Grip Salgınından Korunmak için 5 Önemli Nokta!

Grip ülkemizde oldukça sık yaşanan hastalıklardan biridir. Özellikle sonbahar döneminde kendini gösterir ve kış aylarında en şiddetli halini yaşatır. Çünkü soğuk havalar enfeksiyonu da beraberinde getirir. Özellikle kapalı ortamda çalışanlar, toplu taşımayı kullananlar bu hastalıktan nasibini alır. Çünkü grip bulaşıcıdır ve oldukça hızlı yayılır. 

Grip hastalığı hafife alınmamalıdır. Önemsenmediğinde daha büyük rahatsızlıklara yon açan grip, kronik hastalığı olanları da büyük oranda etkilemektedir. Önlem alınmadığına bronşit, zatürre gibi atlatılması zor olan hastalıklara neden olur. Konuyla ilgili "Grip ve Zatürre Kalp Krizi Riskini 5 Kat Arttırıyor!" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Grip salgını nedeniyle hastaneler de dolup taşmaktadır. Grip döneminde hasta olanların başka insanlara bulaştırmamak için dikkat etmesi gereken noktalar olduğu gibi, gribe yakalanmamak için de önem verilmesi gerekenler vardır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!SAĞLIK TEKLİFİ AL

Grip Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler
 

 • Hasta olmayan kişilerle yakın temasta bulunulmamalıdır.
   
 • Hapşırırken ve öksürürken bir mendille ağız kapatılmalı, sonrasında bu mendil tekrar kullanılmamalıdır.
   
 • Hastayken mümkün olduğunca toplu ortamlarda bulunulmamalı, evde istirat edilmelidir.
   
 • Hasta olan kişi mutlaka havlusunu diğer aile bireylerinden ayırmalıdır.
   
 • Hastaya ait tabak, çatal gibi malzemeleri hasta olmayan kişiler kullanmamalıdır. Bu malzemeler iyice dezenfekte edilmelidir.
   
 • İçinde bulunulan mekan sık sık havalandırılmalı, içeriğe temiz havanın girmesi sağlanmalıdır.
   

Grip Salgınından Korunmak için Önem Verilmesi Gerekenler
 

 • Kırmızı et tüketmeye özen gösterin. Bu besin yüksek oranda protein ve demir içerir. Dolayısıyla bağışıklığınızı da güçlendirir.
   
 • Yumurtayı günde 1 kez tüketmeye çalışın. Bu besinin içeriği vücudunuzun mikroplara direnç kazanmasını sağlar.
   
 • Doktorunuza danışarak C vitamini alabilirsiniz. Bu vitamin gripten korunmak için oldukça etkilidir.
   
 • Grip salgınlarının olduğu dönemlerde uyku saatinizi artırmanız da fayda vardır. Günde 7-8 saat uyumanız vücudunuzun bu dönemlerde daha dirençli olmasını sağlar.
   
 • Düzenli egzersiz yapılması ya da en azından her gün yürünmesi yani hareket etmek bağışıklık sistemini güçlendirir, enerji kazandırır.
   
 • Bu dönemde bol sıvı alınmalı, bu sıvıların başında da bol su içmek gelmelidir.

Gripten korunmak için yukarıdaki adımlara uymanızın yanı sıra olası çıkabilecek sağlık masraflarınız için de özel sağlık sigortası yaptırmalısınız. En uygun özel sağlık sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten sigorta sorgulama yapmanız yeterlidir. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
100 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL