Göz Sağlığını Korumanın Yolları | Sağlık Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Göz Sağlığını Korumanın Yolları

Göz sağlığını etkileyen birçok faktör var ancak son zamanlarda yoğun iş temposunda çalışan bireylerin bilgisayar başında geçirdiği uzun saatler, göz hastalıkları risklerini arttırıyor.

‘’Sigara göz hastalıklarında risk faktörü’’ yazımızda sigara dumanının gözlerde katarakt, sarı nokta, göz kuruluğu, göz kaslarında hareket bozukluğu  gibi sorunlara neden olduğuna değinmiştik. Bilgisayar ekranı da; gözlerde yanma, kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi rahatsızlıklara yol açıyor.

Bilgisayar ekranının yol açtığı olumsuzlukların nedeni; göz kırpmalarının azalması, normalde 25 kez kırpılması gereken gözün bilgisayar ekranına bakarken kırpılmasının 10'a düşmesi. Bu nedenle kornea yüzeyi kuruyor ve kızarıklık, batma gibi şikayetler ortaya çıkıyor.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! SAĞLIK TEKLİFİ AL

Peki kalıcı hasarlara da neden olabilen, göz sağlığını olumsuz etkileyen bu etkenlerden korunma yolları nelerdir?

•    Öncelikle uzmanların da sık sık değindiği gibi; kişinin bilgisayar başındayken bilinçli olarak göz kırmpa sayısını arttırması gerekiyor.

•    Monitörü tam karşıya almak yerine; monitöre üstten bakabilecek hizada oturulmalı, ekranın uzaklığını harflerin okunabileceği en uzun mesafe olarak ayarlanmalı.

•    Pencereden ya da ışıklı kaynaktan gelen görüntü bilgisayar ekranına düşmemeli, çalıştığınız ortam havalandırılmış olmalı.

•    Bilgisayarda yazı yazarken iri puntolu, gözü yormayan karakterler tercih etmeye öncelik verilmeli.

•    Uzun dakikalar (50-55 dakika) geçirilen vakitlere ara verilerek 5-10 dakika dinlendirilerek gözler rahatlatılmalı.

•    Ekran kadar, ekranın özelliği de gözleri etkiliyor; bu sebeple çözünürlük ve tarama hızının yüksek olmasına dikkat edilmeli.

•    Ekrana bakarken gözleri sonuna kadar açmak yerine, kısarak bakılmalı.

Bütün bunların yanında göz sağlığını korumak için ufak ayrıntılara dikkat edin. İşe göz tedavisini içeren sigorta şirketlerini araştırarak başlayabilir, özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.  Özel sağlık sigortası; göz sağlığınızı teminat altına almanızı sağlarken özel hastanelerde uygun fiyata tedavi olmanın huzurunu yaşatacaktır.

En iyi özel hastaneler aracılığı ile tedavi hizmeti almak için Sigortam.net üzerinden özel sağlık sigortası fiyatları listesine ve göz sağlığını teminat altına alan sigorta şirketleri isimlerine ulaşabilirsiniz . Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan sigorta uzmanlarımıza 7/24 ulaşabilirsiniz.


Benzer İçerikler

Çocuklarda Kalp Hastalıkları

Her yıl 12 bin bebek kalp hastalığı ile doğuyor. Bu bebeklerin yarısı kalp ameliyatına ihtiyaç duyuyor.

Devamını Oku

Özel Sağlık Sigortası İndirimi Neleri Kapsar?

Özel sağlık sigortası indirimi ve oranı sigorta şirketlerine göre değişebilir. Yapılan indirimlerden haberdar olun, poliçenizi en uygun fiyata satın alın.

Devamını Oku

Ergo Sigorta Özel Sağlık Sigortası Geri Ödeme Talep Adımları

Ergo Sigorta ile anlaşmalı olmayan bir sağlık kurumundan veya kurumun anlaşmalı olduğu halde direkt ödeme alamadığınız durumlarda aşağıdaki adımları izleyerek sağlık tazminatınızın daha hızlı ödenmesini sağlayabilirsiniz.   Sigorta Şirketine Göndermeniz Gereken Evraklar Tazminat geri ödeme sürecinizi hızlandırmak için aşağıdaki evrakları sigorta şirketinizin hasar departmanına kargo ile göndermeniz gereklidir. Fatura aslı. Tazminat talep formu ( Doktor, kaşe ve imzalı ) –  Ergo Sigorta tazminat talep formu örneğini indirmek için tıklayın. Reçete aslı, ilaç küpürü, kasa fişi Tahlil, tektik istek kağıdı ve sonuç raporları […]

Devamını Oku