Gizli Alerjenler

Alerji dendiğinde akla ilk gelenler toz, polen veya besindir. Bilinen alerjilere karşı önlem almak kolay olsa da alerjiye sebep olan bazı maddeler pek çoğumuz tarafından bilinmiyor. Özellikle besin alerjisi olanlar için bu durum tehlike yaratıyor. Besinlerin içine gizlenmiş halde bulunan alerjenleri kolayca fark edebilmek mümkün değil.
 
Besin alerjilerinde en sık karşılaşılan vücut tepkileri bulantı, kusma, karın ağrısı, öksürük, ishal, baş ağrısı gibi tehlike yaratmayan durumlar olsa da şişlik, nefes güçlüğü veya tansiyon düşmesi gibi sorunlarla karşılaşıldığı da görülmüştür.
 
Besin alerjilerinde ilk sırayı süt ve yumurta çeker. Süte alerjisi olan kişilerin yalnızca sütten değil, aynı zamanda konserve balık ve et ürünlerinden de uzak durmaları gerekir. Çünkü sütün içinde bulunan “kazein” bu gıdalarda da yer alabilir ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
 
Yumurta alerjisi olanlar içinse aynı durum kahve köpüğü, hazır çorba, makarna veya kurabiyelerde geçerli. Yumurta alerjenleri bu gıdaların içerisinde yer alabilir.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL
Fındık, fıstık ve benzeri alerjenler bazı vejetaryen yemeklerinde, soslarda, kahvede, sıcak çikolatada, tatlılarda, kek ve pastalarda bulunabilir. Bu alerjenlerin ayrıca Meksika ve Asya yemeklerinde bulunduğu da biliniyor.
 
Alerji konusunda en geniş alana yayılan besin ise soya. Soya fırın ürünlerinden konserve balığa, salam ve sucuktan tahıl gevreğine, çerezlerden sos ve hazır çorbalara kadar pek çok gıdanın içerisinde mevcut.
 
Alerjisi bulunan besin tüketildiğinde çoğunlukla karın ağrısı, bulantı gibi sorunlarla karşılaşılsa da kişinin hassasiyetine göre vücudun vereceği tepki ağırlaşabilir, nefes darlığı, bayılma ve hatta şok durumları yaşanabilir. Alerjik şok (anafilaksi) durumunda en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Türkiye’de her yıl 100 kişinin anafilaksiden hayatını kaybettiği biliniyor.
 
Sağlığınızı güvence altına almak ve size en yakın özel hastanelerden özel sağlık sigortanızla hizmet almak için www.sigortam.net veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden sağlık sigorta sorgulama yapın, sağlık sigortası fiyatları ve seçeneklerini karşılaştırın, size en uygun sağlık sigortasını seçin.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL