Grip Salgınından Korunma | Sağlık Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Grip Salgınında İlk 48 Saat Çok Önemli!

Kış mevsiminin gelişiyle birlikte grip salgınları da başladı. Hastaneler; ateş, öksürük, burun akıntısı ve baş ağrısı gibi şikayetlerle başvuru yapan kişilerle dolup taştı. Soğuk hava ve kapalı alanların tetiklediği grip hızla yayılıyor.

Griple mücadelenin geciktirilmesi, hastalığın etkisini daha da arttırıyor ve tedavi süreci daha da uzuyor. Grip döneminde hasta olanların başka insanlara bulaştırmamak için dikkat etmesi gereken noktalar olduğu gibi, gribe yakalanmamak için de alınması gereken bazı önlemler var.

Grip salgınına dair açıklamalar yapan Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanları Derneği Başkan Prof. Hakan Leblebicioğlu, grip mevsimine girilmiş olması nedeniyle önlem alması gerektiğini söyledi ve bir takım önerilerde bulundu.

  

Uzmanından Gripten Korunma Yöntemleri
 

Antibiyotik Kullanmayın!

Prof. Dr. Leblebicioğlu, gribe yakalanan kişilerin kesinlikle antibiyotik kullanmaması gerektiğini sözlerine eklerken gribe karşı kullanılan antiviral ilaçların gribin başlangıcındaki ilk 48 saatte etkili olduğuna dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam etti: “Komşuma, eşime, anneme iyi gelmiş, ben de kullanayım, denilmemeli. Size uygun ilacı hekim yazmalı.”

Kalabalıklardan Uzak Durun

Leblebicioğlu, gribe yakalanmış kişilerin okul, iş yeri gibi yerlerden uzak durması gerektiğini de belirterek grip tedavisi gören kişilerin bol bol dinlenmesini ve sıvı tüketmesini önerdi.

Grip Aşısı için Geç Değil

Grip aşısının genelde ekim ayında yapılması gerektiğini belirten Leblebicioğlu: "Ancak aşı yaptırmak için hala geç değil. Bu aylarda da grip aşısı yaptırılabilir." dedi. Grip aşısı olması gerekenler ve grip aşısının tehlikeli olabileceği kişileri öğrenmek için "Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Grip salgınından korunmak için alabileceğiniz diğer önlemler, şunlar:

  • Ellerinizi sık sık sabunla yıkayın veya alkol içeren el temizleyicilerin kullanın. 
  • Kapı kolları, masalar, mutfak tezgahı gibi sık sık dokunduğunuz yerleri temizleyin.
  • Evinizde grip olan biri varsa; gripli kişinin çarşaf, çamaşır, havlu gibi eşyalarını kullanmayın.
  • Hastaya ait tabak, çatal ve bıçakları elde deterjanla yıkayın.
  • Hastalığın başkalarına bulaşmaması adına öksürme, hapşırma gibi durumlar sırasında ağzınız ve burnunuzu mendil ile kapatın. 

Hastalık oranları içerisinde en büyük paya sahip olan kış hastalıklarının tedavisinde devlet kurumlarının tek başına yetebilmesi çok zor.‘’Kış hastalıklarının tedavisi ne tutacak ki?’’ diye düşünmeyin. Yıl içerisinde birkaç kez yaşanan kış hastalıklarını, ailenin her bir üyesinin geçirdiğini düşünürsek, ciddi rakamları bulabilir. Başta kronik kış hastalıkları olmak üzere pek çok sağlık probleminin tedavisinde özel sağlık sigortası avantajlı oluyor.

Türkiye’nin en iyi özel sağlık sigortası şirketlerinin sunduğu avantajları detaylı bir şekilde görmek, birbirleriyle karşılaştırmak ve sizin için en uygun olan poliçeyi kolayca satın almak için sigorta sorgulama yapmanız yeterli. En uygun özel sağlık sigortası fiyatlarına ulaşmak için dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayabilirsiniz.

 


Benzer İçerikler

Vücudunuz Alarm Veriyor, Onu Dinleyin

Belirti ne olursa olsun, vücudunuzun verdiği ipuçlarını doğru değerlendirmek sağlıklı bir yaşam sürmek için öncelikli konumuz olmalı.

Devamını Oku

Sağlık Sigortası Vergi İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanabilenler için sağlık sigortası daha avantajlı hale geldi. Primin tamamını vergiden düşmek mümkün.

Devamını Oku

Yetersiz Uyku Kilo Aldırıyor

Zayıflamak için yapılan diyet ve spor gibi aktivitelerin yanında uykunun da kilo vermede önemi büyük. Yetersiz uyku, yol açtığı hastalıklardan dolayı kilo almaya da sebep oluyor.

Devamını Oku