444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Grip Salgınından Korunmak için 5 Önemli Nokta!

09 Aralık 2014

Grip ülkemizde oldukça sık yaşanan hastalıklardan biridir. Özellikle sonbahar döneminde kendini gösterir ve kış aylarında en şiddetli halini yaşatır. Çünkü soğuk havalar enfeksiyonu da beraberinde getirir. Özellikle kapalı ortamda çalışanlar, toplu taşımayı kullananlar bu hastalıktan nasibini alır. Çünkü grip bulaşıcıdır ve oldukça hızlı yayılır. 

Grip hastalığı hafife alınmamalıdır. Önemsenmediğinde daha büyük rahatsızlıklara yon açan grip, kronik hastalığı olanları da büyük oranda etkilemektedir. Önlem alınmadığına bronşit, zatürre gibi atlatılması zor olan hastalıklara neden olur. Konuyla ilgili "Grip ve Zatürre Kalp Krizi Riskini 5 Kat Arttırıyor!" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Grip salgını nedeniyle hastaneler de dolup taşmaktadır. Grip döneminde hasta olanların başka insanlara bulaştırmamak için dikkat etmesi gereken noktalar olduğu gibi, gribe yakalanmamak için de önem verilmesi gerekenler vardır.

  

Grip Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler
 

 • Hasta olmayan kişilerle yakın temasta bulunulmamalıdır.
   
 • Hapşırırken ve öksürürken bir mendille ağız kapatılmalı, sonrasında bu mendil tekrar kullanılmamalıdır.
   
 • Hastayken mümkün olduğunca toplu ortamlarda bulunulmamalı, evde istirat edilmelidir.
   
 • Hasta olan kişi mutlaka havlusunu diğer aile bireylerinden ayırmalıdır.
   
 • Hastaya ait tabak, çatal gibi malzemeleri hasta olmayan kişiler kullanmamalıdır. Bu malzemeler iyice dezenfekte edilmelidir.
   
 • İçinde bulunulan mekan sık sık havalandırılmalı, içeriğe temiz havanın girmesi sağlanmalıdır.
   

Grip Salgınından Korunmak için Önem Verilmesi Gerekenler
 

 • Kırmızı et tüketmeye özen gösterin. Bu besin yüksek oranda protein ve demir içerir. Dolayısıyla bağışıklığınızı da güçlendirir.
   
 • Yumurtayı günde 1 kez tüketmeye çalışın. Bu besinin içeriği vücudunuzun mikroplara direnç kazanmasını sağlar.
   
 • Doktorunuza danışarak C vitamini alabilirsiniz. Bu vitamin gripten korunmak için oldukça etkilidir.
   
 • Grip salgınlarının olduğu dönemlerde uyku saatinizi artırmanız da fayda vardır. Günde 7-8 saat uyumanız vücudunuzun bu dönemlerde daha dirençli olmasını sağlar.
   
 • Düzenli egzersiz yapılması ya da en azından her gün yürünmesi yani hareket etmek bağışıklık sistemini güçlendirir, enerji kazandırır.
   
 • Bu dönemde bol sıvı alınmalı, bu sıvıların başında da bol su içmek gelmelidir.

Gripten korunmak için yukarıdaki adımlara uymanızın yanı sıra olası çıkabilecek sağlık masraflarınız için de özel sağlık sigortası yaptırmalısınız. En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten sigorta sorgulama yapmanız yeterlidir. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta satın alın.


Okumaya Devam Edin

Yeni Grip Virüsü H3N2’den Korunma Yolları

20 Ocak 2014 Pazartesi

Kışla beraber gelen ve son zamanların en büyük sorunu grip salgını. H3N2 adlı virüs gerekli önlemler alınmazsa eğer yatağa kadar düşürebiliyor. Biz de yeni yılı sağlıklı geçirmeniz adına ufak tüyolar paylaştık.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

24 Kasım 2014 Pazartesi

Grip aşısı oldukça yaygın görülen, bulaşıcı ve tehlikeli olan gripten korunmanızı sağlar. Aşı olmayı ihmal etmeyin sağlıklı bir hayatın tadını çıkarın.

Grip ve Zatürre Kalp Krizi Riskini 5 Kat Arttırıyor!

01 Aralık 2014 Pazartesi

Kış soğuğunun dolaşım sistemini olumsuz etkilediğini, bu durumun kalp krizi riskini 5 kat arttırdığını biliyor muydunuz?