastalıkları gibi önemli hastalıkların kapsam dışı kalması söz konusu. Bu durumda GSS’ye ek olarak tamamlayıcı sağlık sigortası öne çıkıyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Mevcut GSS kapsamında vatandaşlar her ay, tabi oldukları oranda prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor ve ilaçlarını indirimli olarak alabiliyor. GSS kapsamının daraltılmasından sonra ise bazı sağlık hizmetleri için tam muayene ücreti ödenecek. Bu durumda pek çok vatandaşın, özel hastanelere yöneleceği öngörülüyor.

Özel hastanelerde SGK’lıların fark ücreti ödememesi amacıyla sunulan tamamlayıcı sağlık sigortası bu aşamada ihtiyaç duyulan bir ürün olacak. Standart özel sağlık sigortası paketlerine oranla daha ekonomik fiyatlarla sunulan tamamlayıcı sağlık sigortası, sigortalılara belirli limitler sunuyor. Bu limitler kapsamında özel hastanelerde tedavi gören sigortalıların, tedavi masraflarının bir kısmı SGK tarafından karşılanırken, masrafların diğer kısmı ise tamamlayıcı sağlık sigortası ile karşılanıyor. Böylece sigortalılar, sosyal sigorta güvencesi avantajı ile ekonomik fiyatlara özel sağlık sigortası yaptırıyor ve özel hastane standartlarında hizmeti, özel sağlık sigortası kapsamında alıyor.

GSS kapsamından çıkarılması gündemde olan göz ve diş hastalıkları gibi öne çıkan hastalıklar için tam muayene ücreti ödemektense, aynı rakamı tamamlayıcı sağlık sigortası primi olarak ödeyerek ve daha fazla tedavi imkanından özel sağlık sigortası kapsamında yararlanarak, sağlık harcamalarınızı ekonomik bir şekilde yönetebilirsiniz.

En uygun tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası paketleri için Sigortam.net'ten sigorta sorgulama yapın.

#%saglikss%#


Benzer İçerikler

Doğum Teminatlı Özel Sağlık Sigortasının Avantajları

Özel sağlık sigortasına sahipseniz ve bebek sahibi olma planınız varsa; özel sağlık sigortanıza doğum teminatını da ekletmeyi unutmayın!

Devamını Oku

Özel Sağlık Sigortasının Diğer Teminatları Nelerdir?

Özel sağlık sigortasında diğer teminatlar poliçe kapsamına göre değişir ve poliçe limitleri dahilinde karşılanır.

Devamını Oku

2015 Sağlık Sigortası Fiyatlarını Etkileyen 5 Önemli Özellik!

2015 sağlık sigortası fiyatlarını değiştiren bazı özellikler vardır. Bu özelliklerin neler olduğunu öğrenin, vakit kaybetmeden sağlık sigortanızı yaptırın.

Devamını Oku